Vítejte v roce 1391. Podívejte se, jak Afghánci slavili svůj Nový rok

Vítejte v roce 1391. Podívejte se, jak Afghánci slavili svůj Nový rok
... a tak se zde lidé sešli i u příležitosti oslav Nourúzu.
21. březen, den jarní rovnodennosti, je počátkem kalendáře Bahá'í a Íránského kalendáře.
Podle toho kalendáře se v tento den v roce 621 přesunul prorok Mohamed z Mekky do Mediny.
A tak se tedy píše rok 1391, uvádí agentura Reuters.
Foto: Reuters

Kábul - Norúz je označením pro oslavy Nového roku, který všichni stoupenci Bahá'í víry slaví 21. března, tedy v den jarní rovnodennosti. Tradiční perský svátek, který vznikl před více než 3000 lety, se slaví v Afghánistánu, Albánii, Ázerbájdžánu, Gruzii, Íránu, Severním Iráku a Turecku, dále v zemích Střední Asie - Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Různé varianty tohoto svátku se pak oslavují také na Balkáně, v severní Číně, na Kavkaze, Krymu, v Indii, Iráku, Pákistánu a Sýrii. Jak oslavovali Afghánci v Kábulu svátek úrody a znovuzrození, se můžete podívat v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy