Trump blokuje předávání vlády Bidenovi. V sázce může být i bezpečnost USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 11. 2020 12:31
Z některých vyjádření Donalda Trumpa se zdá, že už se vnitřně smiřuje s prohrou v amerických prezidentských volbách. Oficiálně ale Trump porážku neuznal. Blokuje tím i proces předání vlády, kdy by jeho administrativa už nyní měla spolupracovat s týmem nově zvoleného prezidenta Joea Bidena. Může to zhoršit dopady pandemie koronaviru v USA a vystavit zemi bezpečnostním rizikům.
Ti, které přesvědčil, že jim ho ukradli... Podporovatelé Donalda Trumpa protestují ve Washingtonu proti výsledkům voleb.
Ti, které přesvědčil, že jim ho ukradli... Podporovatelé Donalda Trumpa protestují ve Washingtonu proti výsledkům voleb. | Foto: Reuters

Nedělní rozporuplná prohlášení Donalda Trumpa na Twitteru ukazují, že občas už přemýšlí jako poražený prezident. "On vyhrál, protože volby byly zmanipulované," napsal Trump, aby následně popřel výklad médií, například americké televize CNN, že tím vůbec poprvé připustil Bidenovo vítězství.

"Vyhrál jen v očích falešných médií. NIC nepřipouštím. Je před námi ještě dlouhá cesta," naznačil Trump na Twitteru, že výsledky voleb hodlá i nadále zpochybňovat.

Podle informací některých amerických médií probíhá v nejbližším Trumpově okolí tichá bitva o vliv na jeho uvažování a postoje. Podle CNN se Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner snaží na prezidenta působit v tom smyslu, aby výsledek voleb přijal.

Na druhé straně souboje jsou podle médií Trumpovi synové Donald Junior a Eric, kteří i veřejně vyzývají Trumpovy příznivce k podpoře jejich prezidenta. Na Twitteru také upozorňují na údajné volební podvody.

"Už to vzdejte"

Projekce agentury AP a dalších médií mezitím přiřkly Joeu Bidenovi i poslední nerozhodnuté státy, Georgii a Arizonu. Biden tak přesvědčivě vítězí jak na počet takzvaných volitelů, v poměru 306 ku 232, tak na počet všech odevzdaných hlasů. Před Trumpem má náskok přes 5,5 milionu hlasů, neboli 3,6 procentního bodu.

Trump se ovšem stále pokouší zpochybnit výsledek soudními žalobami, které vznáší hned v několika klíčových státech, především v Pensylvánii a dále v Michiganu, Wisconsinu a Nevadě. V Georgii, kde Biden podle tamní volební komise těsně vyhrál, nyní probíhá přepočítávání hlasů.

I podle některých vlivných republikánů ovšem současný prezident nemá naději na úspěch. Například Karl Rove, který byl hlavním poradcem republikánského prezidenta George Bushe, před několika dny v deníku Wall Street Journal napsal, že neexistují žádné důkazy rozsáhlých podvodů, které by mohly změnit výsledky voleb. Což naopak tvrdí Trump.

Toho boj o volby v každém případě zaměstnává tak, že podle některých amerických médií zanedbává veškerou další agendu. Na druhou kolej odsunul i pandemii koronaviru, která přitom v USA znovu eskaluje. Minulý týden přibývalo ve Spojených státech přes 100 tisíc nakažených denně a dosud si pandemie vyžádala skoro 250 tisíc obětí.

Pandemie je obrovská bitevní loď

Podle zdravotních expertů je Trumpova pasivita o to nebezpečnější, že jeho lidé nijak nespolupracují s týmem Joea Bidena, který připravuje vlastní plány pro boj s pandemií.

Podle Jacka Chowa, který vedl v administrativě George Bushe globální iniciativu proti šíření viru HIV, jde o zásadní a potenciálně nebezpečnou chybu. "Pokud chcete proti pandemii uspět, měli by (Trumpův tým) připravovat Bidenův tým, informovat je o situaci, upozornit na slabá místa," uvedl Chow pro deník Washington Post.

Trump na páteční tiskové konferenci oznámil, že v prosinci by měla být připravena vakcína pro nejohroženější skupiny obyvatel a od dubna by se mohla distribuovat mezi nejširší veřejnost. Jak ale napsal list Wall Street Journal, Trump se už několik měsíců nezúčastnil schůzek svého protiepidemického týmu a na rozdíl od jara nechce, aby tým pořádal pravidelné tiskové briefingy.

