Dobové fotografie: Osudová bitva u Stalingradu

Dobové fotografie: Osudová bitva u Stalingradu
Úkol dobýt Stalingrad byl svěřen 6. německé armádě pod vedením generála Friedricha Pauluse.
Německá vojska, povzbuzená dosavadními vítězstvími, nepovažovala dobytí Stalingradu za komplikovanou záležitost. 

Na snímku: Vojenská porada
Byla si plně vědoma své početní a materiální převahy. 

Na snímku: Bohoslužba v polních podmínkách
Německá skupina vojsk v počátcích bitvy o Stalingrad disponovala 270 000 vojáky, 3 000 děly, 500 tanky a cca 1 600 letadly. Oproti tomu Rudá armáda na tamní frontovou linii dlouhou asi 250 km nasadila přibližně 187 000 vojáků, 2 200 děl, 400 tanků a 300 letadel. 


Na snímku: Kulometčík Wehrmachtu
Foto: Profimédia
Aktuálně.cz Dan Poláček Aktuálně.cz, Profimedia, Dan Poláček
1. 2. 2013 10:05

V sobotu uplyne 70 let od ukončení bitvy u Stalingradu, největšího a nejkrvavějšího střetu německých a sovětských vojsk během 2. světové války. Výsledek bitvy, kterou vyhrála Rudá armáda, znamenal zásadní obrat nejenom na východní frontě, ale i v celém válečném konfliktu. Podívejte se na dobové fotografie.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí diplomacie. Podle médií měli pracovat pro ruské tajné služby

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Cyklistická Tour de France v příštím roce odstartuje v Brestu

Cyklistická Tour de France odstartuje v příštím roce z Brestu a region Bretaň bude hostit úvodní čtyři etapy. Brest v programu slavného závodu zastoupí původně plánovanou Kodaň, dánská metropole uspořádá Grand Départ až v roce 2022. Důvodem změny je termínová kolize v nabitém kalendáři příštího roku, v němž se kvůli odkladům kvůli letošní koronavirové pandemii nahromadila řada velkých akcí.

Zástupci Tour přesunuli kvůli odloženým olympijským hrám v Tokiu o týden následující ročník, čímž se ale dostali pod tlak kodaňští pořadatelé. V Kodani budou totiž v příštím roce hostit i odložené mistrovství Evropy ve fotbale.

Podle nového plánu odstartuje Tour de France v Brestu počtvrté v historii 26. června. Závod ve městě začínal už v letech 1952, 1974 a 2008. V Bretani se uskuteční úvodní čtyři etapy, další podrobnosti o trase příštího ročníku pořadatelé představí 29. října v Paříži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy