Historická dohoda v Kongu podepsána. Přichází mír?

mih
23. 1. 2008 16:47
Statisíce uprchlíků vzhlížejí k dohodě s nadějí
Laurent Nkunda, vůdce povstalců
Laurent Nkunda, vůdce povstalců | Foto: Wikipedia Commons

Goma - Krvavý konflikt, který ve východní části Demokratické republiky Kongo loni připravil o život desetitisíce lidí a půl milionu obyvatel vyhnal z domovů, končí. Alespoň na papíře.

Zástupci vlády a dvaceti povstaleckých skupin totiž podepsali smlouvu, kterou pozorovatelé označují za "přelomovou" či "historickou".

Jednání se zúčastnili představitelé vlády a více než dvacet povstaleckých skupin, včetně nejsilnějšího hnutí vedeného generálem Laurentem Nkundou. Zprostředkovaly jej Spojené státy a Evropská a Africká unie.

Jednání byla napjatá. Během posledních dnů na poslední chvíli vždy jedna ze stran dohodu odmítla. Nakonec byla podepsána smlouva, která zajišťuje okamžité zastavení palby a bezpečný návrat utečenců.

Foto: Aktuálně.cz

Evropská unie už přislíbila na rekonstrukci zničeného regionu 150 milionů dolarů.

Miliony mrtvých

Demokratická republika Kongo je dlouhodobě nestabilní zemí. Válečný konflikt vrcholil v letech 1998 až 2003.

Před pěti lety byla uzavřena celonárodní mírová dohoda, ovšem na východě země boje znovu vzplanuly.

Během posledních deseti let zemřelo v zemi následkem válečných útrap přes pět milionů lidí.

V posledních měsících mezi sebou válčili hlavně vojáci vládních jednotek a povstalci vedení generálem Nkundou z kmene Tutsiů.

Za konfliktem na východě Konga stojí právě nevraživost mezi kmeny Tutsiů a Hutů. Jejich vzájemná nenávist zapříčinila také genocidu v sousední Rwandě, kde před třinácti lety zahynulo na 800 tisíc lidí.

Na území Demokratické republiky Kongo (do roku 1997 známé coby Zair) zahynuly kvůli válkám během posledních deseti let až 4 miliony lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy