Místo války historická schůzka. Kim dosáhl úspěchu, jakého se jeho otec dočkal jen v televizi

Martin Novák Daniel Anýž Martin Novák, Daniel Anýž
9. 3. 2018 12:55
Donald Trump přijal nabídku na jednání s Kim Čong-unem. Bude tak prvním americkým prezidentem, který se s vůdcem KLDR setká. Přitom ještě před dvěma měsíci hrozil Severní Koreji tvrdým vojenským úderem.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington - Severní Korea se dočká toho, o co dlouho usilovala. Uznání za legitimního a rovnocenného partnera.

Americký prezident Donald Trump totiž oznámil, že souhlasí se schůzkou se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Je naplánovaná na květen. Podle Trumpa Pchjongjang slíbil, že se do té doby vzdá jaderných zbraní, severokorejská strana to nicméně zatím nepotvrdila.

"Už jen uskutečněním summitu se splní velký cíl severokorejského režimu. I když třeba jednání nikam nepovedou," řekl agentuře Reuters čínský analytik Čao Tung z výzkumného centra Carnegie v Pekingu.

Prezidenti KLDR a Spojených států se ještě nikdy nesetkali, půjde o historickou schůzku. I když v televizi se už odehrála. V pětidílné severokorejské propagandistické minisérii Země, kterou jsem spatřil. Pořad vyprodukovaný společností Čosun Film Studio a vydávaný během několik let pojednává o změně názorů amerických politiků na KLDR po jejích úspěšných jaderných zkouškách.

Zatímco Japonsko je v seriálu v šoku a protestuje, na závěr přijíždí do Pchjongjangu americký prezident Bill Clinton a za bombastického hudebního doprovodu si tiskne ruce s Kim Čong-ilem, otcem současného severokorejského lídra Kim Čong-una.

Režim v televizi donutil svého největšího nepřítele, aby uznal, že s ním musí jednat. A tak vlastně zvítězil.

Kde se sejít?

Na rozdíl od seriálu se Kim a Trump ve skutečnosti pravděpodobně nesetkají v Pchjongjangu. Americká televize CNN s odvoláním na své zdroje z Bílého domu uvedla, že místo nesplňuje bezpečnostní požadavky pro návštěvu amerického prezidenta.

Na druhé straně Kim Čong-un od svého nástupu k moci v roce 2011 ani jednou nevycestoval ze své země.

Jako možné místo summitu se tak rýsuje demilitarizovaná zóna mezi Severní a Jižní Koreou. Tedy že Trump by přiletěl prezidentským speciálem Air Force One do Soulu a pak pokračoval na sever.

Zde se můžete podívat na ukázky ze severokorejského propagandistického seriálu Země, kterou jsem spatřil:

Severní Korea film

Dosud nejvyšším americkým představitelem, který navštívil Pchjongjang, byla v roce 2000 ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Byla pozvána i na stadion, kde tisíce lidí cvičily a vytvářely obří živé obrazce během festivalu Arirang.

Dohodu o ukončení jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc ale Severní Korea nedodržela. V roce 2016 uskutečnila první pokusný atomový výbuch.

Problémy po sankcích

Ačkoliv zprávy ze Severní Koreje jsou vždy kusé a ne zcela ověřené, mnoho signálů ukazuje na to, že po zpřísnění sankcí v loňském roce má země vážné ekonomické problémy. Zejména poté, co dovoz a vývoz přiškrtila i Čína.

Podle některých informací musely omezit výkon severokorejské elektrárny i uhelné doly, paliva nemá dost ani armáda a v obchodech je málo rýže.

Jak Spojené státy, tak Jižní Korea uvádějí, že veškeré sankce zatím zůstávají v platnosti. Přestože obě země s rozhovory souhlasí. Sankce budou zrušeny až poté, co Severní Korea učiní ústupky, vzdá se jaderných zbraní a přestane vyvíjet a testovat balistické rakety.

Trump v minulosti kritizoval své předchůdce Billa Clintona a Baracka Obamu za to, že proti severokorejskému zbrojení nic nepodnikli a spoléhali se pouze na sliby tamního režimu. Nyní na svém Twitteru označil oznámení o summitu s Kimem za "velký pokrok". 

Zároveň ale ze Spojených států zní varování. "Severokorejský režim opakovaně využíval rozhovory a plané sliby, aby na druhé straně získal ústupky a koupil si čas," uvedl republikánský kongresman Ed Royce, předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů.

"Mnoho věcí naznačuje, že Severní Korea se tímto gestem snaží oslabit sankce a v podstatě legitimizovat svůj jaderný program," upozornil pak Michael J. Green, který byl asijským poradcem v Bílém domě za prezidenta George Bushe. Kim Čong-un podle něho postupuje v duchu své dlouhodobé strategie.

Podívejte se na severokorejskou vojenskou přehlídku:

KLDR uspořádala před zahájením olympiády vojenskou přehlídku | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy