Dobové fotografie: Osudová bitva u Stalingradu

Dobové fotografie: Osudová bitva u Stalingradu
Úkol dobýt Stalingrad byl svěřen 6. německé armádě pod vedením generála Friedricha Pauluse.
Německá vojska, povzbuzená dosavadními vítězstvími, nepovažovala dobytí Stalingradu za komplikovanou záležitost. 

Na snímku: Vojenská porada
Byla si plně vědoma své početní a materiální převahy. 

Na snímku: Bohoslužba v polních podmínkách
Německá skupina vojsk v počátcích bitvy o Stalingrad disponovala 270 000 vojáky, 3 000 děly, 500 tanky a cca 1 600 letadly. Oproti tomu Rudá armáda na tamní frontovou linii dlouhou asi 250 km nasadila přibližně 187 000 vojáků, 2 200 děl, 400 tanků a 300 letadel. 


Na snímku: Kulometčík Wehrmachtu
Foto: Profimédia
Aktuálně.cz Dan Poláček Aktuálně.cz, Profimedia, Dan Poláček
1. 2. 2013 10:05

V sobotu uplyne 70 let od ukončení bitvy u Stalingradu, největšího a nejkrvavějšího střetu německých a sovětských vojsk během 2. světové války. Výsledek bitvy, kterou vyhrála Rudá armáda, znamenal zásadní obrat nejenom na východní frontě, ale i v celém válečném konfliktu. Podívejte se na dobové fotografie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy