Tokio - Loňské zemětřesení a tsunami v Japonsku zahýbalo celosvětovou statistikou. Japonky se podle dat za rok 2011 už nedožívají nejvyššího věku na světě.
O první místo přišly po 26 letech, vystřídaly je ženy z Hongkongu.
Výsledky statistiky podle japonského ministerstva zdravotnictví významně ovlivnily tisíce obětí tragédie z března minulého roku. Střední délka života Japonek klesla z 86,3 roku na 85,9 roku, hongkongské ženy je "předběhly" s předpokládanou délkou dožití 86,7 roku.
Po ničivém zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a 38 metrů vysoké vlně tsunami bylo identifikováno téměř 16 tisíc mrtvých, další tři tisíce lidí se nikdy nenašly.
Na vině jsou i sebevraždy
Kromě živelné katastrofy má podle ministerstva na čísla dopad i zvyšující se počet sebevražd. I bez započítání obětí tsunami by Japonky celosvětový primát ztratily, a to asi o 5 měsíců.
Propad ve statistice zaznamenal především severovýchod ostrova Honšú, tedy oblast, kterou zemětřesení a následná tsunami postihly nejvíce. Podle agentury Reuters zasáhla vlna především starší obyvatele, mladší ročníky odtamtud postupně odcházejí kvůli nedostatku pracovních příležitostí.
Japonsko před a po tsunami:
Právě stres související s prací nebo s hledáním zaměstnání je uváděn jako jeden z nejčastějších důvodů sebevražd Japonců. Země s téměř 130 miliony obyvatel dlouhodobě vykazuje nad 30 tisíc sebevražd ročně, v roce 2010 třetinu z nich spáchali lidé mezi 20 a 30 lety.
Japonsko je zároveň jednou z nejrychleji stárnoucích populací na světě, především díky vysoké úrovni zdravotnictví a klesající porodnosti. Mezi střední délkou života Japonek a Japonců je ale rozdíl celých 6,46 roku, tabulkám nejvyššího věku dožití mužů vévodí dlouhodobě Švýcarsko s 80 lety.
Osmdesáti let dosahují v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu z roku 2010 ženy, naděje dožití je u nich přesně 80,6 roku, u mužů pak 74,4 roku.