Vraha z Connecticutu chtěla matka poslat do léčebny

Radim Klekner Radim Klekner
19. 12. 2012 17:12
Adam Lanza podle všeho trpěl Aspergerovým syndromem, jednou z forem autismu
Fotografie Adama Lanzy, jak vypadal v poslední době.
Fotografie Adama Lanzy, jak vypadal v poslední době. | Foto: Reuters

Newtown - Matka dvacetiletého Adama Lanzy, který minulý pátek postřílel v connecticutském Newtownu sedmadvacet lidí, včetně dvou desítek dětí z první třídy, svého syna, trpícího podle všeho Aspergerovým syndromem, přestávala zvládat a rozhodla se jej poslat do psychiatrické léčebny.

To její syn těžce nesl. Navíc se zřejmě domníval, že se jeho matka chystá znovu starat o malé děti v místní škole. Tyto skutečnosti mohly podle některých obyvatel Newtownu stát za pátečním masakrem. Uvedla to televizní stanice Fox News, podle které vyšetřovatelé přezkoumávají právě tuto stopu.

O tom, že se Nancy Lanza chystá svého syna předat do péče odborníků, vypověděl stanici pětadvacetiletý syn místního pastora a příslušník americké námořní pěchoty Joshua Flashman.

"Z toho, co mi bylo řečeno, si byl Adam vědom, že si jeho matka podala žádost, aby byl převzat do ústavní péče," tvrdil Flashman. "Zjevně ho to velmi rozčílilo. Myslel si, že se ho chce jen tak zbavit. Jak to chápu já, měl pořádný vztek. Myslím, že to bylo právě tohle, co ho nastartovalo."

Adam Lanza navštěvoval školu Sandy Hook, ve které vraždil, jako dítě, když se jeho rodiče přistěhovali do Newtownu. V posledních letech jeho matka ve škole příležitostně pomáhala hlídat předškolní děti.

Oběti střelby ve škole v americkém Newtownu
Oběti střelby ve škole v americkém Newtownu | Foto: Reuters

Podle dalšího zdroje si Nancy Lanza uvědomovala, že se o svého syna, jehož psychický stav se s lety zjevně zhoršoval, nedokáže starat sama. Přátelům prozradila, že vyžaduje její péči po celý den a že ho chce poslat do ústavu.

Mlčel a vyhýbal se očnímu kontaktu

To, že se Adam Lanza vždy choval velmi zvláštně, potvrdil stanici CNN místní holič Bob Skuba, ke kterému vrahova matka svého syna vodila každé čtyři týdny na stříhání.

"Nikdy jsem přesně nevěděl, co je s ním v nepořádku," vypovídal Skuba. "Nikdy se ale člověku nepodíval do očí a nikdy mi neodpověděl na žádný dotaz. Když jsem se ho na něco zeptal, vždycky za něj odpověděla jeho matka."

Před přibližně třemi roky Nancy Lanza do kadeřnictví chodit přestala a Skuba dospěl k závěru, že se se svým synem odstěhovala pryč. Když se dozvěděl, co se stalo, přiznal se reportérovi CNN, že lituje, že mladíka nezabil.

"Nebo se měl zabít sám," řekl emotivně. "Všechny ty děti a jejich rodiče by tak byli ušetřeni tohohle utrpení."

To, že Adam Lanza byl podivín, potvrdil i vrahův spolužák ze střední školy v Newtownu Alan Diaz. Podle něj se vrah špatně socializoval, "nebyl ale žádné monstrum". 

"Když jsem ho potkal poprvé, ani se na mě nepodíval," upřesnil. "Po letech si ale na mě a mé přátele zvykl a dokázal se s námi dokonce normálně bavit."

To, že Lanza trpěl Aspergerovým syndromem, těžkou formou autismu, vyznačující se komunikačním blokem, avšak geniální pamětí a mimořádnými kombinačními schopnostmi, potvrdilo stanici Fox News několik lidí. Budoucí vrah měl ale i světlé okamžiky.

"Slyšel jsem ho i smát se a jednou, když jsem prožíval těžké období, mě dokázal i utěšit," vypověděl Diaz.

Nepochopitelné je, že Nancy Lanza přechovávala doma celý zbrojní arzenál, ačkoliv si byla dobře vědoma toho, že její syn není psychicky v pořádku. Zbraně měla podle jednoho ze sousedů zamčené v dřevěné truhle v suterénu domu. Když jezdila střílet na střelnici, brala svého syna s sebou, protože podle ní "nemohl zůstávat doma sám".

Adam se ale přesto nějakým způsobem dostal ke klíči a svou matku zastřelil pistolí čtyřmi ranami do hlavy, když spala. Pak se oblékl do černého oděvu s kuklou a do neprůstřelné vesty, nasedl do jejího auta a vydal se vraždit do školy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy