Tálibán

Tálibán při bojích v Pandžšíru zabil 40 ozbrojenců včetně čtyř velitelů

Afghánské hnutí Tálibán v úterý oznámilo, že při bojích v provincii Pandžšír v severní části země jeho bojovníci zabili 40 ozbrojenců včetně čtyř velitelů a 100 dalších zajali, uvedla agentura Reuters. Informaci není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Provincie Pandžšír byla poslední baštou protitálibánského odporu poté, co toto radikální islámské hnutí po odchodu posledních amerických sil z Kábulu v srpnu loňského roku převzalo kontrolu nad zemí.

Tálibán vyhlásil vítězství v provincii Pandžšír v září 2021, ale místní ozbrojené skupiny uvádějí, že stále pokračují v bojových operacích a střetech s bojovníky Tálibánu. To Tálibán v minulosti popíral a tvrdil, že má plnou kontrolu nad celou zemí.

Zdroj: ČTK

Policie Tálibánu zadržela a vyslýchala pracovnice mise OSN v Afghánistánu

Policie afghánského vládnoucího hnutí Tálibán v pondělí zadržela tři afghánské pracovnice Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mise podle agentury Reuters vyzvala Tálibán, aby přestal zastrašovat její místní zaměstnankyně. Mluvčí Tálibánu toto obvinění popřel.

UNAMA tvrdí, že policisté dnes odvedli tři zaměstnankyně k výslechu a ženy byly nakrátko zadrženy. "OSN vyzývá k okamžitému ukončení takového zastrašování a obtěžování afghánských zaměstnankyň a žádá úřady, aby se přihlásily k tomu, že zajistí bezpečnost a ochranu všem pracovníkům OSN působícím v Afghánistánu," uvedla UNAMA v prohlášení. Podle něj přibývá případů šikany Afghánek ze strany Tálibánu.

Zástupce vládního mluvčího Bilál Karímí odmítl nařčení ze šikany. Incident týkající se UNAMA označil za zásah pracovníků orgánu, který spadá pod Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti v Kandaháru. "Chtěli zjistit informace o shromáždění žen, ale zjistili, že se to týká žen pracujících pro OSN, tak je nechali být," sdělil k zadržení.

Zdroj: ČTK

V afghánské provincii navzdory zákazu Tálibánu otevřeli střední školy pro dívky

Ve východoafghánské provincii Paktíja začalo v uplynulých dnech vyučování na středních školách i pro dívky. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. V březnu přitom hnutí Tálibán, které v Afghánistánu vládne od loňského srpna, docházku dívek na střední školy zakázalo, ačkoliv dříve slibovalo opak.

Mluvčí školského odboru provincie Paktíja uvedl, že dívčí střední školy zahájily výuku před několika dny. Úřad ale podle něj nebyl o kroku informován s předstihem a obrátil se na ministerstvo školství. Podle místních představitelů jsou však při provozu dívčích škol dodržována pravidla týkající se islámu, kultury a zvyků.

Navzdory svým předchozím slibům nechal v březnu Tálibán uzavřít dívčí střední školy. Uvedl, že výuku nechá obnovit, až bude připraven program v souladu s islámským právem. Dosud se tak ale nestalo. Ministerstvo školství, které má Tálibán pod kontrolou, informace o dění ve východní provincii nekomentovalo.

Březnové rozhodnutí vyvolalo silnou mezinárodní kritiku. K obnově výuky bez odkladů vyzvala Tálibán například Rada bezpečnosti OSN, západní země či organizace na ochranu práv.

I když Tálibán po loňském nástupu k moci tvrdil, že jeho nový režim bude umírněnější než ten minulý svržený v roce 2001, zejména ženy ztratily mnoho práv.

Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Tálibán k respektování ženských práv

Rada bezpečnosti OSN v úterý jednomyslně schválila prohlášení, v němž vyzývá afghánské vládnoucí hnutí Tálibán, aby rychle změnilo politiku omezování lidských práv a základních svobod žen a dívek.

Rada o textu navrženém Norskem vyjednávala čtrnáct dní. Všech jejích 15 členů se shodlo, že je "hluboce znepokojuje drolící se respekt k lidským právům a svobodám žen a dívek ze strany Tálibánu".

Jako příklady text podle agentury AFP uvádí omezení "dostupnosti výuky a studia, zaměstnání, svobodného pohybu a plnohodnotného a rovnoprávného práva podílet se na veřejném životě". Rada vyzývá Tálibán, aby dívkám otevřel znovu školy, a vyjadřuje znepokojení nad nejnovějším příkazem zahalování tváře na veřejnosti.

Podle diplomatů vyjednávání o prohlášení trvalo tak dlouho kvůli Číně a Rusku, které si nepřály, aby se text zaměřil jenom na lidská práva. Proto se v jedné části prohlášení mluví i o "znepokojení nad nestálou situací Afghánistánu v humanitární, politické, ekonomické, sociální a bezpečnostní oblasti".

Zdroj: ČTK

Talibán uzavřel dívkám střední školy, Spojené státy s ním zrušily jednání

Spojené státy zrušily plánovaná jednání se zástupci islamistického hnutí Tálibán v katarské metropoli Dauhá kvůli rozhodnutí islamistických vládců Afghánistánu neotevřít dívkám střední školy. S odkazem na americké představitele o tom informuje agentura Reuters.

Tálibán, který je v Afghánistánu u moci od srpna 2021, ve středu zrušil plánovaný návrat dívek do středních škol. Uvedl, že střední školy zůstanou pro dívky uzavřené, dokud nebude vypracován plán výuky, který bude v souladu s islámským právem. Šest západních zemí, včetně USA, a také EU Tálibán vyzvaly, aby krok okamžitě zvrátil.

"Jejich rozhodnutí bylo hlubokým zklamáním a nevysvětlitelným obratem v závazcích vůči afghánskému lidu, v první řadě, a také vůči mezinárodnímu společenství," sdělil Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí. "Zrušili jsme některé naše závazky, včetně plánovaných schůzek v Dauhá, a dali jsme jasně najevo, že toto rozhodnutí považujeme za potenciální zlom v našem angažmá," dodal.

Zdroj: ČTK

Pří útocích v Afghánistánu od návratu Tálibánu k moci zemřelo už 400 lidí, uvedla OSN

V Afghánistánu při útocích od loňského srpna, kdy nad zemí převzalo moc povstalecké hnutí Tálibán, zemřelo už asi 400 civilistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zprávu OSN. Většina lidí zahynula při útocích organizovaných teroristickou organizací Islámský stát (IS), dalších 50 lidí zemřelo, protože byli podezřelí z vazeb na tuto organizaci.

"Stav lidských práv mnoha Afghánců je velmi znepokojivý," uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Úřady OSN podle ní zaznamenaly mnoho případů zmizení občanských aktivistů či lidí, kteří protestovali proti nové vládě Tálibánu. Nová vláda také omezila práva dívek a žen.

"Mám i nadále obavy z postupného snižování občanského prostoru," uvedla Bacheletová.

Od srpna do února podle zprávy OSN při útocích zemřelo 397 Afghánců. Zhruba 80 procent atentátů má zřejmě na svědomí afghánská odnož takzvaného Islámského státu (ISIS-K). Zemřelo také zhruba 50 lidí, které úřady podezřívaly z vazeb na útočníky, a to často po mučení a jiném nelidském zacházení.

Zdroj: ČTK

Tálibán obnovil vydávání pasů, lidé stáli přes noc v mrazu ve frontě

Stovky Afghánců stojí od soboty v mrazu ve frontě před kábulským pasovým úřadem, aby si zařídily cestovní doklady. Vládnoucí radikální hnutí Tálibán v sobotu oznámilo, že vydávání dokumentů obnovuje.

Jak uvedla agentura AFP, kolem čekajících přecházeli ozbrojení muži a rozháněli skupinky tvořící se na čele a na konci fronty. "Nechceme tady žádný sebevražedný atentát nebo výbuch," řekl jeden z hlídkujících členů Tálibánu.

Místní odnož teroristické skupiny Islámský stát využila v srpnu chaotického stahování posledních amerických vojáků a odjezdu části civilistů a u letiště, kde se Afghánci shromažďovali, zabila 150 lidí.

Někteří z čekajících pas potřebují, aby se mohli v cizině léčit, další si přejí odejít kvůli Tálibánu. Šedesátiletý Mohammed Usmán Akbarí se musí rychle dostat do Pákistánu, aby tam lékaři dokončili zákrok na jeho srdci, který ve špatně vybavených afghánských nemocnicích nelze udělat.

Poblíž fronty stála řada sanitek a v nich čekali na své pořadí lidé, kteří by nedokázali stát hodiny ve frontě. Při vydávání pasu je třeba, aby byl žadatel přítomen osobně. Pasový úřad byl zavřený od srpna, kdy se Tálibán znovu ujal moci. Znovu otevřen byl v říjnu, ale nával zájemců byl tak velký, že se porouchalo zařízení na biometrické údaje.

V sobotu Tálibán oznámil, že je vše opraveno a že začnou být vyřizovány už podané žádosti. "Je tady nemožná situace, jestli se zhorší, budeme mít pasy, abychom mohli odejít," řekla šestadvacetiletá Mursal Rasúlíová, jejíž muž je v Íránu, protože v Kábulu nebyl schopen najít práci.

Zdroj: ČTK

Tálibán zakázal používání cizích měn v Afghánistánu

Radikální hnutí Tálibán dnes oznámilo úplný zákaz používání cizích měn v Afghánistánu. Tento krok podle agentury Reuters způsobí další narušení ekonomiky, která je kvůli náhlému přerušení zahraniční podpory na pokraji kolapsu.

"Ekonomická situace a národní zájmy v zemi vyžadují, aby všichni Afghánci používali při každém svém obchodu afghánskou měnu," uvedl v prohlášení jeden z mluvčích tálibů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat