Islámský stát ostřeloval americké vojáky yperitem, potvrdila analýza. Má v arzenálu jedovaté plyny

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 9. 2016 9:50
Bojovníci z džihádistické organizace Islámský stát (IS) použili látku při útoku na vojenskou základnu Kajára na severu Iráku yperit. Raketa, která mohla podle Američanů obsahovat bojový plyn, dopadla na základnu – kde se nacházejí také stovky amerických vojáků – v úterý. Kajára se má stát nástupištěm pro útok na Mosul.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

BagdádAmeričtí experti potvrdili, že džihádisté z organizace Islámský stát (IS) použili při útoku na vojenskou základnu na severu Iráku yperit.

Na místě dopadu našli stopy po tomto plynu, opakované testy jeho přítomnost potvrdily.

Letecká základna Kajára, kde se nacházejí také stovky amerických vojáků, se má stát nástupištěm pro útok na Mosul. Ten je naplánován na konec roku.

Mosul ze tří stran obkličují irácká armáda a Kurdové. Budou-li chtít bojovníci IS ze svého největšího a klíčového města utéci, mají jedinou možnost. Na západ směrem k syrské hranici.

Nejsou ale žádné zprávy, že by se k něčemu takovému chystali. Naopak podle výpovědí lidí, kterým se z Mosulu podařilo utéci, džihádisté budují příkopy a tunely. Aby mohli alespoň některé části města udržet před plánovanou ofenzívou iráckých vojsk a Kurdů. Navíc se znovu objevují zprávy, že se džihádistům mohly dostat do rukou chemické zbraně.

Opětovné podezření

Nynější raketový útok nebyl prvním podezřením na použití horčičného plynu bojovníky IS. Příznaky zasažení vykazovali několikrát iráčtí Kurdové po bombardování na severu Iráku, stejně tak jako syrská vládní vojska u města Dajr az-Zaur.

Nikdo ale neví, jak a kde se mohli džihádisté k plynu dostat. Zda mají k dispozici zásoby ze skladů syrské armády, nebo dokonce z Iráku z dob Saddáma Husajna.

Ten ale všechny známé irácké zásoby nervových plynů zničil na začátku devadesátých let.

Pro yperit neboli hořčičný plyn je typický zápach po jablkách a česneku, má žlutou až tmavohnědou barvu.

Proniká nejen kůží, ale i tkaninami nebo dřevem. Na pokožce vytváří puchýře a působí dýchací problémy. Použití je možné v munici.

Pokud Islámský stát tento plyn má, může při bitvě o Mosul způsobit velkou katastrofu i mezi civilním obyvatelstvem. V Mosulu a okolí stále žije pod nadvládou IS zhruba milion lidí.

Americký generál Joseph Dunford z generálního štábu armády USA v úterý prohlásil, že ofenzíva s cílem dobýt Mosul a zničit tak Islámský stát na iráckém území může začít už na začátku října. Irácký premiér Hajdár Abádí hovoří o říjnu.

 

Právě se děje

Další zprávy