Joe Biden zveřejnil jména svých blízkých poradců v Bílém domě

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2020 18:30
Demokrat Joe Biden, který se podle amerických médií stane v lednu prezidentem USA, v úterý zveřejnil jména svých budoucích vysoce postavených poradců v Bílém domě. Podle agentury AP se jedná především o vedoucí pracovníky jeho kampaně a blízké důvěrníky.
Nově jmenovaní zatím splňují Bidenův závazek, že chce ve svém týmu udržovat různorodost - čtyři z oznámených vysokých činitelů nejsou běloši a pět z nich jsou ženy.
Nově jmenovaní zatím splňují Bidenův závazek, že chce ve svém týmu udržovat různorodost - čtyři z oznámených vysokých činitelů nejsou běloši a pět z nich jsou ženy. | Foto: Reuters

Bidenův tým v úterním vyjádření potvrdil předchozí spekulace, že zástupkyní personálního šéfa Bílého domu se stane bývalá manažerka kampaně Jen O’Malleyová Dillonová. Ta se letos ve svých 44 letech stala první ženou v historii USA, která stála v čele úspěšné snahy demokratů o zisk Bílého domu. V minulosti přitom působila v nižších pozicích v obou kampaních Baracka Obamy.

Dalšími poradci budou rovněž činitelé Bidenovy kampaně - Cedric Richmond a Steve Richetti. Richmond kvůli nové roli opustí své křeslo ve Sněmovně reprezentantů, kde zastupuje Louisianu. Jeho úkolem by měla být komunikace s Kongresem se zaměřením na problematiku etnických menšin.

Místo poradce si vysloužil rovněž Bidenův důvěrník Mike Donilon či Dana Remusová, jež pomáhala Bidenovi již před volbami. Vztahy mezi Bílým domem, vládami jednotlivých amerických států a místními samosprávami bude mít na starosti Julie Chavezová Rodriguezová, která dříve pracovala pro kampaň nastupující viceprezidentky Kamaly Harrisové a následně pomáhala se zvolením i Bidenovi. Provoz v oválné pracovně bude řídit Annie Tomasiniová, další z činitelek Bidenovy kampaně.

Anthony Bernal bude poradcem první dámy Jill Bidenové a Julissa Reynosová Pantaleonová bude její personální šéfkou.

AP upozorňuje, že zveřejněná jména jsou prvními z několika stovek nových pracovníků, které bude Biden nabírat do svého týmu v příštích týdnech, aby mu pomáhali s uskutečněním jeho politické vize. Již minulý týden zvolený prezident jmenoval budoucím personálním šéfem Bílého domu svého poradce Rona Klaina.

Nově jmenovaní zatím splňují Bidenův závazek, že chce ve svém týmu udržovat různorodost - čtyři z oznámených vysokých činitelů nejsou běloši a pět z nich jsou ženy.

Nejasno je stále ohledně složení Bidenovy budoucí vlády, kde musí obsazení jednotlivých postů schválit senátoři. Zatím se neví, zda v Senátu v příštím volebním období budou mít většinu demokraté či republikáni. O tom rozhodnou až druhá kola dvou soubojů v Georgii na začátku ledna. Podle AP by měl Biden začít uveřejňovat první jména členů kabinetu v následujících týdnech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy