kultura

Zemřel bubeník skupiny Foo Fighters Taylor Hawkins

Ve věku 50 let zemřel dlouholetý bubeník americké rockové skupiny Foo Fighters Taylor Hawkins. Skupina to oznámila na svém twitterovém účtu, podrobnosti neuvedla. Podle časopisu Semana byl Hawkins nalezen mrtvý v hotelu v kolumbijské Bogotě. Skupina tam měla vystoupit na hudebním festivalu, napsala agentura DPA.

"Rodina Foo Fighters je otřesena tragickou a předčasnou ztrátou milovaného Taylora Hawkinse," napsala skupina. "Jeho hudební duch a nakažlivý smích s námi zůstane navždy," dodala.

Podle agentury AP byl Hawkins zřejmě nejvýraznějším členem skupiny po frontmanovi Daveovi Grohlovi. Objevoval se po jeho boku při rozhovorech a hrával důležité role ve videoklipech kapely.

Hawkins působil ve skupině Foo Fighters od roku 1997, kdy vystřídal jejího původního bubeníka Williama Goldsmithe. Skupina Foo Fighters vznikla v roce 1994 a několikrát vystoupila v Praze.

Zemřela hvězda bollywoodské hudby Mangeškárová, profesionálně zpívala přes 70 let

Zemřela jedna z největších postav indické hudby, zpěvačka Lata Mangeškárová. Bylo jí 92 let. Její skon oznámil v neděli indický premiér Naréndra Módí. Mangeškárová se proslavila jako playbacková zpěvačka v bollywoodských filmech, přezdívalo se jí proto Slavík z Bollywoodu.

"Písně Laty Didi vyvolávaly celou paletu emocí. Po celá desetiletí byla svědkem proměny indického filmového světa. Kromě filmů se vždy vášnivě zajímala o rozvoj Indie. Vždy si přála vidět silnou a rozvinutou Indii," napsal Módí na twitteru.

Mangeškárová začala profesionálně zpívat už jako dospívající dívka a u této profese zůstala přes 70 let. V bollywoodských filmech svůj hlas propůjčovala herečkám bez hudebního talentu, v několika filmech také účinkovala. Za svůj život nahrála na 30 tisíc písní v 36 jazycích.

Zemřela v bombajské nemocnici na selhání orgánů. Hospitalizována byla na začátku ledna, když měla pozitivní test na koronavirus.

Zdroj: ČTK

V Los Angeles zrušili festival kvůli vraždě účinkujícího

Na hudebním festivalu v Los Angeles byl pobodán rapper Drakeo, později na následky svého zranění zemřel. Podle listu The New York Times o tom dnes informoval zpěvákům agent Scott Jawson. Organizátoři kvůli incidentu akci zrušili.

Osmadvacetiletý Drakeo, občanským jménem Darrell Caldwell, byl napaden při hádce. List Los Angeles Times napsal, že na zpěváka zaútočilo několik mužů a těžce ho zranilo. Agentura AP citovala mluvčí losangeleských hasičů, podle níž byl po incidentu do nemocnice odvezen muž v kritickém stavu, přičemž raněného neidentifikovala. Jawson ale později zpěvákovu smrt potvrdil.

Hádka začala v zákulisí kolem deváté hodiny večer. Policie případ vyšetřuje a zatím není jasné, zda někoho zatkla. Incident se stal v době koncertu pořádaného na stadionu na losangeleském výstavišti. Na akci zvané Once Upon a Time se počítalo s vystoupením rapperů Snoop Dogga, 50 Cent nebo Ice Cube.

Caldwell byl roku 2019 osvobozen z obvinění z vraždy. Týkalo se to incidentu z roku 2016, při němž zemřel 24letý muž. Caldwell byl propuštěn z vazby, za pobytu ve vězení natočil nové album.

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Pokračovat