Balkán je bezpečnější než západní Evropa

gaz
17. 6. 2008 7:30
Prokázala to expertní studie OSN
Nová vlajka Kosova má modrou barvu a šest bílých hvězd. Mnohem častěji je ale v Kosovu vidět ta rudá albánská s dvouhlavou orlicí. Tyto vlají na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová vlajka Kosova má modrou barvu a šest bílých hvězd. Mnohem častěji je ale v Kosovu vidět ta rudá albánská s dvouhlavou orlicí. Tyto vlají na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

Vídeň - Balkán má pověst té nejméně bezpečné částí Evropy, opak je však pravdou.

Podle nové zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) jsou právě balkánské země jednou z těch bezpečnějších oblastí. Násilí se zde nemusíme obávat o nic více než v Česku.

Podle statistik českého ministerstva vnitra bylo v ČR roku 2006 spácháno na sto tisíc obyvatel 2,31 vraždy, což je přibližně úroveň Moldávie. S větším pocitem bezpečí se člověk mohl pohybovat v Albánii (2,0), Bulharsku (1,9), Chorvatsku (1,0) i Srbsku (0,95).

Ani v Kosovu, o kterém se mluví jako o "evropském Afghánistánu", není o moc nebezpečněji než u nás. Roku 2006 připadaly na sto tisíc obyvatel necelé tři vraždy.

Po vyhlášení samostatnosti Kosova tam a v Srbsku vypukly nepokoje, celkově je však na Balkáně bezpečno
Po vyhlášení samostatnosti Kosova tam a v Srbsku vypukly nepokoje, celkově je však na Balkáně bezpečno | Foto: Reuters

Rumunsko? Bezpečnější než Švýcarsko

"Zvrácený kruh politické nestability vedoucí ke zločinu a naopak, který Balkán zamořil v devadesátých letech, byl zlomen," prohlásil při vydání zprávy výkonný ředitel UNODC Antonio Maria Costa.

Počet násilných zločinů jako vražda, loupežné přepadení, vloupání nebo znásilnění se v letech 1998 až 2006 rapidně snížil a na Balkáně je dnes bezpečněji než v západní Evropě nebo ve Spojených státech.

Roku 1998 zde bylo registrováno 2185 vražd o osm let později 1130. Rumunsko je dnes bezpečnější než Finsko nebo Švýcarsko, které jsou obecně považovány v tomto ohledu za vzor.

Na to, že v minulém desetiletí řádily na Balkáně války, je dnes oblast dle UNODC překvapivě stabilní
Na to, že v minulém desetiletí řádily na Balkáně války, je dnes oblast dle UNODC překvapivě stabilní | Foto: REUTERS / Damir Sagolj

Západní Evropa má v přepočtu na počet obyvatel patnáctkrát více loupežných přepadení a dvakrát tolik vloupání než Balkán.

Světlá budoucnost

Podle UNODC je pravděpodobné, že tento trend není přechodný a že bude pokračovat i v budoucnu. Region totiž masivně netrpí žádným z problémů, které podněcují vysokou úroveň kriminality v těch nejvíce postižených zemích, jako je například Kolumbie.

Tedy velkou chudobou, migrací z venkova do měst, nezaměstnaností mladých a obrovskými rozdíly v příjmech. Podle zprávy sice skrze Balkán proniká do Evropy 100 tun heroinu ročně a oblast je tedy největším evropsko-asijským kanálem pro tuto drogu, vliv místního organizovaného zločinu však celkově klesá.

Albánské mafie sice kontrolují dvacet procent evropského trhu s heroinem, před osmi lety to však bylo 70 procent. Podobně ustupuje i místní obchod s bílým masem - za stejnou dobu se snížil na pětinu.

Zpráva však upozorňuje na pokračující provázanost politiky, obchodu a zločinných praktik.

Politika + obchod + zločin

"Politika a obchod by měly být lépe chráněny od rozkladného vlivu zločinu, zvláště ekonomického zločinu," tvrdí Costa, který tyto praktiky považuje za hrozící "zdroj nestability".

UNODC si speciálně všímá korupce, která je na Balkáně mnohem vyšší než v západní Evropě. Zde však nedopadlo dobře ani Česko. Celých 56 procent českých firem považuje úplatkářství za běžné.

V Albánii (85 procent), Bulharsku (76), Rumunsku (73), Bosně (63) a Srbsku (62) je to sice horší, před nás se ale dostalo Chorvatsko (49 procent) a jako již tradičně také Slovinsko (36).

 

Právě se děje

Další zprávy