Na Balkáně se šíří jugostalgie. Vzpomíná se na Tita

mih
4. 2. 2008 14:09
Jak lidé vzpomínají na dobu Jugoslávie?
V zemích bývalé Jugoslávie se nostalgicky vzpomíná na doby, kdy Jadran patřil všem.
V zemích bývalé Jugoslávie se nostalgicky vzpomíná na doby, kdy Jadran patřil všem. | Foto: Aktuálně.cz

Bělehrad - Na "staré dobré časy" vzpomínají Rusové, Němci i někteří Češi. O tom, že dřív bývalo lépe, jsou přesvědčeny i tisíce obyvatel Balkánu.

Malými fiaty vyrážejí do Bělehradu, aby položili kytici u hrobu maršála Tita nebo doma oprašují plastové hrnečky z osmdesátých let s vyobrazením zlatých dvanácteráků a poslouchají při tom třicet let starou pop music.

Sociologové už pro tohle jednání našli název. Prý jde o jugostalgii.

Tito, otec národa

Ve své reportáži se tomuto fenoménu věnoval britský deník The Times. Lidé jsou přesvědčeni, že po smrti Tita v roce 1981 už bylo v Jugoslávii jen hůř. Následovaly války, ekonomický propad a trpký rozpad Jugoslávie.

Na dlouholetého vládce Jugoslávie Josipa Broze Tita vzpomínají stále desetitisíce obyvatel s úctou. K jeho hrobce denně zamíří až dvacet tisíc poutníků ze zemí bývalé Jugoslávie.

Jugostalgie se projevuje různě. Tisíce cizinců z bývalých jugoslávských republik jezdí každoročně oslavovat Nový rok do Bělehradu, spousta internetových stránek má příponu ".yu".

Chorvati zapomněli na etnické spory a volili v hudební soutěži Eurovize srbskou zpěvačku, která nakonec vyhrála.

Populární basketbalovou ligu hrají týmy z celého regionu. A Titova tvář to všechno bedlivě sleduje. Z televizních obrazovek, pomníků na náměstích i pivních sklenic.

Jugostalgici míří do Jugolandu

Ve městě Subotica na severu Srbska se jednomu podnikateli natolik stýskalo po Jugoslávii, že založil Jugoland. Tam návštěvníci zasaženi jugostalgií najdou vše, od miniaturního Jaderského moře až po model nejvyšší hory bývalé Jugoslávie a nyní Slovinska Triglavu.

Slobodan Miloševič přinesl válku. Ta za Tita nebyla
Slobodan Miloševič přinesl válku. Ta za Tita nebyla | Foto: reuters

Jugostalgie však nezasáhla jen starší Srby, kteří se v posledních letech těžko vyrovnávali s chmurnou realitou vlády Slobodana Miloševiče a několika válkami, ale například i některé Slovince. Přitom Slovinsko vstoupilo do NATO, právě předsedá Evropské unii a ekonomicky se rovná se Západem. 

"Jugoslávský pas byl ten nejlepší na světě. Mohl jsem cestovat, kam se mi zachtělo," cituje deník The Times pana Vrbiče, který dojel šestnáctkrát autostopem z Lublaně až do Indie. "V Jugoslávii měli všichni jistý dobrý důchod, takže nebylo třeba šetřit. A zaměstnání končilo vždycky ve dvě odpoledne," vzpomíná.

Řada lidí však jugostalgiky kritizuje. Prý zapomínají na chudobu nebo cenzuru a dobu si idealizují.  "Z jugostalgie jsem rozpačitý. Lidé říkají, že nebylo za komunismu až tak zle, že socialismus byl takový lidský. Jenže pravdou je, že jsme všichni byli chudí a zemi vládl diktátorský režim," říká slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel.

Slovinský historik Joze Dezman dodává: "Ne každý touží po znovusjednocení. Jugoslávie je mrtvá."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy