Biden vybral personálního šéfa Bílého domu. Za Obamy pomáhal s bojem proti epidemii

ČTK ČTK
12. 11. 2020 6:49
Nově zvolený americký prezident Joe Biden se rozhodl svého dlouholetého spolupracovníka a poradce Rona Klaina jmenovat personálním šéfem Bílého domu. Informoval o tom Bidenův tým.
Budoucí personální šéf Bílého domu Ron Klain na snímku s někdejším prezidentem USA Barackem Obamou
Budoucí personální šéf Bílého domu Ron Klain na snímku s někdejším prezidentem USA Barackem Obamou | Foto: Reuters

Do klíčové pozice tak míří muž, který podobnou funkci zastával už během prezidentského mandátu Baracka Obamy a který má zkušenosti s bojem proti epidemii, protože v roce 2014 koordinoval přípravy po propuknutí nákazy virem ebola v západní Africe, napsala agentura AP.

Devětapadesátiletý Klain vedl v Bílém domě kancelář viceprezidenta v době, kdy tuto funkci Biden zastával během prvního mandátu Baracka Obamy. V 90. letech pracoval ve stejné pozici i pro tehdejšího videprezidenta Ala Gorea. V Bidenově kampani se angažoval už od roku 1987, kdy se tehdejší senátor poprvé ucházel o demokratickou nominaci do prezidentských voleb.

Podle AP Bidenův výběr personálního šéfa ukazuje, že nový prezident se chce od první chvíle v úřadě intenzivně zaměřit na boj proti pandemii covidu-19. Klain v poslední době ostře kritizoval přístup současného prezidenta Donalda Trumpa.

Video: Její muž je příštím prezidentem USA. Nastal čas seznámit se s Jill Bidenovou

Její muž je příštím prezidentem USA. Nastal čas seznámit se s Jill Bidenovou | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 34 minutami

Praha kvůli výstraze před povodněmi uzavře náplavku i vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce, sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. "Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5," řekl. Dodal, že magistrát monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká. Momentálně je uzavřena také plavební komora v Modřanech, protože je ucpána splavenými věcmi.

Vrata na Čertovce budou s výjimkou cvičení v roce 2019 podle informací magistrátu uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. Přístup na náplavky bude znemožněn do pátečního večera, majitelé zaparkovaných vozů s nimi musí do 18:00 odjet, jinak budou auta odtažena.

"Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní," uvedl Hofman. Tam, kde je to možné, bude podle magistrátu průtok vody Prahou regulován nádržemi Vltavské kaskády. Vodní dílo Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění, uvedl Hofman.

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy