kongo

V Kongu bylo odsouzeno k smrti 16 lidí za vraždu epidemiologa

Vojenský soud v konžské provincii Severní Kivu dnes odsoudil 16 lidí k trestu smrti za vraždu epidemiologa z týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2019. Tým v zemi působil kvůli epidemii eboly. Mezi odsouzenými, kteří jsou na útěku před justicí, je i jeden z místních kolegů zavražděného, napsala agentura AFP. Kongo od roku 2003 trest smrti nevykonává.

Kamerunského epidemiologa Richarda Kibounga zastřelili v dubnu 2019 při pracovní schůzi v nemocnici ve městě Butembo, které tehdy patřilo mezi ohniska nákazy eboly. Jeho smrt WHO velmi pobouřila. Podle místní zdrojů, které cituje agentura AFP, byla vražda součástí širšího plánu místních lékařů, kteří chtěli vyděsit a vyhnat své zahraniční kolegy.

Důvodem neshody mezi místními a zahraničními doktory byly údajně velké rozdíly v ohodnocení. Podle prokurátora Jeana-Baptisty Kumby místní lékaři dostávali příplatek 20 dolarů za den, zatímco zahraničním doktorům bylo vypláceno 20 000 dolarů měsíčně. Obžaloba tvrdila, že vraždu zorganizoval lékař Jean-Paul Mundama, který ale její provedení svěřil dalším lidem. Podle obhájce byl Mundama tou dobou v Egyptě. Rozsudek obhájce překvapil.

Zdroj: ČTK

Kongo oznámilo konec 11. epidemie eboly, při níž zemřelo 55 lidí

V Kongu skončila téměř po půl roce už 11. epidemie eboly. Postihla západ země, nakazilo se při ní 130 lidí a zemřelo 55 nemocných. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil konžský ministr zdravotnictví Eteni Longondo.

Tato vlna epidemie začala v době, kdy na východě Konga končila oddělená epidemie eboly, při níž zemřelo 2200 lidí.

"Oznamuji konec 11. epidemie eboly v Rovníkové provincii," řekl Longondo. Úspěch přičetl dostupnosti vakcíny a přiblížení léčebných pracovišť k místnímu obyvatelstvu. Při této vlně zdravotníci naočkovali 40 000 lidí. Většina z nich žije ve vesnicích rozesetých v oblasti deštného pralesa, kde není dostupná elektřina. Zdravotníci museli zajistit vakcíně velmi nízké teploty a zkušenost s očkováním proti ebole bude v Africe podle Světové zdravotnické organizace užitečná i při očkování proti covidu-19.

Pokračovat