Obama chce omezit střelné zbraně. Hledá řešení

ČTK ČTK
19. 12. 2012 23:30
Americký prezident vytvořil pracovní skupinu, v jejímž čele je viceprezident Joe Biden
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

New York - Americký prezident Barack Obama chce mít nejpozději v lednu k dispozici návrhy zákonů, které by měly v zemi snížit násilí páchané střelnými zbraněmi.

Vytvořil proto pracovní skupinu, v jejímž čele je viceprezident a dlouholetý zastánce větší kontroly zbraní v USA Joe Biden. Reagoval tak na páteční masakr v základní škole ve městě Newtown, který si vyžádal 26 obětí, z nichž většina byly děti ve věku šesti a sedmi let.

Spojené státy podle Obamy mají povinnost zastavit násilí páchané střelnými zbraněmi. Prezident ve středu novinářům v Bílém domě řekl, že jakmile od Bidena obdrží doporučení, bude naléhat na Kongres, aby přijal potřebné zákony. Lidé by podle prezidenta neměli mít snadný přístup k útočným zbraním.

Obama se ale zároveň vyslovil pro zachování práva na držení zbraní "v rozumných mezích". "Nevyrovnaný člověk by se neměl dostat k útočným zbraním vojenské třídy," podotkl.

Krveprolití v Newtownu ve Spojených státech výrazně oživilo a zesílilo debatu o kontrole držení a nošení zbraní, které Američanům zajišťuje druhý dodatek ústavy. Pro přísnější pravidla se v posledních dnech vyslovili i někteří zákonodárci, kteří dlouhodobě patří mezi hlasatele názorů vlivné lobby výrobců a držitelů střelných zbraní. Otázkou nicméně je, zda tato diskuse povede ke konkrétním změnám. Obama ve středu vyslovil naději, že paměť členů Kongresu nebude krátká.

Zejména ve Sněmovně reprezentantů ovládané republikány to ale jakýkoli návrh na větší kontrolu střelných zbraní bude mít těžké. "Budeme se zabývat tím, co se stalo a co můžeme udělat pro to, aby se to neopakovalo. Kontrola zbraní ale není něco, co bych podpořil," uvedl republikán a budoucí předseda sněmovního justičního výboru Robert Goodlatte.

Jeho stranický kolega Howard Coble míní, že volání po větší kontrole prodeje zbraní je ukvapené a míjí skutečný problém. "Myslím, že jde spíše o problém duševního zdraví než střelných zbraní," poznamenal.

Zakažme velké zásobníky

Demokratičtí kongresmani nicméně zdůraznili, že stále více lidí je proti pokračujícímu prodeji velkých zásobníků s velkou kapacitou nábojů. Vyzvali, aby Sněmovna reprezentantů o jejich zákazu hlasovala ještě tento týden.

Fotografie ze školy, kde střelec připravil o život 20 dětí

Šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová a další demokraté navrhli, aby se hlasovalo v pátek. "Je zapotřebí, abychom zabránili tomu, aby se tyto zásobníky dostaly do rukou komukoli, kdo by mohl spáchat takový zločin," řekl arizonský kongresman Ron Barber, který byl zvolen ve stejném okrsku jako Gabrielle Giffordsová.

Loni šest lidí zahynulo a Giffordsová byla těžce zraněna při střelbě v Tucsonu, kde pachatel použil stejné zásobníky.

Návrh demokratických kongresmanů má nyní asi 150 stoupenců. Vzhledem k tomu, že ve 435členné Sněmovně reprezentantů mají většinu republikáni, není jasné, zda má šanci na schválení. Zatím ho nepodpořil žádný republikán.

Omezení zbraní nestačí

Šéf Bílého domu ve středu řekl, že problém s násilím páchaným střelnými zbraněmi nelze řešit pouze zákony zaměřenými na zbraně. Podle Obamy je třeba se zaměřit i na péči o duševně nemocné a na situaci ve školách. "Přístup k péči o duševní zdraví by měl být přinejmenším tak snadný jako přístup ke zbraním," prohlásil americký prezident.

Američané, kterých je asi 310 milionů, podle různých odhadů drží 200 milionů až 300 milionů zbraní. Přinejmenším jednu zbraň podle závěrů Gallupova ústavu z loňského roku má 47 procent domácností ve Spojených státech. V zemi je kolem 130 000 prodejců střelných zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy