Rakka/Washington - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) de facto "okopírovali" takzvaný waterboarding, tedy techniku mučení, kterou v minulém desetiletí nechvalně proslula americká CIA.
Islamisté ji podle médií použili nejméně na čtyřech svých zajatcích, a to včetně amerického novináře Jamese Foleyho, kterého nakonec před objektivem kamery zavraždili. Video následně vyvěsili na internet.
"Věděli přesně, jak se to (waterboarding - pozn. red.) provádí," cituje server The Washington Post, jenž informaci přinesl, člověka obeznámeného s tím, co se dotyčným rukojmím v zajetí džihádistů dělo.
Zajatci podle něj byli drženi v syrském městě Rakka.
Pocity topícího se člověka
Mučení Foleyho potvrdil i další zdroj obeznámený s jeho zajetím. "Je to část informací, které probublaly napovrch, a Jima se to týkalo," prohlásil s tím, že novinář zřejmě "přetrpěl hodně fyzického týrání."
Waterboarding u mučeného člověka navozuje pocity, jako by se topil. Oběť je při něm zpravidla připoutaná k lavici či k židli a trýznitelé jí do úst a nosu, přes které má přetažený kus látky, lijí proud studené vody.
"Mokré oblečení vytváří bariéru, skrze kterou je obtížné - v některých případech přímo nemožné - dýchat," uvedlo před devíti lety americké ministerstvo spravedlnosti na adresu někdejší vyslýchací techniky CIA, kterou později nynější prezident Barack Obama postavil mimo zákon.
Matka zavražděného novináře ve čtvrtek uvedla, že o mučení svého syna pomocí metody waterboarding nevěděla. FBI i CIA odmítly informace komentovat.
Foley byl prý dokonce mučení vystaven ve větší míře než ostatní, protože jeho věznitelé z jeho počítače zjistili, že žurnalista má bratra u americké armády. Médiím to sdělil francouzský novinář Didier Francois, jenž byl islamisty držen od loňského června po dobu deseti měsíců. Radikálové na Foleym podle něj vyzkoušeli i tzv. "falešné popravy".
Francois byl nakonec i s druhým francouzským novinářem propuštěn poblíž hranic s Tureckem.
Informace serveru fakticky potvrdil i zdroj agentury Reuters blízký rodině jednoho ze zajatců, kterého zadržoval IS. Bez dalších detailů sdělil, že rukojmí byli vystavováni waterboardingu.
Shora schválená technika
Za vlády amerického prezidenta George Bushe CIA v zámoří otevřela věznice, kde vyslýchala lidi podezřelé z terorismu. Waterboarding byl jednou z metod, kterou k výslechu služba používala, byla tehdy dokonce schválena ministerstvem spravedlnosti.
Server jmenuje tři osoby, které CIA tímto způsobem "vyslýchala". Podle zprávy ministerstva spravedlnosti z roku 1995 jeden z nich - Chalíd Šejk Mohamed, který se označuje za strůjce 13 let starých útoků - waterboarding podstoupil hned 183krát.
CIA čelí i podezření, že se nejméně v jednom případě uchýlila i k tzv. falešné popravě, přestože tato praktika ministerstvem nebyla schválena. Bush posléze tato zařízení CIA nechal uzavřít a zmíněné tři osoby spolu s dalšími lidmi nechal převézt do neblaze proslulého vězení Guantánamo na Kubě.
Jeho nástupce Barack Obama techniku posléze označil za mučení, odsoudil ji a spolu s dalšími donucovacími metodami výslechu postavil mimo zákon.
"Islámský stát je skupina, která běžně týrá a popravuje lidi. Pro svou brutalitu nepotřebuje inspiraci. To, že by USA byly nějakým způsobem zodpovědné za taktiku ISIL, je směšné a přispívá to jejich zkroucené propagandě," sdělil novinářům nejmenovaný americký činitel.
Odpůrci této techniky se také obávali, že pokud Američané vyslýchají podezřelé tímto způsobem, mohli by se i v cizině uchýlit k podobným praktikám vůči americkým občanům.
Jeden výbor, dva různé závěry
Zatímco se americký zpravodajský výbor Senátu chystá vydat prohlášení, v němž tvrdí, že podobné techniky výslechu CIA byly neúčinné, její tehdejší zaměstnanci tato tvrzení podle serveru zpochybňují.
Agentura Reuters na začátku srpna informovala, že dotyčnou zprávu se chystají vydat demokraté, kteří zmíněný výbor ovládají. Doplnila, že republikáni z výboru pracují na vlastní zprávě, která naopak hovoří o úspěších donucovacích praktik.
"Informace získané z těchto výslechů byly ve skutečnosti použité k přerušení a narušení teroristických spiknutí, včetně některých informací, které pomohly dostat Ládina," uvedl tehdy například republikánský senátor Saxby Chambliss.
IS hrozí dalšími vraždami
V současnosti organizace podle informací agentury zadržuje tři Američany a do deseti dalších zajatců ze západních zemí. Rukojmí ze Západu ale zadržují i další skupiny operující v Sýrii a Iráku.
IS nyní hrozí, že zabije dalšího amerického novináře – Stevena J. Sotloffa, jenž se rovněž krátce objevil na videozáznamu Foleyho smrti. Za jeho život oroduje i jeho matka, která ve středu zveřejnila video s žádostí o propuštění svého syna. IS pak ve čtvrtek zveřejnil další záznam, který zachycuje domnělou popravu iráckého kurdského bojovníka, údajně za to, že se Kurdové spolčují s USA.
Nemáme strategii, přiznal Obama
Prezident Obama tento týden na tiskové konferenci v Bílém domě přiznal, že ohledně situace na Blízkém východě ještě Spojené státy nedospěly k jasné odpovědi.
"Ještě nemáme strategii," uvedl Obama na dotaz týkající se případné vojenské akce v Sýrii.
Prezident prý požádal Pentagon, aby vypracoval seznam možností, zatímco on se podívá na další aspekty a bude pokračovat v sjednávání partnerů nejen v regionu.