Jeho pravděpodobný nástupce, nově zvolený prezident Joe Biden, vyhlašuje, že boj proti pandemii bude jeho naprostou prioritou, ale Trumpův odpor ke spolupráci mu jeho situaci po nástupu do Bílého domu už teď komplikuje.

Bez prezidentova souhlasu Bidenovi lidé s Trumpovým pandemickým týmem ani nemohou komunikovat. Trumpův vůdčí expert Anthony Fauci přitom pro CNN potvrdil, že pro společný zájem co nejrychlejšího potlačení pandemie by "samozřejmě bylo efektivnější", kdyby oba týmy už teď mohly spolupracovat.

"Jsou to dva paralelní světy se železnou zdí mezi sebou. Pokud to bude trvat déle, Bidenova strategie bude pomalejší a slabší, než bude potřeba v přípravě na další vlnu," varuje Jack Chow.

Eric Toner z Centra pro zdravotní bezpečnost na Univerzitě Johnse Hopkinse přirovnal pandemii k "obrovské bitevní lodi". "Obrátit její směr není snadné a nebude to rychlé. A bude to ještě těžší, když současný kapitán loď záměrně proděravěl," upozornil Toner pro deník Washington Post, že Trump podle něho pandemii stále veřejně podceňuje, když zlehčuje její dopady.

Noční můra 11. září 2001

Nejde o zdaleka jediné nebezpečí, které vyplývá z Trumpova odmítání uznat výsledky voleb. Podle zástupců americké bezpečnostní, zpravodajské a diplomatické komunity to může také oslabit připravenost USA na válečné či teroristické hrozby, které by mohly přijít v prvních měsících Bidenovy vlády.

Více než sto padesát respektovaných osobností před víkendem podepsalo veřejný dopis, ve kterém na Trumpa apelují, aby proces odblokoval. Podle signatářů představuje pomalé předávání moci "vážná rizika pro národní bezpečnost" země.

Dopis podepsali například bývalý republikánský ministr obrany Chuck Hagel, bývalý generál a prezidentský kandidát Wesley Clark nebo bývalý šéf CIA generál Michael Hayden. Upozorňují, že dokud Trump neuzná výsledky voleb, nebude mít jeho nástupce přístup k důležitým zpravodajským informacím.

Klíčoví lidé z Bidenova nového týmu budou muset čekat na bezpečnostní prověrky. Tím se pak může zdržet jejich schvalování v Senátu. Na nejdůležitějších pozicích jde zhruba o čtyři sta lidí.

Signatáři dopisu varují, že pomalé předání moci po volbách v roce 2000, o jejichž výsledku až po měsíci rozhodl Nejvyšší soud USA, oslabilo připravenost nové administrativy George Bushe na teroristický úder, který přišel 11. září 2001. Dopis konstatuje, že "Bushova administrativa nebyla na bezpečnostním poli plně obsazena, země byla zranitelná ze strany cizích nepřátel".

"To, co dělá Trump, je bláznovství"

Za normálních podmínek dosluhující prezident okamžitě, zpravidla už ráno po volbách, vydá své administrativě oficiální povolení, aby začala aktivně spolupracovat s týmem nově zvoleného prezidenta. Snahou je, aby bylo mezi volbami a inaugurací, tedy v přechodném období mezi dvěma vládami, předáno co nejvíce informací a pravomocí. Aby ihned po lednovém nástupu nového prezidenta do Bílého domu mohla nová administrativa - ministerstva, federální úřady, bezpečností agentury i americké vojsko - začít plnohodnotně pracovat.

Na nebezpečí, které ze současného stavu může vyplývat, před víkendem samostatně upozornil i generál John Kelly. Ten dva roky působil jako šéf kanceláře Trumpova Bílého domu a předtím vedl ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

"Předání vlády je obzvlášť z bezpečnostního hlediska, pro vnitřní bezpečnost USA, tak důležité, že každý den zdržení oslabuje nastupující tým," uvedl Kelly v rozhovoru pro web Politico. Podle něj byl měl Trump vydat povolení k předání moci bez ohledu na to, zda uznává či neuznává výsledky voleb.

"Znám Trumpa lépe než většina lidí. A vím, že nikdy nepřijme porážku. Ale měl by udělat to, co je nejlepší pro zemi a v zájmu země. Zahájit předání vlády. Je bláznovství to neudělat," tvrdí generál Kelly.

Video: Trumpovo zpochybňování voleb je nebezpečná hra, říká Antoš

Zřejmě se americké volby nebudou rozhodovat u soudu, Biden vyhraje se značným náskokem, Trump musí dát na stůl důkazy, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy