Bulharská stopa ve Vrběticích. Právník otráveného zbrojaře mlčí, odpovídat odmítl

Martin Novák Martin Novák
20. 4. 2021 19:07
Bulharský obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev popírá tvrzení českých vyšetřovatelů, že útok ruské vojenské rozvědky GRU ve Vrběticích v roce 2014 souvisí s dodávkami výzbroje a munice pro něj.
Bulharský zbrojař a šéf firmy EMCO Emilian Gebrev.
Bulharský zbrojař a šéf firmy EMCO Emilian Gebrev. | Foto: Reuters

Zbrojařovo tvrzení je v rozporu s prohlášením českého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten řekl, že orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, podle níž vybuchl materiál určený k převozu do Bulharska.

Deník Aktuálně.cz se telefonicky spojil s Gebrevovým právníkem Lazarem Karadaljevem. Ten však po chvíli mlčení a váhání odmítl odpovídat na otázky a zavěsil.

Společnost Emco, která Gebrevovi patří, v oficiálním prohlášení napsala, že oceňuje úsilí českých úřadů o bezpečnost státu. "Jejich vyšetřování teroristického činu na jejich území a jeho výsledky jsou příkladem rozhodného postupu," stojí v dokumentu.

Bulharská firma ale zároveň popírá, že by v říjnu 2014 v době prvního výbuchu ve Vrběticích byly uskladněny nějaké zbraně určené pro Gebreva s cílem přeprodat je Ukrajině.

"Tvrzení, že munice zničená teroristickým útokem v České republice v roce 2014 byla určena pro reexport na Ukrajinu, nejsou pravdivá. (…) V období několika měsíců před výbuchem a nejméně jeden rok po něm společnost Emco neplánovala přepravit majetek z těchto skladů do Bulharska ani do žádné jiné země," stojí v prohlášení.

Bulharský novinář Angel Petrov z listu Dnevnik řekl Aktuálně.cz, že je Gebrev ve svých prohlášeních podle očekávání zdrženlivý, jako by asi byl jakýkoliv jiný obchodník se zbraněmi.

"Nedá se říci, že by se od Vrbětic a tamního skladu úplně distancoval a řekl, že s ním nemá vůbec nic společného. Říká, že v uvedeném období nebyly žádné transporty ze skladu a ani nebyly v plánu. Což není to samé, jako kdyby řekl, že tam žádné zbraně neměl," poukazuje Petrov.

Vztahy Emilijana Gebreva s bulharským státem jsou dost napjaté. Zbrojař tvrdí, že justice pomalu a nedůsledně vyšetřuje pokus o jeho otravu v roce 2015, několik měsíců po výbuchu ve Vrběticích. Gebrev byl otráven látkou podobnou novičoku, na to ale vyšetřovatelé přišli až po otravě Sergeje Skripala v anglickém Salisbury o tři roky později. Obchodník s municí obviňuje bulharského premiéra Bojka Borisova, že se snaží bagatelizovat působení ruských špionů v zemi.

Bulharský investigativní reportér Christo Grozev ze serveru Bellingcat řekl v rozhovoru pro bulharský rozhlas, že Ukrajina v roce 2014 potřebovala určitý typ zbraní, který jí byl málokdo schopen a ochoten dodat. "Šlo například o protitankové miny kompatibilní se zbraněmi sovětské výroby. Nemuselo přitom jít o velké dodávky," odhadl Grozev.

Gebrevova společnost Emco zároveň ve svém oficiálním prohlášení reagujícím na výsledky českého vyšetřování vrbětického útoku uvádí, že na dodávání zbraní Ukrajině není nic nelegálního.

"Ukrajina je svrchovaný stát se všemi legitimními právy na obranu. Neexistují žádná omezení týkající se dodávek vojenského materiálu," dodává Gebrevova firma.

Video: Vyhoštění Rusové odlétali z terminálu 3 pražského letiště

Vyhoštění Rusové odlétali z Terminálu 3. Celý ho zaplnili zavazadly. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy