Germanizovaný Čech žádá odškodné, Němci nechápou proč

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
6. 2. 2013 14:10
U poněmčených lidí nešlo o likvidaci ani o upírání svobod, vysvětlují úřady
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Holocaust Research Project

Berlín - Za druhé světové války zavlekli nacisté do Německa ke germanizaci desetitisíce dětí z okupovaných území.

Žádné z nich se doposud od německého státu nedočkalo jakékoliv kompenzace.

Jedním z těch, kteří se to zatím marně snaží změnit, je rodilý Čechoslovák Karl Vitovec, všímá si německý magazín Der Spiegel.

Dnes jedenaosmdesátiletý důchodce z Porýní byl v roce 1940 vybrán nacistickým důstojníkem v Českých Budějovicích na poněmčení. Po matce měl totiž v těle "germánskou krev". Několik měsíců žil tehdy osmiletý chlapec v náhradní rodině poblíž Lipska, pak nastoupil na německou školu v Táboře, kde byl s ostatními spolužáky vychováván k němectví.

"Kdo mluvil česky, byl potopen do nedaleké ledové řeky, rychle jsme se to proto odnaučili," zavzpomínal Vitovec. Na konci války už sloužil jako pomocník u protiletadlového děla, za což dostal i vyznamenání. Krátce nato však padl do ruského zajetí.

"Moc dlouho jsme mlčeli," tvrdí Vitovec, který už dva roky usiluje o to, aby byl uznán obětí nacismu a získal odškodnění za "uloupenou identitu", jak germanizaci tisíců dětí z okupovaných území nazval Der Spiegel.

"Taková byla válka"

Ke germanizaci byly nejprve vybírány děti s německou krví jako Vitovec, později ale nouze o vojáky donutila nacisty výběr rozšířit například o sirotky po mrtvých partyzánech. Mnoho z nich vyrostlo v Německu pod změněným jménem a dodnes ani neznají svou pravou totožnost, připomněl list.

Vitovec, původním křestním jménem Karel, ji zná, uznání svých nároků se ale přesto nedočkal. V listopadu dostal zamítavé stanovisko od petičního výboru Spolkového sněmu.

"Popsaný osud postihl v rámci válečného dění množství rodin a byl součástí válečné strategie. Jeho cílem nebyla primárně likvidace nebo odejmutí svobody postiženého, nýbrž jeho získání pro vlastní využití. Jedná se tak o obecný osud v důsledku války," sdělil Vitovcovi výbor.

Výjimku mezi německými politiky představuje poslanec za křesťanské demokraty (CDU) Uwe Schumacher. Ten usiluje o to, aby nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost ze svých prostředků pro odškodnění nuceně nasazených finančně podpořila i nuceně germanizované.

"Nesmíme dopustit, aby se u postižených posílil dojem, že spolková vláda hraje o čas, dokud se tento problém sám biologicky nevyřeší," prohlásil člen strany kancléřky Angely Merkelové.

V opozičních řadách mají poněmčení zastání u poslankyně Levice Ully Jelpkeové. "Zacházení s lidmi, jako je pan Vitovec, je zahanbující. Schováváme se jen za právnické floskule," tvrdí politička, která chce prý v této záležitosti vytvářet na parlamentní půdě tlak na berlínskou vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy