Vzkaz USA. Džihádisté popravili v Sýrii uneseného novináře

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 20. 8. 2014 16:29
Život dalšího žurnalisty podle videa závisí na postupu Baracka Obamy. Autenticita nahrávky zatím nebyla oficiálně potvrzena.
Novinář James Foley.
Novinář James Foley. | Foto: Nicole Tung/freejamesfoley.org

Damašek - Radikálové z islamistické organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video nazvané "Vzkaz Americe", na němž popravují amerického novináře.

"Toto je James Wright Foley, americký občan, z vaší země. Jako vláda jste v čele agrese vůči Islámskému státu," říká na videu muž angličtinou s britským přízvukem, který se označuje za "rytíře chalífátu".

"Dnes na nás vaše vojenské letectvo každý den v Iráku útočí. Vaše údery způsobily oběti mezi muslimy. Už nebojujete proti povstání. My jsme islámská armáda a stát, které byly přijaty velkým množstvím muslimů na celém světě," dodal, načež klečícího podřezal.

Pravost videa zatím nebyla oficiálně potvrzena

Novinář - pracující na volné noze - byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii a od té doby nezvěstný. Podle Bílého domu zatím nebyla autenticita nahrávky potvrzena. Server GlobalPost - pro který Foley rovněž v minulosti pracoval - nicméně informoval, že podle FBI je nahrávka zřejmě autentická. V řádnějším ověřování prý úřad pokračuje.

Příbuzní novináře se domnívají, že na videu je skutečně zachycen James Foley.

"Nikdy jsme na našeho syna Jima nebyli pyšnější. Zasvětil svůj život snaze ukázat světu utrpení syrského lidu," napsala na Facebooku jeho matka Diane.

Islámský stát kontroluje velkou část Iráku a Sýrie.
Islámský stát kontroluje velkou část Iráku a Sýrie. | Foto: Reuters

"Prosíme únosce, aby ušetřili životy zbývajících rukojmí. Stejně jako Jim jsou nevinní. Nemají žádnou kontrolu nad americkou politikou v Iráku, Sýrii či kdekoliv na světě."

Na videu, které se mimo jiné objevilo i na serveru YouTube a později bylo staženo, údajně mluví i sám čtyřicetiletý Foley. "Vyzývám své přátele, rodinu a milované, aby povstali proti mým skutečným vrahům, vládě Spojených států, protože to, co se mi stane, je pouze výsledkem její samolibé zločinnosti," cituje jeho slova server The New York Times.

Údajně zakončuje větou, že když Američané začali tento měsíc shazovat bomby na Irák, "podepsali můj úmrtní list".

Muž má na sobě oranžovou kombinézu, která odkazuje na stejnokroj vězňů v Guantánamu. Věznici na Kubě nechal zřídit George Bush po útocích z 11. září 2001 pro osoby podezřelé z terorismu.

Život druhého muže je ohrožen

Na záznamu je vkleče v obdobné kombinéze zachycen i další unesený americký novinář Steven Sotloff. "Život tohoto amerického občana, Obamo, závisí na tvém dalším rozhodnutí," zní jasný vzkaz.

Sotloff zmizel v Sýrii v červenci loňského roku, mimo jiné psal pro časopisy TIME či Foreign Policy.

Americký prezident Barack Obama se k záznamu dosud nevyjádřil, zřejmě čeká na potvrzení jeho pravosti.

"Pokud je pravé, jsme zděšeni brutální vraždou nevinného amerického novináře a jeho rodině a přátelům vyjadřujeme nejhlubší soustrast,“ uvedla mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. Zpravodajci podle ní usilovně pracují na ověření pravosti videa.

Radikálové z Islámského státu (IS, dříve ISIL) kromě části Sýrie ovládají i sever Iráku. Na zabraném území vyhlásili chalífát.

Jejich úsilí o ovládnutí obří přehrady u severoiráckého Mosulu vyvolalo reakci americké armády. Ta poprvé od stažení ze země v roce 2011 v posledních dnech provedla nálety, jimiž podpořila pozemní jednotky irácké armády a kurdských milic, připomněla ČTK.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy