New Orleans - Hurikán Issac, který tento týden udeřil na pobřeží Mexického zálivu, napáchal mnohem méně škod než před sedmi lety jeho předchůdce Katrina, přesto dokázal tak jako ona otočit tok Mississippi, byť jen na čtyřiadvacet hodin.
Zjistila to Americká geologická služba (USGS), jež pravidelně sleduje nejrůznější jevy spojené s řáděním přírodních živlů v Novém světě.
Pozorování USGS prokázalo, že během úterý teklo pod vlivem blížícího se hurikánu přibližně 5200 krychlových metrů vody za sekundu proti proudu severoamerického veletoku, který se do Mexického zálivu vlévá poblíž New Orleansu. Přes několikamilionové měst se Issac přehnal o dva dny později.
Proti proudu Mississipi, čtvrté nejdelší řeky na světě, putuje za normálních okolností jen 3540 krychlových metrů vody. Vítr dosahující místy rychlosti až 160 kilometrů za hodinu a mořské vlny zvedající se do výšky tří metrů však tento protiproud notně zesílily.
USGS uvádí, že ještě v okolí města Baton Rouge, ležícího 150 kilometrů od ústí řeky, činil při průchodu Issaka nárůst výšky říční hladiny dva a půl metru.
"Ačkoliv mají podobné jevy jepičí život, připomínají nám, proč máme mít na zřeteli varování před hurikány," citovala stanice BBC ředitelku USGS Marcii McNuttovou.
Stejný protiproud bylo možné pozorovat při průchodu hurikánu Katriny, kdy nárůst říční hladiny činil čtyři metry oproti normálu.
Prohlédněte si fotogalerie z řádění hurikánu Isaac
Hurikány nejsou jedinými přírodními živly, které dokáží vyvolat podobný efekt. V roce 1812 obrátilo tok Missouri poblíž města New Madrid silné zemětřesení.
Škody způsobené Issakem vyčíslily úřady zatím na dvě miliardy dolarů. Na rozdíl od Katriny, která si vyžádala téměř dva tisíce obětí, nezahynul tentokrát nikdo.
Počet obětí vzrostl na 36
Počet obětí hurikánu Isaac ve Spojených státech vzrostl na sedm. Celkem si tak připsal na své konto 36 životů, před úderem na území USA zabíjel v karibské oblasti, uvedla agentura Reuters.
Meteorologové očekávají během víkendu v některých oblastech USA až dvacet centimetrů dešťových srážek. Isaac se sice nad pevninou rozpadl, jeho pozůstatky ale jako tlaková níže postupují dál k severu. Déšť nyní zasáhne vyprahlé oblasti, které tak mají kapacitu pojmout dešťovou vodu. Záplavy se sice neočekávají, ale voda může i tak způsobit řadu problémů.
V americkém státě Louisiana zůstává kvůli živlu bez elektřiny stále více než 400 000 lidí, ještě v pátek jich však byl dvojnásobek.
Část území řídce obydlené Plaquemines Parish na pobřeží Louisiany, odkud byly evakuovány tisíce lidí, zůstává pod vodou. V živlem postiženém městě Lafitte dovolil starosta Tim Kerner obyvatelům a vlastníkům nemovitostí, aby se již vrátili a začali s opravami po záplavách.