Speciální jednotka 29155. O Vrbětice se zajímala supertajná elita ruské rozvědky

Martin Novák Martin Novák
18. 4. 2021 18:03
Tajná služba uvnitř tajné služby. Tak lze popsat speciální jednotku 29155, která působí v rámci ruské vojenské rozvědky GRU a k níž patří dva agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku na sklad zbraní ve Vrběticích.
Agenti GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku na sklad zbraní ve Vrběticích a otravy Sergeje Skripala.
Agenti GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku na sklad zbraní ve Vrběticích a otravy Sergeje Skripala. | Foto: Reuters

Jednotka 29155 vznikla podle informací západních tajných služeb v roce 2008. Tedy v době, kdy se vztahy Ruska se Západem výrazně zhoršily. Tehdy se odehrála rusko-gruzínská válka o Jižní Osetii a Vladimir Putin pohrozil "rozbitím" Ukrajiny, pokud ji NATO přijme za člena.

Speciální oddíl, čítající zhruba 20 členů, dostává úkoly v zahraničí: likvidaci zběhů z ruských tajných služeb, povstaleckých čečenských vůdců či lidí, kteří z rozhodnutí Kremlu nějakým způsobem ohrožují ruské zájmy.

Jednotka například zosnovala a provedla otravu bývalého ruského pracovníka GRU Sergeje Skripala v Salisbury, pokusila se o převrat proti prozápadní vládě v Černé Hoře a nejspíše má na svědomí i vraždu čečenského polního velitele Zelimchana Changošviliho v Berlíně. Hrála také významnou roli v ruském zabrání Krymu v roce 2014.

Na jaře 2015 byl otráven látkou podobnou jedu novičok bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev, který dodával munici a výzbroj Ukrajině. Americký deník New York Times napsal, že lidé z jednotky 29155 mají kontakty i s afghánským hnutím Tálibán a snaží se ho využívat k oslabení amerického vlivu v Afghánistánu.

Investigativní server Bellingcat odhaduje, že k jednotce patří zhruba 20 mužů, kteří mají bojové zkušenosti z válek, jež Rusko vedlo. V Afghánistánu, Čečensku a na Ukrajině. Jednotka 29155 tvoří v rámci GRU velmi uzavřenou skupinu, o níž ani vysoce postavení příslušníci ruské vojenské rozvědky mnoho nevědí. Podle Bellingcatu je velitelem jednotky generálmajor Andrej Averjanov. Válečný veterán, který bojoval v obou čečenských válkách (první začala v roce 1994, druhá po nástupu Vladimira Putina k moci o pět let později).

Miškin a Čepiga, jež česká vláda podezřívá z útoku ve Vrběticích, podle britských vyšetřovatelů v roce 2018 v britském Salisbury otrávili Sergeje Skripala a jeho dceru. Oba přežili, v říjnu 2014 ale při výbuchu ve Vrběticích zemřeli dva muži.

"Při této explozi došlo k obrovským materiálním škodám, vážnému ohrožení a narušení životů mnoha místních obyvatel, ale především zde zahynuli dva naši spoluobčané, nic netušící nevinní otcové rodin," prohlásil český premiér Andrej Babiš.

Alexandru Miškinovi je 41 let, Anatoliji Čepigovi o rok více. V roce 2015 je ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal titulem Hrdina Ruska. "Po vyznamenání se Miškin a Čepiga přestěhovali do bytů v moskevském mrakodrapu v hodnotě zhruba 27 milionů rublů (téměř osm milionů korun). Apartmány nekoupili, byly jim podle oficiálních záznamů přiděleny," uvádí investigativní server Bellingcat.

Informace o rozpočtu, počtech agentů a aktivitách vojenské rozvědky GRU jsou v Rusku považovány za státní tajemství.

Video: Podezřelí z výbuchu ve Vrběticích. Takto se hájili na propagandistickém videu

Podezřelí z výbuchu ve Vrběticích. Takto se hájili v propagandistickém rozhovoru | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy