Jsem jako sud s prachem, napsal ve faxu střelec z Virginie

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
27. 8. 2015 11:25
Krátce po střelbě, při níž zabil dva své bývalé kolegy z televize, rozeslal Vester Flanagan fax médiím. Vylíčil v něm sám sebe jako oběť šikany a diskriminace.
Místo střelby v Bridgewater Plaza.
Místo střelby v Bridgewater Plaza. | Foto: Reuters

Moneta - "Sud prachu v lidské podobě."

Tak sám sebe popsal muž, který ve středu v přímém přenosu zastřelil dvojici novinářů virginské televize WDBJ7. Sám zemřel jen o několik hodin později, spáchal sebevraždu.

Jednačtyřicetiletý střelec - vlastním jménem Vester Flanagan - zprávu podle médií zaslal stanici ABC News. Televize oznámila, že ve středu obdržela 23stránkový fax od Bryce Williamse, což byl pracovní pseudonym, jejž Flanagan používal.

V televizi, na jejíž štáb zaútočil, před několika lety pracoval, ale byl propuštěn. Manažer stanice Jeff Marks Flanagana popsal jako "nešťastného muže".

Popsal se jako oběť šikany

Ve faxu Flanagan píše, že byl obětí diskriminace a šikany. Údajně pro svou tmavou barvu kůže a homosexuální orientaci, uvedl server BBC.

Rasistických narážek se měla podle jeho výroků na sociálních sítích dopouštět právě jedna z jeho obětí, čtyřiadvacetiletá reportérka Alison Parkerová. S o tři roky starším kameramanem Adamem Wardem měl pro změnu pracovní neshody.

Flanagan napsal, že jeho "hněv rostl postupně" a bylo otázkou času, až "vybuchne". Tou poslední domnělou špetkou pro něj měl být útok v jihokarolínském Charlestonu, při němž letos v červnu zemřelo devět černochů.

Na rasismus na pracovišti si Flanagan podle informací agentury Reuters stěžoval už v minulosti, kdy pracoval na Floridě. Na stanici WTWC-TV v Tallahassee si tehdy dokonce podal stížnost u soudu.

Jeho tehdejší spolupracovník Michael Walker popsal Flanagana jako "osobitého" člověka. Nikdy prý ale nevykazoval známky toho, že by byl schopen takto vraždit. "Pravděpodobně se nelišil od jiných hlasatelů," uvedl Walker, který je rovněž tmavé pleti.

Narušený muž, popisuje střelce šerif

Vester Flanagan se v textu zároveň netajil obdivem k teenagerům, kteří v roce 1999 zabili na střední škole v coloradském Columbine 13 lidí.

"Je očividné, že tento muž byl nějakým způsobem narušen," popsal střelce z Monety místní šerif Bill Overton. Fax podle něj zkoumá policie.

Když vedení WDBJ7 Flanagana v roce 2013 propustilo, musel být dokonce z budovy vyveden eskortou. V televizi měl Flanagan pracovat od roku 2012 na pozici multimediálního reportéra všeobecného zpravodajství.

Několik hodin poté, co zastřelil bývalé kolegy, zveřejnil muž na internetu video, které vraždění zachycuje. Záznam byl ale později odstraněn.

Flanaganova rodina vydala prohlášení, v němž vyjadřuje rodinám obětí upřímnou soustrast. "Naše myšlenky a modlitby jsou v tuto chvíli s rodinami obětí a s lidmi pracujícími pro televizní stanici WDBJ," cituje je BBC.

"Nemohu ani vyjádřit, jak moc byli milováni,“ reagoval na jejich smrt Marks.

Třetí oběť leží se zraněním v nemocnici

Bílý dům na střelbu reagoval prohlášením, že zbraně by měly podléhat silnější kontrole. "Jsme ochotní utrácet biliony dolarů na prevenci teroristických aktivit, ale dosud jsme nebyli ochotní přijmout alespoň nějaká rozumná bezpečnostní opatření ohledně zbraní," uvedl prezident Barack Obama.

Ke střelbě došlo ve středu v 6:45 ráno místního času při rozhovoru ve vysílání televize z nákupního a zábavního střediska Bridgewater Plaza v komunitě Moneta poblíž města Roanoke.

Kromě Parkerové a Warda Flanagan postřelil i výkonnou ředitelku místní obchodní komory Vicki Gardnerovou, kterou novinářka v daný moment zpovídala. Žena skončila v nemocnici. Její stav je po operaci stabilní.

 

Právě se děje

Další zprávy