Živě z Kosova: Jak vypadá země, o které mluví svět

Zdeněk Mihalco, Ondřej Besperát
20. 2. 2008 9:30
Obyčejný den v Kosovu očima redaktorů Aktuálně.cz

Priština (od zpravodajů Aktuálně.cz) - Je Kosovo jen zemí válek a násilí? Posuďte sami ze zápisků reportérů Aktuálně.cz z celodenní dvousetkilometrové reportážní cesty do jižní části Kosova.

 

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 09.15 Kosovo je zemí mnoha podivností. Tak třeba architektura. Pole jsou osázena bizarními stavbami. Tato stojí těsně za hranicí Prištiny, hlavního města nového státu.

úterý, 09.25 Když doléváme vodu do ostřikovačů, zastaví český policista sloužící v Kosovu. Prý viděl českou značku a myslel, že máme problémy s autem. Prohodíme pár vět, jako kde jsou demonstrace nebo kolik je kde vojáků. "Nikdo neví, jak to tady dopadne," řekne. 

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 10.05 Před mosty jsou v Kosovu zvláštní značky pro tanky. Silnice je trochu děravá, ale snese srovnání s horšími asfaltkami v Česku. Rovina, neuspořádaně zalidněná. Všude albánské vlajky a za nimi zasněžené, 2500 metrů vysoké pohoří Planina.

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 10.45 Zastavujeme u pomníku albánské Kosovské osvobozenecké armády (UCK). Hlídá jej  netradiční skupinka policistů ve službě OSN - Němec, Nepálec, Čech a Bangladéšan (zleva). K tomu dva mladí, nažehlení albánští tlumočníci. Bangladéšan nám čtyřikrát podá ruce. Je muslim, ale dvě plzeňská piva přijme rád. Ale jen neoficiálně. Oficiálně se totiž vojáci a policisté OSN nesmějí s nikým bavit. A vlastně by nejlépe neměli dělat vůbec nic. 

Před pěti lety tu stál pomníček UCK. Tehdy někdo zabil dva Srby v sousední vsi. Srbové si byli jistí, že je zabili Albánci. Pomstili se výbuchem nálože před pomníkem UCK. Albánci postavili pomník znovu. Blyštivější, větší, lepší. Od té doby OSN hlídá památník 24 hodin denně.

Vjezd do vesnice Štrpce hlídají ukrajinští vojáci s americkými hummery.
Vjezd do vesnice Štrpce hlídají ukrajinští vojáci s americkými hummery. | Foto: Ondřej Besperát

úterý, 11.00 Projíždíme kontrolním stanovištěm KFOR, které odděluje albánskou a srbskou část. Jeden voják je skryt před stanovištěm. Když jede auto, upozorní své kolegy na stanovišti. Ti zpoza transportérů vyjdou zkontrolovat přijíždějící auto.

Vesnice Štrpce je srbskou enklávou v jižní části Kosova u hranice s Makednonií, kterou tu tvoří dva a půl tisíce metrů vysoký hřeben. "Mám tu všechny vzpomínky, je to má země, kde jsem vyrostla, kde v hrobech leží mí příbuzní. Zemřu tady," říká učitelka z místní školy Radojka Petkovičová.
Vesnice Štrpce je srbskou enklávou v jižní části Kosova u hranice s Makednonií, kterou tu tvoří dva a půl tisíce metrů vysoký hřeben. "Mám tu všechny vzpomínky, je to má země, kde jsem vyrostla, kde v hrobech leží mí příbuzní. Zemřu tady," říká učitelka z místní školy Radojka Petkovičová. | Foto: Ondřej Besperát

úterý, 11.05 Za stanovištěm leží krásný kraj obývaný smutnými lidmi, kteří mají strach z budoucnosti. Osada Štrpce. Někteří se bojí návratu války, jiní vidí válku jako jediné řešení.

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 14.00 "Tak jako mučili Krista, mučí i Srby. Už dva tisíce let," říká ředitel školy Novica Krstič. Neveselou reportáž z malého srbského území, které je ze všech stran obklopeno Albánci, si budete moci přečíst na Aktuálně.cz v dalších dnech.

úterý, 15.05 O pár kilometrů dál leží další Srby obývaná ves, horské středisko Brezovica. Místo turistů bydlí ve velkém chátrajícím hotelu vojáci KFOR.

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 15.15 Kosovo je země proměn. Deset kilometrů za enklávou Štrpce je jiný svět. Horská silnice se přehoupne přes 1700 metrů vysoké sedlo. Tam stojí hotýlek a pár restaurací. Manželé venku popíjejí kávu, opalují se. Všude okolo zasněžené skály. Pětice Albánců vytahuje lyže. Snědá Albánka s blonďatým přelivem vyběhne z auta a začne se válet ve sněhu. "Jezdíme sem s přítelem na výlety. No vám se tu snad nelíbí?" ptá se.

V tu chvíli přichází z pražské redakce zpráva, že srbští demonstranti vypálili dva kosovské hraniční přechody.

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 15.30 U silnice tančí a zpívá dvacet Albánců. Jeden mluví česky. Pracoval v Havlíčkově Brodě, ale pak už nedostal víza. A tak stejně jako ostatní oslavuje, že nezávislé Kosovo uznaly některé evropské státy. Euforie dělníků z hliníkárny. Aspoň tak ta továrna vypadala. Ve skutečnosti se tady vyrábějí broskvové nápoje značky Frutti, které chutnají jako nejlevnější žvýkačky.

úterý, 15.50 Pro Srby je Kosovo historicky nejvýznamnější oblast, kde leží nejvýznamnější památky. To je jeden z důvodů, proč se Srbové Kosova tak těžko vzdávají. Klášter Archanděla je polorozpadlý, zničený z předešlých válek. Leží na albánském území, a tak je obehnaný ostnatým drátem. Fotografovat se nesmí. Ze srbské národní památky se stala pevnost vojáků OSN.

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 16.10 Čtvrtmilionový Prizren je nejkrásnějším městem Kosova. Dlážděné uličky stoupají do prudkých kopců. Obchody s moderním oblečením, před kterými parkují nejnovější automobily nejlepších světových značek. Před kosovskou válkou před deseti lety tu žily i tisíce Srbů. Dnes tu bydlí jen Albánci. Desítky minaretů a vedle nich pravoslavné kostely. Většina opravených, pár vypálených.

Foto: Ondřej Besperát

úterý, 16.40 Výhled z kopce nad městem je vrcholně kýčovitý. Slunce zapadá, procházejí se tu milenci. Kosovo je krásná a poklidná země. Nebo ne?

 

Právě se děje

Další zprávy