Co se stane letos: Uprchlíků přijde méně, Islámský stát prohraje v Iráku a Trump v USA

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2016 6:01
Soustavné bombardování, tlak kurdských sil i irácké armády a rovněž ekonomické vyčerpání příští rok Islámský stát oslabí. Zejména v Iráku, kde lze očekávat, že Kurdové a iráčtí vojáci uštědří IS několik porážek. V důsledku dohody mezi EU a Tureckem o lepší ostraze pobřeží Egejského moře a také kvůli opatřením Unie na jejích vnějších hranicích uprchlíků patrně příští rok o něco ubude, ale stále půjde o statisíce lidí.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ustojí spolková kancléřka Angela Merkelová kritiku za svoji politiku vůči uprchlíků, rozpadne se Islámský stát, zkolabuje Řecko? Nevíme, ale zkusili jsme udělat prognózu, jak by zhruba mohl svět v letošním roce vypadat.

Volby v USA vyhraje Clintonová nebo Rubio

Po čtyřech letech se vrací kolotoč primárek, předvolebních debat a na závěr - 4. listopadu - i voleb do Bílého domu. Neočekáváme, že Američané si v tento den vyberou za prezidenta Donalda Trumpa.

Největší šanci na úspěch dáváme jak v primárkách Demokratické strany, tak v samotných prezidentských volbách Hillary Clintonové. Pokud ale republikáni vyberou jako svého kandidáta floridského senátora Marca Rubia, bude mít on velkou šanci dostat se do Bílého domu.

Britové nenakročí ven z Evropské unie

Britové mají podle plánu premiéra Davida Camerona hlasovat v referendu o svém setrvání v Evropské unii příští rok. Premiér chce vyjednat reformy a změny, které by část pravomocí vrátily z Bruselu do Londýna.

Podle našeho názoru mu většina členských zemí vyjde vstříc a Britové v referendu většinou – byť možná těsnou – rozhodnou o tom, že zůstanou v EU.

Uprchlíků bude méně, ale stále mnoho

Loni překročilo hranice Evropské unie přes milion běženců. V důsledku dohody mezi EU a Tureckem o lepší ostraze pobřeží Egejského moře, kvůli opatřením unie na jejích vnějších hranicích a rovněž kvůli omezením zemí, jako jsou Německo či Švédsko, uprchlíků patrně tento rok o něco ubude. Stále však půjde o statisíce lidí. Zároveň ale mnoho členských států EU více žadatelů o azyl odmítne a bude je vracet zpět.

Merkelová kritiku a krizi ustojí

Spolková kancléřka je tvrdě kritizována odpůrci přijímání uprchlíků, že do značné míry může za to, kolik lidí do Evropy přišlo v tak krátké době. V samotném Německu ale odpor proti běžencům není tak silný, větší tlak například od bavorských politiků Merkelová ustojí.

Stejně tak Němci zvládnou i další statisíce lidí, kteří dorazí příští rok. Bez toho, aby výrazně rostla popularita radikálních euroskeptickích či krajně pravicových hnutí. K volbám půjdou Němci až příští rok.

Islámský stát bude oslaben, ale ne rozdrcen

Soustavné bombardování, tlak kurdských sil i irácké armády a rovněž ekonomické vyčerpání příští rok Islámský stát oslabí. Zejména v Iráku, kde lze očekávat, že Kurdové a iráčtí vojáci uštědří IS několik porážek. Je však nepravděpodobné, že by se takzvaný chalífát příští rok zcela zhroutil.

Asad zůstane prezidentem

Už v lednu mají začít mírové rozhovory mezi syrským režimem Bašára Asada a opozicí, šance na úspěch jsou ale malé. Prezident podporovaný Ruskem a Íránem nebude souhlasit s ničím, co by omezilo jeho moc, a jeho odpůrci nehodlají připustit, aby budoucnost země byla spojená s ním. Asada zachránila před blížícím se pádem ruská intervence a dokud ta potrvá, je pravděpodobné, že zůstane na svém místě.

Rusko-turecká rivalita poroste

Opačné názory na řešení konfliktu v Sýrii (Rusko je pro Asada, Turecko proti) a sestřelení ruského letounu 24. listopadu 2015 vyhrotily vztahy mezi Moskvou a Ankarou. Rusko přijalo ekonomické sankce proti Turecku. Budou gradovat, rétorika se vyostří, zřejmě dojde i na provokace ve vzduchu a na moři mezi silami obou států. Překvapením by nebylo odvolání velvyslanců.

Tsipras bude mít problémy doma v Řecku

Řecko se v létě po dramatických jednáních dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci má dostat během tří let až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). V eurozóně se udrželo a udrží i příští rok, ale premiér Alexis Tsipras bude čelit větším protestům a nespokojenosti doma. Včetně silných odborů a části vlastních voličů.

Situaci mu neusnadní příchod dalších stovek tisíc uprchlíků, poroste tlak některých zemí na vyloučení Řecka tentokrát ne z eurozóny, ale z takzvaného schengenského prostoru.

Policie zatkne v Evropě více islamistů

Sebevražední atentátníci a střelci, inspirovaní či přímo vedení Islámským státem, se nepochybně  pokusí zopakovat útoky, jaké se 13. listopadu 2015 odehrály v Paříži. Zpravodajské služby mnoha států budou v téměř neustálé pohotovosti. Zatýkání podezřelých islamistů či "navrátilců" ze Sýrie bude častějším jevem než dosud, stejně tak jako razie v bytech a domech, týkající se teroristických hrozeb.

 

Právě se děje

Další zprávy