Srbský velvyslanec odjel z Česka kvůli uznání Kosova

Redakce ZAH
25. 5. 2008 11:27
Vladimír Vereš odjel na protest proti rozhodnutí české vlády
Svolavatel protestu Jaroslav Foldyna se zabývá ekonomickým a organisačním poradenstvím pro země bývalé Jugoslávie.
Svolavatel protestu Jaroslav Foldyna se zabývá ekonomickým a organisačním poradenstvím pro země bývalé Jugoslávie. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Srbský velvyslanec Vladimír Vereš opustil úřad dnes ráno. Odjíždí do Bělehradu na protest proti rozhodnutí české vlády uznat nezávislost Kosova.

Vereše při jeho odchodu vyprovodili srbští sympatizanti. Mezi nimi například dva členové ČSSD Jan Kavan a Jaroslav Foldyna. Informuje o tom server ceskenoviny.cz.

Zatím není jasné, kdy se vylvyslanec do Prahy vrátí. Po dobu jeho nepřítomnosti ho bude zastupovat charge d'affairs Suzana Prodanovičová.

Avizovaný odchod

Srbské ministerstvo zahraničí už minulý týden zaslalo české vládě protestní nótu. V ní uvedlo, že v souladu s akčním plánem bělehradské vlády nařídil šéf diplomacie Vuk Jeremič okamžité odvolání velvyslance Vladimira Vereše z České republiky.

Ten v pátek dopoledne oficiálně oznámil Černínskému paláci, že byl na konzultaci do Bělehradu, kam odjíždí v neděli.

Česká diplomacie vyjádřila nad odchodem diplomata lítost. "Odjezd pana velvyslance nás velmi mrzí, i když pro situaci Srbska, vzhledem k okolnostem, máme pochopení," uvedla mluvčí úřadu Zuzana Opletalová.

Dočasný krok

Srbsko postupovalo stejným způsobem v případě všech zemí, které až dosud Kosovo uznaly. Učinilo tak již 41 zemí včetně Spojených států a většiny členských zemí Evropské unie.

Ministr zahraničí Jeremič už dříve uvedl, že odvolaní velvyslanci zřejmě zůstanou v Bělehradě do podzimu.

"Věříme, že jde o dočasný krok, a že se pan velvyslanec v dohledné době vrátí. Sami o povolání naší velvyslankyně na kozultace z Bělehradu neuvažujeme, máme zájem na tom, aby se naše historicky dobré vztahy se Srbskem dál intenzivně rozvíjely a prohlubovaly," doplnila Opletalová.

Česká vláda rozhodla o uznání Kosova na svém středečním zasedání. Uznání nepodpořili ministři za lidoveckou stranu. Krok vlády kritizovala opoziční sociální demokracie i prezident Václav Klaus.

Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku letos 17. února.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy