Přehledně: Zájemců o Obamovu práci zůstalo ze dvou tuctů jen šest

Michal Žák Michal Žák
5. 3. 2016 8:18
Hillary Clintonová, Donald Trump, ale i Bernie Sanders či Ted Cruz... Podívejte se, kdo všechno chce začátkem roku 2017 vystřídat v čele USA prezidenta Baracka Obamu.

Washington - Američané budou nového prezidenta volit až za tři čtvrtě roku, ale souboj o to, kteří dva kandidáti svedou finální bitvu o Bílý dům, se už rozběhl naplno. 

V Demokratické straně (DEM) se rozhodne mezi Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem.

U Republikánské strany (REP) byla situace zpočátku nepřehledná, ale početný zástup uchazečů již notně prořídl a momentálně čítá už čtyři jména, přičemž hlasování jednoznačně vévodí Donald Trump.

Seznamte se s těmi, kteří se chtějí stát 45. prezidentem USA.

Hillary Clintonová (DEM)

Foto: Reuters

*1947

Web: HillaryClinton.com
Twitter: @HillaryClinton

"Budu nejmladší prezidentkou," pravila Hillary Diane Rodham Clintonová během svého prvního velkého předvolebního mítinku. Podle dosavadních průzkumů vše naznačuje tomu, že má velkou šanci naplnit své předsevzetí usednout v Oválné pracovně Bílého domu.

Někdejší první dáma Spojených států má za sebou osmileté působení v Senátu, ale především čtyři roky na postu ministryně zahraničí, kam si ji vybral současný prezident Barack Obama.

Zaměřit se podle svých slov chce na "obnovení prosperity". Pracujícím Američanům slibuje, že zlepší jejich životní podmínky. Kritici jí ovšem vyčítají, že je příliš odtržena od běžného života.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy