Přehledně: Zájemců o Obamovu práci zůstalo ze dvou tuctů jen šest

Michal Žák Michal Žák
5. 3. 2016 8:18
Hillary Clintonová, Donald Trump, ale i Bernie Sanders či Ted Cruz... Podívejte se, kdo všechno chce začátkem roku 2017 vystřídat v čele USA prezidenta Baracka Obamu.
Foto: Tomáš Kunc

Washington - Američané budou nového prezidenta volit až za tři čtvrtě roku, ale souboj o to, kteří dva kandidáti svedou finální bitvu o Bílý dům, se už rozběhl naplno. 

V Demokratické straně (DEM) se rozhodne mezi Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem.

U Republikánské strany (REP) byla situace zpočátku nepřehledná, ale početný zástup uchazečů již notně prořídl a momentálně čítá už čtyři jména, přičemž hlasování jednoznačně vévodí Donald Trump.

Seznamte se s těmi, kteří se chtějí stát 45. prezidentem USA.

Hillary Clintonová (DEM)

Foto: Reuters

*1947

Web: HillaryClinton.com
Twitter: @HillaryClinton

"Budu nejmladší prezidentkou," pravila Hillary Diane Rodham Clintonová během svého prvního velkého předvolebního mítinku. Podle dosavadních průzkumů vše naznačuje tomu, že má velkou šanci naplnit své předsevzetí usednout v Oválné pracovně Bílého domu.

Někdejší první dáma Spojených států má za sebou osmileté působení v Senátu, ale především čtyři roky na postu ministryně zahraničí, kam si ji vybral současný prezident Barack Obama.

Zaměřit se podle svých slov chce na "obnovení prosperity". Pracujícím Američanům slibuje, že zlepší jejich životní podmínky. Kritici jí ovšem vyčítají, že je příliš odtržena od běžného života.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy