Přehledně: Evropa roku 2015. Vrátily se bariéry, ploty i ostnaté dráty

Martin Novák Martin Novák
15. 12. 2015 7:41
Rok 2015 vstoupí do historie jako rok uprchlíků. A návratu plotů i ostnatých drátů na několika evropských hranicích. Podívejte se, kde všude vyrostly.
Muž podává pizzu běžencům, čekajícím v Šentilji na slovinsko-rakouské hranici.
Muž podává pizzu běžencům, čekajícím v Šentilji na slovinsko-rakouské hranici. | Foto: Reuters

Rakousko v létě patřilo k nejtvrdším kritikům Viktora Orbána za stavbu plotu v Maďarsku, na začátku prosince ale začalo stavět vlastní, čtyřkilometrový úsek.

Foto: Aktuálně.cz

U hraničního přechodu Spielfeld se Slovinskem. Bude vysoký 2,5 metru, má usměrnit proud běženců jedním směrem. Konstrukce bude postavená tak, aby ji bylo možné rychle a snadno rozebrat.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy