Mnoho z místních šedesátiletého Messinu Denara ani nepoznalo, rozsah policejní operace jim ale napověděl, že musí jít o velkou rybu. Zatykač na "bosse všech bossů" úřady vystavily už v roce 1993. Tehdy byl také naposledy spatřen na veřejnosti. Indicie, které policie dostávala, ukazovaly, že se může pohybovat kdekoliv od Venezuely po Nizozemsko.
Minimálně poslední rok se však ukrýval doma na Sicílii v městečku Campobello di Mazara v provincii Trapani jen deset kilometrů od svého rodiště. Vyšetřovatelé zde zatím našli tři nemovitosti, které mafiánský boss využíval a které jim napověděly, jak žil.
Místo paranoidního ukrývání se Messina Denaro nevyhýbal svým sousedům a pravidelně chodil do místního baru San Vito. Měsíčně utratil až deset tisíc eur (přibližně 240 tisíc korun). V jeho domech policisté našli luxusní parfémy, značkové oblečení, účtenky za drahé večeře, kondomy či viagru. Vyšetřovatelé našli také záznamy opatřené daty a telefonními čísly, které jim mohou pomoct s objasnění dalších kriminálních činností.
Jeho rozmařilý životní styl ho však neprozradil. Klíčové informace si nechali pro sebe Denarovi nejbližší spolupracovníci i sousedé.
"Pokud jste se zeptali, kde je Matteo Messina Denaro, lidé odpovídali, že buď mrtvý, nebo v provincii Trapani," popsal deníku The Guardian Giacomo di Girolamo, který o něm napsal knihu. "Nebyl jedním z těch mafiánů, kteří by odešli do zahraničí, do Brazílie nebo na sever Evropy. Nepotřeboval si postavit bunkr jako hlava 'Ndranghety z Kalábrie. Ve svém teritoriu byl v bezpečí," dodává.
Jak je možné, že unikal?
Messinu Denara chránila především přetrvávající mafiánská kultura a strach ve společnosti. "Od rozšířené přítomnosti mafie přes malou nebo neexistující spolupráci mezi vyšetřovateli a občany až po zakořeněný kodex mlčení, hlavně v malých městech, kde je stát vnímán jako nepřítomný," popsal stanici BBC právník a profesor na univerzitě v Římě Maurizio Bellacosa, proč boss Cosy Nostry tak dlouho unikal.
VIDEO. People clapping and cheering Carabinieri police in the streets of Palermo after the arrest of Italy's top mafia boss Matteo Messina Denaro after 30 years on the run - @repubblica pic.twitter.com/W6ptsXu7lL
— Antonello Guerrera (@antoguerrera) January 16, 2023
Strach dokazují i rozhovory, které po zatčení mafiánského bosse s obyvateli městečka Campobello di Mazara publikovala italská média. Zatímco mladší lidé měli radost, starší, kteří si násilná devadesátá léta pamatují, uvedli, že činy Messiny Denara nesoudí a že jeho zatčení byla chyba.
Podle žalobce Maurizia de Lucii je pravděpodobné, že mafiánskému bossovi s ukrýváním pomáhali místní podnikatelé, a dokonce i politici. "Jsem sklíčený pouhou představou, že Messina Denaro žil mezi námi minimálně rok, protože nyní vím, že moji spoluobčané si zvolili, že mu vyhoví a strčí hlavu do písku," podotkl starosta Giuseppe Castiglione.
Vraždy i bombové útoky
K mafiánově odhalení nakonec dopomohly odposlechy jeho rodiny, ze kterých vyplynulo, že se Messina Denaro léčí s rakovinou. Diagnózu spolu s jeho věkem porovnali s databází pacientů a z výsledků se dostali k muži, který na kliniku v Palermu dojížděl pod cizím jménem.
Matteo Messina Denaro je podle policie zodpovědný za vraždy a útoky, které Cosa Nostra spáchala v letech 1992 a 1993. Zemřely během nich stovky soudců, politiků a kněží, další lidé přišli o život při bombových útocích. Mafiánský boss má na svědomí také únos a následné zabití jedenáctiletého syna jiného gangstera, který se stal informátorem policie. Sám Messina Denaro údajně prohlásil, že svými oběťmi by dokázal "zaplnit hřbitov".
Za své činy byl také v nepřítomnosti několikrát odsouzen na doživotí.
Nyní je Messina Denaro ve vězení s přísnou ostrahou v centrální Itálii, kde je v malé cele pro jednoho pod neustálým dohledem kamer. Dál se také bude léčit s rakovinou a může být předvolán k soudu, aby vypovídal proti svým kumpánům. Agentura Reuters však uvádí, že je nepravděpodobné, že by prolomil kodex mlčení, takzvanou omertu.