Dobové fotografie: Osudová bitva u Stalingradu

Dobové fotografie: Osudová bitva u Stalingradu
Úkol dobýt Stalingrad byl svěřen 6. německé armádě pod vedením generála Friedricha Pauluse.
Německá vojska, povzbuzená dosavadními vítězstvími, nepovažovala dobytí Stalingradu za komplikovanou záležitost. 

Na snímku: Vojenská porada
Byla si plně vědoma své početní a materiální převahy. 

Na snímku: Bohoslužba v polních podmínkách
Německá skupina vojsk v počátcích bitvy o Stalingrad disponovala 270 000 vojáky, 3 000 děly, 500 tanky a cca 1 600 letadly. Oproti tomu Rudá armáda na tamní frontovou linii dlouhou asi 250 km nasadila přibližně 187 000 vojáků, 2 200 děl, 400 tanků a 300 letadel. 


Na snímku: Kulometčík Wehrmachtu
Foto: Profimédia
Aktuálně.cz Dan Poláček Aktuálně.cz, Profimedia, Dan Poláček
1. 2. 2013 10:05

V sobotu uplyne 70 let od ukončení bitvy u Stalingradu, největšího a nejkrvavějšího střetu německých a sovětských vojsk během 2. světové války. Výsledek bitvy, kterou vyhrála Rudá armáda, znamenal zásadní obrat nejenom na východní frontě, ale i v celém válečném konfliktu. Podívejte se na dobové fotografie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy