Severokorejský úder ohrozí hlavně Soul a Tokio. Kima brzdí jen strach ze zničení vlastního režimu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 10. 8. 2017 10:07
Severokorejský vůdce Kim Čong-un má k dispozici mnoho možností, jak zastrašit americké politiky a generály. A donutit je zvažovat, jaké dopady by na ně měla případná válka s KLDR. Ve výzbroji má rakety Nodong a Tepodong-1. Obě mají dolet přes 1500 kilometrů. Kim sice nyní pohrozil Spojeným státům raketovým útokem na ostrov Guam a také varoval, že do půlky srpna vypracuje jeho plán, zároveň by ale vystavil vlastní režim velkému nebezpečí, možná až existenční hrozbě. Ve středu to Kimovi připomněl americký ministr obrany Jim Mattis.
Jihokorejská armáda při výcviku.
Jihokorejská armáda při výcviku. | Foto: Reuters

Praha  - Válka slov se stupňuje. Severní Korea pohrozila Spojeným státům raketovým útokem na ostrov Guam. KLDR varovala, že jeho plán vypracuje do půlky srpna.

Prezident USA Donald Trump předtím zase varoval režim v Pchjongjangu, že se stane terčem amerického hněvu, jaký svět dosud neviděl.

Jeho slova severokorejský režim označil za "snůšku nesmyslů".

Guam je v dlouhé historii severokorejských výhrůžek první zmínkou o konkrétním možném místě útoků. Dosud vždy KLDR hovořila obecně o "odplatě" Spojeným státům.

Jeden ze severokorejských generálů dokonce v prohlášení zveřejněném oficiální agenturou KCNA podrobně popsal možný útok na ostrov. Rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu.

A Trump předtím použil výraz "jaký svět dosud neviděl" podobně jako Harry Truman v souvislosti s Japonskem v roce 1945. Po svržení atomové bomby na Hirošimu tehdy varoval Japonce, že mohou očekávat "zkázu z nebes, jakou svět ještě neviděl".

Severní Korea je nejvíce militarizovanou zemí světa. Pokud by se Trump rozhodl zastavit její vývoj raket dlouhého doletu, možná odveta Severokorejců by v první řadě hrozila Soulu a Tokiu.

Ani masivní úder ze vzduchu by nedokázal jednorázově zničit útočný potenciál Pchjongjangu.

"Sotva by to vyšlo. Severní Korea má svá jaderná zařízení a rakety rozmístěné na mnoha místech, jsou ukryté v hornatém terénu. I kdyby se Spojeným státům podařilo vše zničit, Soul by stále ohrožovalo severokorejské dělostřelectvo,"  uvádí ve své analýze agentura Bloomberg.

Masivní rozpočet na armádu

Počet severokorejských děl a houfnic se odhaduje až na 17 tisíc kusů. Mohutná baterie je rozmístěna hlavně u jižní hranice, jen několik desítek kilometrů od Soulu.

Severokorejská děla by tak mohla zničit velkou část jihokorejské metropole.

Zřejmě až třetinu severokorejského rozpočtu, ne-li dokonce více, spolykají náklady na zbrojení a udržování armády. Ta má v aktivní službě 1,18 milionu vojáků, rezervistů je údajně sedm milionů.

Přitom má KLDR jen 23 milionů obyvatel.

Jižní Korea má v aktivní službě téměř 700 tisíc vojáků, zálohy tvoří 4,5 milionu osob.

Na jihu je navíc rozmístěno více než 28 tisíc amerických vojáků. Dalších 54 tisíc je na základnách v Japonsku. USA pak mají na jihu Koreje i tanky M1A1 Abrams a letadla F-16.

Sever má přes 500 letounů, jih o několik desítek méně. Severokorejci ale vlastní hlavně starší sovětské migy. Kvůli nedostatku paliva navíc jejich piloti málo trénují a mají horší výcvik než ti jihokorejští.

Nevýhodou Severokorejců při jakémkoliv konfliktu taky mohou být problémy se zásobováním vojáků jídlem. Země má obecně nedostatek potravin. Dokonce i v armádě, přestože ta se těší v KLDR privilegovanému postavení.

Odstrašující jaderné zbraně

Jaderné zbraně a balistické rakety si režim Kim Čong-una udržuje podle odborníků kvůli zastrašování. Aby i Američany, Japonce nebo Jihokorejce přišla případná válka draho a báli se odplaty.

Z dob studené války je tato logika známá jako "vzájemné zničení" (anglicky mutual destruction - pozn. red.). USA a Sovětský svaz se držely v šachu, protože věděly, že na případný raketový nebo jaderný útok odpoví druhá strana stejně.

Podle amerických médií není zcela jasné, zda je KLDR opravdu schopna sestrojit jadernou hlavici tak, aby zasáhla území Spojených států. Letos v červenci ale dvakrát vyzkoušela mezikontinentální rakety.

Ve výzbroji pak určitě má rakety Nodong a Tepodong-1, konstrukčně vycházející ze sovětské střely Scud. Obě mají dolet přes 1500 kilometrů.

Od nasazení zbraní, které má k dispozici, ale může Kim Čong-una odrazovat hrozba, že jeho režim bude zničen, pokud dojde na nejhorší. A to například americkými taktickými jadernými bombami.

Na citlivou strunu Kimovi zahrál ve středu svým prohlášením americký ministr obrany Jim Mattis: "Pchjongjang by měl zastavit všechy akce, které povedou ke konci jeho režimu a zničení jeho lidí," řekl ministr.

Severokorejci jsou neustále v partyzánské válce, hodí se jim uvěznit Američana, jsou zlobou režimu, Čechy mají rádi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy