Zbraně z Vrbětic byly určené pro bulharského zbrojaře. Po otravě upadl do kómatu

Martin Novák Martin Novák
17. 4. 2021 23:10
Česká vláda má důvodné podezření, že se dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU podíleli na explozi munice ve Vrběticích. V té se nacházely v říjnu 2014 v době výbuchu zbraně určené pro bulharského obchodníka se zbraněmi, napsal týdeník Respekt.
Bulharský byznysman a zbrojař Emilian Gebrev.
Bulharský byznysman a zbrojař Emilian Gebrev. | Foto: Reuters

Emilian Gebrev dodával zbraně a munici Ukrajině v době, kdy na Donbasu válčila ukrajinská armáda s proruskými ozbrojenci, podporovanými Moskvou. Tento konflikt začal v dubnu 2014 a v době výbuchu probíhaly na východě Ukrajiny těžké boje, přičemž ukrajinská armáda i dobrovolnické prapory měly zbraní a střeliva nedostatek.

Sedmašedesátiletý Emilian Gebrev je majitelem velké zbrojařské firmy Dunarit. Spolupracoval a uzavíral obchody s ukrajinskými firmami, dodával výzbroj ukrajinskému ministerstvu vnitra a Národní gardě.

Na přelomu dubna a května 2015 - tedy zhruba půl roku po prvním výbuchu ve Vrběticích - se mu náhle udělalo špatně a začal zvracet na večeři v luxusní restauraci v centru Sofie. Podle svědků měl krví podlité oči. Následující den upadl do kómatu. (O tomto případu Aktuálně.cz informovalo poprvé loni v únoru).

Lékaři vzápětí zjistili, že ho někdo otrávil jedem. Stejné zdravotní problémy měl jeho syn a další člen vedení společnosti.

Vyšetřovatelé zpočátku velký význam možné ruské stopě nedávali. Na jaře 2016 pátrání ukončili s tím, že viník nebyl odhalen. Pak ale do vývoje zasáhly události ve Velké Británii.

Bývalého příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU Sergeje Skripala a jeho dceru se v anglickém Salisbury pokusili dva muži otrávit jedem novičok. Britské vyšetřování dospělo k závěru, že atentát spáchali agenti GRU, kteří měli od svých nadřízených úkol přeběhlíka Skripala zlikvidovat.

Bulharská prokuratura na základě nových informací obnovila vyšetřování a na konci ledna 2020 vydala zatykač na tři Rusy. Podezírá je z pokusu o zbrojařovu vraždu. Bulharské ministerstvo zahraničí zároveň vyhostilo dva ruské diplomaty obviněné ze špionáže.

Zbrojař Gebrev tvrdí, že měl stejné příznaky jako Skripal a látka, kterou mu pachatelé podali, se podobala novičoku. Nové vyšetřování ukázalo, že Gebreva chtěli připravit o život tři muži, kteří cestovali do Bulharska s falešnými ruskými pasy.

Záběry z bezpečnostních kamer ukázaly, že v den, kdy se byznysmenovi udělalo zle, se mu neidentifikovaní pachatelé vloupali do auta v podzemní garáži.

"Pachatelé útok provedli v centru Sofie, ohrozili životy mnoha lidí," uvedla prokuratura. K obvinění přispěla analýza Gebrevovy moči a krve, kterou provedla specializovaná laboratoř ve Finsku. Obvinění nejsou v Bulharsku, Sofie proto požádala o pomoc Interpol. Ten vydal mezinárodní zatykač.

"Je velmi těžké odhadovat, jak rozsáhlá je ruská špionážní síť v Bulharsku, protože chybějí důkazy. Jsou pouze určité indicie a stopy. Existuje podezření, že Moskva svých kontaktů v Bulharsku využívá k ovlivnění politiky v Severní Makedonii, která se uchází o členství v NATO," řekl před rokem Aktuálně.cz Angel Petrov, reportér bulharského listu Dnevnik.

Od letošního března řeší Bulharsko s Ruskem další špionážní aféru. Tamní policie zadržela důstojníky vojenské kontrarozvědky a zaměstnance ministerstva obrany, kteří údajně předávali ruskému velvyslanectví citlivé informace mj. o Evropské unii a NATO. Za uplynulý rok bulharské ministerstvo zahraničí označilo ze nežádoucí osoby celkem osm ruských diplomatů včetně vojenského atašé.

Podle týdeníku Respekt a serveru Seznam Zprávy mohla být důvodem, proč se ruská rozvědka GRU zaměřila na Vrbětice, mimo Ukrajinu také válka v Sýrii. I tam měla z vrbětického skladu směřovat munice. Organizátoři výbuchu podle těchto médií nechtěli, aby ze skladu firmy Imex Group putovala munice k Američanům, kteří poskytovali pomoc povstalcům v Sýrii bojujícím proti prezidentovi Bašáru Asadovi. Rusové v té době naopak Asadův režim podporovali.

Video: Výbuchy ve Vrběticích

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

před 32 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 48 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy