Newtown se loučí s oběťmi, příběhy hrdinek žijí dál

Jana Černá
17. 12. 2012 16:00
Útok nepřežilo šest zaměstnankyň školy, některé z nich chránily děti vlastním tělem
V Newtovnu v pondělí začaly pohřby obětí páteční střelby.
V Newtovnu v pondělí začaly pohřby obětí páteční střelby. | Foto: Reuters

Newtown - Přes deset tisíc fanoušků nasbírala od soboty facebooková stránka připomínající mladou učitelku Victorii Soto, která v pátek položila svůj život, když se při střelbě na základní škole v Newtownu postavila mezi vraha a své žáky.

Některé prvňáky stihla podle místního deníku Hartford Courant ukrýt do umývárny, podle jiných médií je pozavírala do vestavěných skříní ve třídě.

Těsně před příchodem Adama Lanzy, který v pátek zavraždil 20 dětí a 7 dospělých včetně své matky, se postavila před zbylé děti v rohu místnosti.

"V tu chvíli vpadl střelec dovnitř, neřekl ani slovo a beze změny výrazu učitelku zastřelil," uvedla pro CNN matka jednoho z šestiletých dětí, které útok přežilo.

Stejně jako Victoria Soto se zachovala její dvaapadesátiletá kolegyně Anne Marie Murphyová, která také chránila děti svým tělem. Policie našla Murphyovou spočívající na mrtvých dětech zasaženou mnoha kulkami.

Více času k záchraně dětí měla sedmadvacetiletá učitelka Kaitlin Roigová. Ta svých patnáct prvňáčků zamkla v umývárně sousedící s třídou a dveře navíc zatarasila regálem.

Když na místo dorazili policisté, odmítla dveře uvolnit a vyžádala si nejdříve jejich průkazky, které jí přistrčili po podlaze pode dveřmi. Ani to jí ale nestačilo, policisté museli dveře nakonec sami otevřít náhradním klíčem. 

Dalším tragédiím musíme zabránit

V pondělí začínají v Newtownu pohřby obětí střelby.

Jako první spočinou v hrobech šestiletí chlapci Jack Pinto a Noah Pozner. V úterý bude pohřbena stejně stará Jessica Rekosová, ve čtvrtek Benjamin Wheeler. I jemu bylo šest, stejně jako Madeleine Hsuové, jejíž pohřeb se koná v pátek.

Město se z řádění šíleného vraha bude vzpamatovávat podle všeho dlouhé roky.

"Jsme stále v šoku," řekla stanici CNN jedna z místních obyvatelek Darla Henggelerová. "Je to něco nepochopitelného. Mám pocit, že mi pukne srdce."

Prezident Barack Obama, který se pohřbů zúčastní, chce dalším tragédiím zabránit stůj co stůj.

"V následujících týdnech použiji všechnu váhu svého úřadu, abych zapojil své spoluobčany - od zákonodárců přes odborníky na duševní zdraví až po rodiče a vychovatele - do úsilí zabránit dalším tragédiím, jako byla tato," přislíbil šéf Bílého domu během proslovu, který měl v neděli v auditoriu střední školy v Newtownu. 

Nový bezpečnostní systém nepomohl

Informace o jednotlivých osudech spojených se střelbou v Newtownu se často rozcházejí, hrdinské příběhy školního personálu chránícího děti před střelcem ale od pátku nepřestávají dojímat veřejnost.

Příběh sedmadvacetileté učitelky portorického původu je zřejmě nejslavnějším z nich, mnoho pozornosti se ale upíná i k osudu ředitelky školy.

Dawn Lafferty Hochsprungová vedla školu teprve dva roky, svým přístupem si už ale stihla získat jak děti, tak jejich rodiče. Podle nich byla milá a přátelská, zároveň před ní žáci měli respekt.

Podle kolegů byla především nadšená pro všechno, co se na základní škole Sandy Hook v Connecticutu dalo zlepšit.

Navíc se stále snažila doplňovat si vzdělání. V 90. letech vystudovala speciální pedagogiku, letos začala sedmačtyřicetiletá ředitelka navštěvovat doktorské studium.

Na místě se od pátku schází truchlící lidé.
Na místě se od pátku schází truchlící lidé. | Foto: Reuters

"Je to skvělá žena a výborná šéfová," řekla o ní v sobotu pro Reuters knihovnice Mary Ann Jacobová, která si páteční události prožila rovněž ve škole s dětmi. O ředitelce ještě stále mluvila v přítomném čase. "Je to obrovská ztráta," dodala závěrem. 

Aby se Lanza za normálních okolností dostal do budovy, musel by ho podle CNN pustit nový bezpečnostní systém, který nechala Hochsprungová nainstalovat. Do školy bylo možné vejít pouze po zazvonění, kdy návštěvu pustila sekretářka.

Střelec ale rozbil skleněnou výplň dveří a do budovy se tak dostal i přes zabezpečení. V době, kdy spustil střelbu, měla ředitelka poradu se školní psycholožkou Mary Sherlachovou a terapeutkou Diane Dayovou.

Dětem řekla, že jde o planý poplach

Asi pět minut po začátku porady uslyšely střelbu. "Vlezla jsem pod stůl," řekla k tomu Dayová později pro The Wall Street Journal. Ředitelka s psycholožkou ale nehledě na hrozící nebezpečí vyběhly z místnosti, aby zjistily, co se děje.

"O tom, jestli mají nebezpečné situaci jít vstříc, se vůbec nerozmýšlely," uvedla Dayová. Ona jako jediná z nich přežila, ředitelku s psycholožkou Lanza zastřelil na chodbě.

Letecký pohled na základní školu Sandy Hook.
Letecký pohled na základní školu Sandy Hook. | Foto: Reuters

Kromě nich, Victorie Sato a Anne Marie Murphyové zabil další dvě učitelky, jedna z nich byla ve škole teprve týden na praxi. Jeho řádění nepřežilo dvacet jejich žáků, dvanáct dívek a osm chlapců. Nejstarším bylo sedm let.

Médii ale naštěstí kolují i příběhy, které v pátek dopadly dobře. Knihovnice Mary Ann Jacobová stihla děti z učebny, která nešla zamknout, v tichosti přemístit do jiné místnosti.

Aby je udržela v klidu, řekla jim, že jde o planý poplach, na který už v minulosti trénovali.

 

Právě se děje

Další zprávy