Řím - Za poslední dva dny bylo ve Středozemním moři zachráněno na 8500 migrantů, kteří se snažili dostat z Afriky do Itálie. S odvoláním na italskou pobřežní stráž o tom v úterý informovala agentura APA.
Italská pravice, která slavila vítězství v nedělních místních volbách, vyzývá vládu, aby masový příliv z Libye okamžitě zastavila. Prokurátor pro boj s terorismem pak varoval před příchodem fundamentalistů.
Jen v pondělí bylo z 18 nafukovacích člunů a pěti malých lodí přeloženo na lodě pobřežní stráže a nevládních organizací na pět tisíc lidí.
Podle italské pobřežní stráže, která záchranné práce koordinuje, byli migranti naloděni na 14 plavidel, z nichž šest už doplulo do přístavů na Sicílii a v Kalábrii.
Itálie se v letošním roce potýká s nebývale vysokým počtem migrantů. Podle italského ministerstva vnitra dorazilo letos do Itálie přes Středozemní moře už více než 71 tisíc běženců, což je téměř o čtvrtinu více než ve stejném období loni.
Podle ministerstva vnitra jsou už všechna uprchlická centra v zemi přeplněná a tísní se v nich přes 180 tisíc migrantů. Ministerstvo apeluje na zástupce regionální správy, aby byli solidární a pomohli oblastem, kde je uprchlíků více.
"Stojíme před biblickým exodem. Vláda by měla hájit národní zájmy a zablokovat vstup lodí s uprchlíky do italských přístavů. Měla by se domáhat zásahu Rady bezpečnosti OSN, aby ta přijala společnou strategii k zastavení migrantů z Libye," prohlásil šéf frakce Forza Italia v Senátu Paolo Romani.
Pokud vláda nebude jednat okamžitě, pocítí podle Romaniho politické následky.
Rozruch způsobila i úterní slova italského prokurátora Franka Robertiho, který má na starost boj s mafií a terorismem. Podle něj hrozí, že s tisíci migrantů mohou do Itálie přijít i fundamentalisté a teroristé.
Hromadný příliv migrantů z Afriky do Itálie nastal poté, co Evropská unie loni uzavřela dohodu s Tureckem. Díky ní se téměř zastavil proud lidí prchajících do Evropy přes Turecko a Řecko z Blízkého východu. V roce 2015 jich touto trasou přišlo do Evropy více než milion.