Merkelová k výročí: Za Hitlera mohou i ti, kteří mlčeli

Martin Novák Martin Novák
30. 1. 2013 15:51
Před osmdesáti lety se stal Adolf Hitler říšským kancléřem
Adolf Hitler na snímku z roku 1933.
Adolf Hitler na snímku z roku 1933. | Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A

Berlín - Němci si připomínají kulaté výročí události, kterou by z dějin nejraději vymazali. Je tomu osmdesát let od chvíle, kdy prezident Paul von Hindenburg jmenoval říšským kancléřem rakouského rodáka Adolfa Hitlera.

Současná kancléřka Angela Merkelová přednesla projev v berlínském dokumentačním centru zločinů nacismu, kde zahájila výstavu nazvanou Berlín 1933: Na cestě k diktatuře.

Centrum se nachází v budově bývalého ústředí gestapa, tajné policie Hitlerova režimu.

"Není to možné říct jinak, než že vzestup nacismu byl umožněn tím, že se na něm podílely elity a části německé společnosti, ale především tím, že velká většina Němců tento vzestup přinejmenším trpěla. (...) Pronásledování a zbavování práv, které nakonec vyústily v druhou světovou válku a civilizační zločin jménem šoa, byly umožněny jen tím, že se velká většina dívala jinam a mlčela," řekla Merkelová.

Výročí si země připomíná v době, kdy se hovoří o možném zákazu ultrapravicové Národní demokratické strany (NPD). Její rétoriku mnozí považují za nacistickou, ale pokus o zákaz NPD v roce 2003 neprošel.

Nyní se vyslovili pro její postavení mimo zákon zástupci všech šestnácti německých spolkových zemí, ale Angela Merkelová se k zákazu staví rezervovaně. "Boj proti krajně pravicovému extremismu je úkolem celé společnosti," uvedla v prosinci kancléřka.

Německá zpravodajská služba BfV v analýze označila Národně demokratickou stranu za otevřeně rasistickou a antisemitskou, která volá po změně poválečných hranic a snaží se o změnu pohledu Němců na druhou světovou válku.

 

Strana NPD je silná hlavně na území bývalé komunistické NDR. Má několik poslanců ve sněmech ve spolkových zemích Sasko a Meklenbursko - Přední Pomořansko.

Debatu o současném antisemitismu rozvířil loni Ředitel židovského divadla v New Yorku Tuvia Tenenbom. Po svém několikaměsíčním pobytu v Německu prohlásil, že většina současných Němců hluboce pohrdá Židy stejně jako jejich předci před více než šedesáti lety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy