"K explozi došlo asi 500 až 600 metrů od mého domu. Výbuch byl tak silný, že okna v obýváku vyhodil z rámů. Všude byly střepy. Z místa výbuchu vycházel černý kouř a hořelo. Měla jsem pocit, že jsem v apokalyptickém filmu," popisuje ruský útok na Kyjev z 2. ledna.
Několik sousedů z vedlejších domů v kyjevské rezidenci, kde Rudyková bydlí, útok nepřežilo. Sama z něj vyvázla s několika zraněními. V balkonových rámech má teď místo skleněných oken folii.
Michelle demands to open the door, but we have no doors anymore. pic.twitter.com/w2a7mzbYe8
— Kira Rudik (@kiraincongress) January 7, 2024
"Žádný večer, kdy jdete na Ukrajině spát, nemáte záruku, že se další ráno probudíte. Je to tak děsivé," svěřuje se Rudyková. Rusko podniká nálety na Ukrajinu od začátku své invaze v únoru 2022. Začátkem letošního ledna tamní prezident Vladimir Putin pohrozil, že sérii úderů zintenzivní, jak se také stalo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že během pěti dní Rusové vypustili proti napadené zemi 500 střel a útočných dronů.
Útok, o kterém Rudyková mluví, trval přibližně šest hodin. Rusové vypustili na hlavní město vlnu bezpilotních letounů. Ukrajinské letectvo uvedlo, že se mu podařilo sestřelit všech 35. Následovaly však raketové útoky s použitím různých druhů zbraní ve snaze prolomit obranu města. Rakety v těchto pěti dnech poprvé po několika měsících zasáhly samotné centrum Kyjeva.
"To, co se děje, je čirá hrůza. Ukrajina od začátku ruské invaze nezažila tak silné útoky jako teď. Přiznám se, jsem zoufalá. Jako člověk můžete udělat všechno, co je ve vašich silách, ale proti obrovské hromadě kovu, která se řítí z nebe, aby vás zabila, nic nezmůžete," říká poslankyně. Opakovaně vyzývá spojence Ukrajiny, aby na Rusko zvýšili tlak a zaujali vůči němu tvrdý postoj.
"Zoufale potřebujeme další systémy protivzdušné obrany. Všechny politické sliby našich západních spojenců je třeba co nejdříve podepsat a zpečetit. Nedělám si legraci, když říkám, že to je otázka života a smrti," dodává.
Rudyková, která je lídryní liberální opoziční strany Hlas, se s výzvou co nejvíce oslabit Rusko objevila za poslední dva týdny na obrazovkách téměř všech předních západních zpravodajských televizí. "Když ne já, tak kdo? Musíme se postarat o to, aby Ukrajina zůstala v povědomí co nejvíce lidí a aby se ze smrtícího ostřelování nestalo něco normálního, nad čím většina lidí jen mávne rukou," říká.
Zdůrazňuje, že Ukrajině nestačí, když její spojenci vyjádří "hluboké obavy a znepokojení" nad masivními raketovými útoky. Země podle ní potřebuje především více pevných a včasných rozhodnutí, která podpoří boj s okupanty. Rudyková také minulý týden vystoupila v Evropském parlamentu, kde apelovala na zabavení zmrazených ruských peněz.
"Už v tuto chvíli víme, že podpora ve výši asi 50 milionů eur (1,2 bilionu korun), kterou očekáváme od Evropy, stačit nebude. Avšak zmrazená ruská aktiva, která se nevyužívají a nikdo neví, jak s nimi naložit, jsou až desetkrát vyšší. Chceme, aby to nebyli jen dobří lidé z Evropské unie, kteří nás podporují z vlastní kapsy, ale aby Rusko doopravdy zaplatilo za zvěrstva, za něž je zodpovědné," dodává politička. Dlouhodobou pomoc od EU ve výši 50 milionů eur musí odsouhlasit všechny členské státy, Maďarsko však peníze blokuje.
Pokud unie začne Ukrajině pomáhat penězi ze zmrazených ruských aktiv, Moskva vyhrožuje, že odpoví stejně a zabaví majetek unijních zemí.