Paříž - Premiér Andrej Babiš v sobotu v Paříži den po summitu Evropské unie uvítal konec zápasu o kvóty pro přerozdělování migrantů v rámci EU a označil dohody týkající se boje proti migraci uzavřené na této vrcholné schůzce za "novou kapitolu evropské spolupráce".
Babiš se tak vyjádřil při schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim, která se uskutečnila u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. Pietního aktu, provázeného kladení věnců u památníku připomínajícího přísahu a také legionářské oběti války, se oproti původnímu očekávání francouzský prezident nezúčastnil a zastoupila jej ministryně obrany Florence Parlyová.
Babiš a Pellegrini navštívili planinu nedaleko Darney na severovýchodě Francie, kde byl 30. června 1918 oficiálně na francouzském území vyhlášen československý stát a kde se shromáždilo k přísaze věrnosti nové republice na šest tisíc legionářů.
Tehdejší francouzský prezident Raymond Poincaré tam mimo jiné za účasti budoucího československého ministra zahraničí Edvarda Beneše jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže československý prapor zhotovený podle návrhu Františka Kupky.
Nově jmenovaný český premiér v projevu připomněl, že přísahou v Darney vznikla oficiálně československá armáda. Ta se podle jeho slov stala symbolem československého státu v jeho počátcích, protože byla zdrojem sebevědomí. Babiš se rovněž několikrát dovolával masarykovských tradic a snahy prvního československého prezidenta zajistit pro svou zemi demokracii a pevné ukotvení v evropském prostoru.
Spolu s Pellegrinim přitom poděkoval Francii za aktivní podporu vzniku Československa. Babiš také vyzdvihl současnou vojenskou spolupráci všech tří zemí - Česka, Slovenska a Francie - zejména v zahraničních misích.
Pellegrini: Demokratické hodnoty jsou zpochybňovány
Při sobotním jednání v Paříži Andrej Babiš mimo jiné uvedl, že EU by měla směřovat k tomu, aby si její členské země mohly samy více rozhodovat o tom, na jaké projekty budou vynakládat své finance. V rámci možné reformy EU podpořil český premiér Macronovu iniciativu zavedení "občanských konzultací", které by zvýšily zájem obyvatel unie o dění v této mezinárodní společnosti.
Macron při společném vystoupení tří státníků před novináři prohlásil, že nevěří v dělící "bloky" uvnitř EU. Unijní summit podle něj ukázal "tvář jednoty a efektivnosti"; tuto tvář nabídli účastníci vrcholné schůzky v Bruselu mimo jiné při řešení migrační otázky.
Pellegrini upozornil, že Evropa je nyní opět v situaci, kdy jsou její demokratické hodnoty zpochybňovány.
Podpis strategického partnerství na tři roky
Na závěr schůzky českého premiéra s francouzským prezidentem podepsali Babiš a Macron Akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019-2022. V pořadí již čtvrtý Akční plán definuje řadu projektů, na kterých budou obě země dlouhodobě spolupracovat. Podle Babiše se spolupráce týká oblasti bezpečnosti, koordinace boje proti terorismu, mobility studentů či například společné zahraniční politiky. Podobný projekt podepsal Macron i se slovenským premiérem Pellegrinim.
Ve Francii v sobotu odpoledne premiéři Česka a Slovenska navštíví místo, kde se 30. června 1918 shromáždilo na 6000 legionářů, aby přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. V tento den tak de facto vznikla československá armáda. Pietní akt doprovodí mimo jiné kladení věnců u památníku nedaleko Darney na severovýchodě Francie.
Macron navzdory předpokladům při tomto slavnostním ceremoniálu přítomen nebude a zastoupí ho ministryně obrany Florence Parlyová. Babiš v této souvislosti odmítl spekulace, že za Macronovou neúčastí na pietním aktu mohou být rozpory v rámci Evropské unie; český premiér zároveň naznačil, že důvodem je spíše odpolední zápas Francie s Argentinou na fotbalovém mistrovství světa v Rusku. Macron svou neúčast na pietě před novináři nekomentoval.
Odpoledne Babiš navštíví ještě Bataville (Baťovo město), které ve 30. letech nechal na severovýchodě Francie postavit i s továrnou na obuv Tomáš Baťa. V obci vzniklé po vzoru zástavby ve Zlíně ještě žijí bývalí zaměstnanci závodu, který byl z ekonomických důvodů uzavřen před téměř dvěma desítkami let.