Američané zveřejní, jak CIA mučila za Bushe možné teroristy

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2014 22:16
Zpravodajský výbor Senátu USA chce odtajnit zprávu o týrání vězňů podezřelých z terorismu za vlády prezidenta George Bushe mladšího.
George Bush mladší.
George Bush mladší. | Foto: ISIFA

Washington - Zpravodajský výbor amerického Senátu odhlasoval, aby se odtajnily části jeho důvěrné zprávy o surovém mučení lidí podezřelých z terorismu za vlády prezidenta George Bushe mladšího.

Zpráva zdůrazňuje odpovědnost Ústřední zpravodajské služby (CIA), která zpochybňuje mnohé závěry dokumentu a hodlá jeho zveřejnění co nejvíce omezit.

Zpráva, na které vyšetřovatelé Senátu pracovali léta, je prý dosud nejúplnější popis technik výslechu, jež se v zahraničních tajných věznicích CIA praktikovaly na osobách podezřelých z vazeb na teroristickou síť Al-Káidu.

Řekneme světu, že jsme chybovali

Tvrdě kritizuje waterboarding, kdy je v zadržených vyvoláván pocit topení, a další drsné metody. Vyčítá také tajné službě CIA, že pořádně nevyhodnotila účinnost těchto metod zavedených po atentátech na Spojené státy z 11. září 2001.

"Je důležité říci světu, že jsme skutečně chybovali a že už to znovu neuděláme," řekl jeden z patnácti členů výboru Angus King.

Metody výslechu CIA byly podle něj často mučení. Předsedkyně senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinová vyzvala Bílý dům, aby se zapojil do procesu odtajnění zprávy. Nemá prý tušení, jak tento proces bude dlouho trvat, ale doufá, že se to podaří během několika týdnů.

Výbor chce ze zprávy o 6300 stranách nyní odtajnit 400 stránek obsahující shrnutí a hlavní poznatky ze svého šetření.

CIA má při podobném odtajňování vždy zvážit, zda zveřejnění některých informací nemůže ohrozit národní bezpečnost USA. Odhalení, která jsou pro tajné služby nepříjemná, ale nekompromitují jejich zdroje či metody, se však zatajovat nemají.

Nabourala se CIA do Kongresu na kontrolu?

Odpůrci odtajnění budou především zdůrazňovat, že zpráva není objektivní a úplná, protože její autoři nehovořili s představiteli CIA, kteří brutální výslechy povolili či nad nimi dohlíželi.

"Mě ani nikoho jiného ze zasvěcených lidí v CIA se nikdo na názor neptal. Nechtějí slyšet názor nikoho jiného. Je to snaha přepsat dějiny," řekl ke zprávě vedoucí pracovník CIA Jose Rodriguez, který v polovině minulého desetiletí dohlížel na zadržování a výslechy podezřelých v zahraničí.

Proces odtajnění částí senátní zprávy začal poté, co Feinsteinová minulý měsíc obvinila CIA protiprávně pronikla do počítačové sítě Kongresu, která se používá při vyšetřování údajných ilegálních výslechových metod tajné služby a zadržování osob podezřelých z terorismu.

Ředitel CIA John Brennan obvinění vzápětí popřel. Napětí mezi výborem a CIA trvá dosud a odtajňování zprávy o metodách výslechu agentury ho nejspíš zesílí.

Barack Obama již dříve podpořil odtajnění závěrů senátní zprávy, ale nyní zatím odmítá vstoupit do rozepře mezi zákonodárci a CIA.

 

Právě se děje

Další zprávy