Kábul - Vojáci v afghánské armádě dobrovolně podstupují nesmírná rizika. Právě oni se totiž často stávají terčem pro radikální hnutí Tálibán.
Přesto armádní velení propustilo stovky rekrutů. Důvodem jsou stoupající počty útoků afghánských vojáků na jednotky NATO.
Tyto útoky stály letos život minimálně 45 spojeneckých vojáků a mezi koaličními armádami a Kábulem kvůli tomu roste napětí. Rozsáhlé propouštění vytipovaných vojáků, iniciované afghánskou stranou, by mělo situaci na čas uklidnit.
Přestože generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve vyjádření pro agenturu Reuters odmítl, že by útoky mohly uspíšit odchod mezinárodních vojsk ze země, koalice dočasně upustila od výcviku některých afghánských bezpečnostních jednotek a začala s důkladným prověřováním jejich členů.
Kromě toho se jak v afghánské armádě, tak u jednotek NATO rozbíhají informační kampaně, které by měly pomoci předejít zbytečným kulturním nedorozuměním.
Pachatelé nosí uniformy
Útoky na zahraniční vojáky jsou podle údajů Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF) trendem, který znatelně stoupl hlavně v posledních měsících.
Mise, která má na starosti trénink afghánských bezpečnostních sil a postupnou stabilizaci země, zaznamenala celkem 114 úmrtí vojáků NATO od počátku roku 2007. Z toho na letošní rok jich připadá už více než třetina.
Galerie: Afghánci slavili příchod roku 1391
Pachateli bývají muži v uniformách bezpečnostních sil, armádních nebo policejních. Předpokládá se, že za útoky může stát Tálibán a jeho stoupenci, kteří se snaží cíleně vnést nedůvěru mezi zahraniční a afghánské jednotky.
Řada vojáků měla zfalšované doklady
"Stovky vojáků jsme propustili nebo zadrželi po nalezení vazeb na povstalce. V některých případech jsme proti nim měli důkazy, někdy jen podezření," oznámil podle Reuters generál Muhammad Záhir Azímí, mluvčí afghánského ministerstva obrany.
Dodal, že se propouštělo v celé zemi, nejen v oblastech na jihu a východě země, kde má tradičně silný vliv Tálibán. Řada propuštěných vojáků se při vstupu do armády prokazovala podezřelými doklady, buď neúplnými, nebo zfalšovanými, uvedla CNN.
Mezinárodní jednotky, které se nyní podílejí na vyšetřování podezřelých, už pozastavily výcvik tisíce policistů, aby provedly jejich prověrky. Podobných akcí může přibývat. Otázkou zůstává, zda se situaci podaří dostatečně stabilizovat do odchodu jednotek NATO ze země v roce 2014.
Podle generálporučíka americké armády Jamese Terryho zatím v útocích nebyl nalezen žádný systém. Terry ale tvrdí, že s postupujícím vyšetřováním jednotlivých případů bude možné lépe odhadnout, které typy vojáků podezírat. Uvedl to pro The Wall Street Journal.
Neurážejí vás, jen se snaží být přátelští
V afghánské armádě se mezitím rozeběhla kampaň, která má za cíl vojáky poučit o euroamerické kultuře. Úředníci z místního ministerstva obrany se tak snaží předejít zbytečným konfliktům, které můžou mezi příslušníky jednotlivých armád lehce vzniknout.
Afgháncům v brožurách radí, že srdečné poklepání po zádech nebo dotazy ohledně jejich žen ze strany zahraničních vojáků nemají považovat za urážlivé.
"Neurážejte se, chtějí jen být přátelští. Na oplátku jim vysvětlete, že Afghánci se o ženách ze svých rodin s nikým nebaví," zní jedna z rad.
Afghánci se nemají nechat zaskočit ani tím, že si někdo dává nohy na stůl, smrká nebo fotí, ale třeba i nadává a vulgárně gestikuluje. Jednou ze zásadních rad je neznepokojovat se, pokud zahraniční jednotky před Afghánci pochodují v době modlitby.
Start nové informační kampaně plánuje i NATO.