Proč jde o historickou schůzku?
Pokud se summit opravdu uskuteční, Donald Trump vstoupí do dějin jako první úřadující americký prezident, který se setkal s vůdcem KLDR.
Dosud nejvyšším americkým představitelem, který navštívil Pchjongjang, byla v roce 2000 ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Tehdy se o zlepšení vztahů s KLDR pokoušel prezident Bill Clinton, KLDR ale osobně nenavštívil.
Další prezident USA George Bush mladší pak doufal ve zlepšení vztahů, když KLDR v roce 2008 vyškrtl ze seznamu podporovatelů terorismu. Bush se k tomuto kroku uchýlil poté, co Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Trump naopak Severní Koreu na černou listinu loni vrátil.
Kdy summit proběhne?
To je v podstatě jediná potvrzená informace k setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a autoritářského vůdce Severní Koreje Kim Čong-una. K jejich první schůzce by mělo dojít v květnu.
Mluvčí Bílého domu nicméně koncem týdne upozornila, že schůzka se neuskuteční, jestliže Washington ze strany Pchjongjang neuvidí nějaký konkrétní krok. Trump musí podle ní za svou ochotu se setkat něco dostat.
Kde se politici setkají?
To zatím není jasné. Jako nejschůdnější varianta se podle americké stanice CNN jeví demilitarizované pásmo, které dělí Jižní a Severní Koreu. Celkem 250 kilometrů dlouhé a čtyři kilometry široké pásmo si navíc roli vzácného hostitele vyzkouší už v dubnu. V mírové vesnici Pchanmundžom se tu setkají vůdci obou Korejí. I tato schůzka je označována za historickou - představitelé Jižní a Severní Koreje se naposledy sešli v roce 2007.
Jako další možnost pro místo konání americko-korejského summitu se nabízí metropole KLDR Pchjongjang. V takovém případě by ho Kim zřejmě pojal jako velkolepou show a stavěl by se do role velkorysého hostitele. Pro Trumpa by to ale bylo spíše potupné. Podle CNN místo navíc nesplňuje bezpečnostní požadavky pro návštěvu amerického prezidenta.
Další možností je, že by naopak Kim přijel za Trumpem do Washingtonu. Anebo by se dvojice politiků setkala v New Yorku v sídle OSN. Nad variantou, že by Kim vstoupil na americkou půdu, ale visí velký otazník.
Ve hře je také čínská metropole Peking, jihokorejské hlavní město Soul nebo Ženeva - Kim ve Švýcarsku studoval. Jak ale připomíná agentura AFP, Kim od svého nástupu k moci v roce 2011 ani jednou nevycestoval ze Severní Koreje.
Jak hodnotí možný historický průlom v jednání s KLDR Američané?
Podle některých amerických médií může být kamenem úrazu celého summitu Trumpova nepřipravenost a horkokrevná povaha. A také to, že se jednání domluvilo na poslední chvíli.
Podle politologa Roberta Kellyho z Pusanské univerzity v Jižní Koreji by summit tohoto typu měl být spíš vrcholnou schůzí po dlouhodobých mírových jednáních na nižší úrovni. O něčem takovém se ale v případě Trumpa a Kima mluvit nedá. Ti v posledních měsících naopak přidávali na vzájemných útocích.
"Trump, který si rád říká o pozornost, do toho skáče rovnou po hlavě," napsal Kelly na Twitter. Podle něj je Trumpovou hlavní motivací to, aby se do dějin zapsal jako jediný americký prezident, kterému se podařilo domluvit setkání s KLDR.
On the Trump-Kim Summit: Summits normally come at the end of a long series of negotiations at lower levels in which lots of devils in the details r hammered out. Trump, always the publicity-seeker, is just diving right in, which is why the Korea analyst community is responding /1
— Robert E Kelly (@Robert_E_Kelly) March 9, 2018
Jaký je přístup Severní Koreje k historické schůzce?
V případě totalitního režimu KLDR může být summit promyšleným tahem. Pokud by politici na schůzce skutečně uzavřeli dohodu o zastavení jaderného programu, může to Severní Korea cíleně využít ve svůj prospěch.
Pod zástěrkou, že dohodu dodržuje, získá více času na výrobu dalších zbraní. Kim si navíc od summitu může slibovat upevnění domácí prestiže a získá i mezinárodní pozornost.
Snesou se oba politici, kteří se doposud veřejně častovali velmi nevybíravými výrazy?
Podle agentury AFP jsou oba státníci v některých věcech protiklady, v něčem jsou ale zase "jako přes kopírák".
Zatímco u Kima bylo jasné, že jednou po svém otci Kim Čong-ilovi převezme vládu, u Trumpa by ještě před pár lety nikdo nehádal, že se usadí v Oválné pracovně Bílého domu. Kim má tak podstatně víc politických zkušeností než bývalý americký realitní magnát. V zemi, kterou zcela ovládá, navíc vládne už přes šest let. Trump je v úřadu prezidenta USA rok.
Oba muži ale zároveň shodně touží po vládě pevné ruky, uznání a pozornosti.
Jak reaguje na přípravu setkání jeden z klíčových hráčů Čína?
Dlouhou dobu platil Peking za velmi důležitého spojence KLDR, a to nejen v oblasti diplomatické, ale i ekonomické. Jejich vztahy ale v uplynulých letech utrpěly šrámy. Čína například podpořila přísnější sankce vůči severokorejskému režimu, přestože je pro KLDR důležitým obchodním spojencem.
Peking se ale netají tím, že ho vzrůstající napětí na Korejském poloostrově znervózňuje. Zároveň se bojí, jak by vypadal kolaps autoritářského režimu. Tedy přílivu severokorejských uprchlíků a možnosti, že by USA rozmístily vojenské jednotky na hranicích Číny.
Kim Jong Un talked about denuclearization with the South Korean Representatives, not just a freeze. Also, no missile testing by North Korea during this period of time. Great progress being made but sanctions will remain until an agreement is reached. Meeting being planned!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 9, 2018
Kdo další hraje v celém problému důležitou roli?
V třaskavých vztazích USA a KLDR jsou důležitými hráči také Jižní Korea a Japonsko. Právě Soul se v minulých dnech zasadil o diplomatický průlom. Výrazně k tomu přispěla i zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu, během níž se Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, setkala s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem. To naopak americký viceprezident Mike Pence ani Trumpova dcera Ivanka, kteří olympiádu také navštívili, se s příbuznou severokorejského vůdce nesetkali.
Podstatná pak bude i role Ruska. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov se zatím nechal slyšet, že ohlášený summit je "krok správným směrem".
Může summit dopadnout úspěšně?
Oba státníci se mají na summitu domluvit na denuklearizaci Korejského poloostrova. Je to právě silný jaderný arzenál, kterým KLDR opakovaně vyhrožuje nejen Washingtonu. Experti ale pochybují, že by jediná schůzka vedla k tomu, že by se Kim skutečně vzdal nukleárního programu.
Ani dějiny tomu příliš nenahrávají. O zmrazení jaderného arzenálu se snažila už tzv. Sjednaná rámcová dohoda, kterou v roce 1994 uzavřela Severní Korea s USA. V roce 2002 ale smlouva zkolabovala, když vyšlo najevo, že KLDR v testování zbraní směle pokračuje.