Washington - Po masakru na základní škole Sandy Hookové v connecticutském Newtownu se ve Spojených státech rozhořela debata nejen o pravidlech držení zbraní, ale například i o - podle mnohých nedostatečné - péči o duševně nemocné.
Rozvířila se i debata o tom, proč za podobným běsněním stojí téměř výhradně muži a co je k masovým vraždám vede.
"Masoví vrazi jsou v naprosté většině mužského pohlaví, řekla bych až v 98 procentech případů," shrnula pro server Discovery News Marissa Harrisonová z Univerzity Penn State v Harrisburgu. "Mívají motiv a k obětem určitý vztah," vysvětluje.
Současná evoluční psychologie se podle ní domnívá, že nejčastějším spouštěčem extrémně agresivního chování může být strach ze ztráty sociálního statusu. V euro-americkém světě tedy především ze ztráty práce.
V případě vraha z Newtownu to byl podle všeho strach z umístění do léčebny.
Strach a úzkost totiž u mužů často vykrystalizuje ve vztek a ten posléze přeroste v agresi. Harrisonová se svým týmem došla k závěru, že je zmíněný strach o sociální pozici příčinou až 88 procent vražedných běsnění.
"Cokoliv, co ohrožuje sociální postavení, muži podvědomě vnímají jako ohrožení šancí na reprodukci."
Tragédie v Newtownu obrazem:
To ale neznamená, že by ženám chyběla agresivita. Jen se projevuje jiným způsobem. Ženy volí odlišnou taktiku. Silnější pohlaví paradoxně užívá zbraně, zatímco ženy spíš dusí a topí.
Silným motivem je pomsta. A to u obou pohlaví. Ženy se ale na rozdíl od mužů za myšlenky za krvavou mstu (například za sexuální násilí) stydí.
"Pro muže je to skoro jako jít do války, často se oblékají do rádoby vojenských oblečků, útočí v budovách a téměř náhodně bez toho, že by s oběťmi nenavázali delší kontakt. U žen je to úplně jinak. Vraždí z osobních důvodů, často rodinných. Většina masových vražedkyň se mstí za své děti," vysvětluje psycholog z Temple University Frank Farley.