Americký Guam se probudil do hrozby raketového útoku od KLDR. Občané se bojí, guvernér je uklidňuje

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
9. 8. 2017 13:56
Obyvatele amerického Guamu ve středu ráno šokovala zpráva, že Severní Korea právě zkoumá možnost raketového útoku na jejich ostrov ležící v Tichém oceánu. Nicméně místní vláda občany okamžitě ujistila, že "stupeň ohrožení ostrova se nijak nezměnil". Podle médií však mezi obyvateli panuje neklidná atmosféra. Severokorejská média vydala zprávu o možnosti raketového útoku na Guam poté, co americký prezident Donald Trump v úterý varoval, že v případě dalších hrozeb čeká Pchjongjang "ohnivá zloba, jakou svět ještě neviděl".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hagatna - Občany amerického tichomořského ostrova Guam ve středu ráno probudila zpráva, že Severní Korea právě zkoumá možnost raketového útoku na jejich domovy.

Guvernér ostrova Eddie Baza Calvo se okamžitě pokusil uklidnit své spoluobčany prostřednictvím videa zveřejněného na sociálních sítích.

"Vím, že jsme se vzbudili se zprávami, že Severní Korea mluví o odvetě Spojeným státům. Ale chtěl bych ujistit občany Guamu, že momentálně neexistuje žádné ohrožení pro náš ostrov ani celé souostroví Mariany," řekl Calvo.

Podle médií panuje mezi občany na Guamu napjatá atmosféra.

Jackie Hansonová, žijící na Guamu, řekla britskému deníku The Telegraph, že situace mezi lidmi je "velice neklidná".

"Guam je malý ostrov s omezenými zdroji a musíme se spoléhat na dovoz téměř všeho," řekla Hansonová. "Kdyby se něco zvrtlo, tak by to zmařilo zmařilo život všem obyvatelům ostrova," dodala.

Severokorejská média vydala zprávu o možnosti raketového útoku na Guam poté, co americký prezident Donald Trump v úterý varoval, že v případě dalších hrozeb čeká Pchjongjang "ohnivá zloba, jakou svět ještě neviděl".

Útok na Guam znamená útok na USA

Guvernér Calvo také ve středu ráno ujistil občany, že je v kontaktu s Bílým domem.

"Útok nebo výhrůžky Guamu znamenají zároveň i útok na Spojené státy. Bylo mi řečeno, že Amerika bude bráněna všude," uvedl Calvo.

Guvernér nicméně svolal mimořádnou schůzku vojenských a politických lídrů na ostrově, aby prodiskutovali připravenost místních sil a další kroky.

Jeho poradce pro vnitřní bezpečnost doplnil, že v tuto chvíli se stupeň ohrožení ostrova nijak nezměnil. Podle něj má Guam strategicky rozmístěnou obranu, která by jej měla v případě nutnosti ochránit.

Trumpovy výhrůžky Pchjongjangu si mezi politickými představiteli ostrova vysloužily kritiku. Delegátka Guamu ve Sněmovně reprezentantů Madeleine Bordallová označila prezidentova úterní slova za "znepokující a zbytečná".

Podle ní americký prezident nepředkládá žádnou jasnou strategii, jak bude na hrozby Severní Korey reagovat.

"Důrazně vyzývám Trumpa, aby se pokusil najít jakýkoliv způsob, jak vyřešit tuto situaci mírovou cestou a vyhnout se tak další zbytečné eskalaci," řekla deníku The Telegraph Bordallová.

Proč právě Guam?

Guam, nejjižnější ostrov souostroví Mariány v Tichém oceánu, je autonomním územím Spojených států. Ostrov s více než 160 tisíci obyvateli je od Severní Korey vzdálen více než 3000 kilometrů.

Na Guamu jsou letecké a námořní základny amerických ozbrojených sil a ostrov je také domovským přístavem amerických jaderných ponorek.

"Snad vždycky, když se ve světě něco šustne, Guam je toho součástí," řekl americkému deníku The Washington Post Robert Underwood, rektor univerzity na Guamu a bývalý guamský delegát v americké Sněmovně reprezentantů.

"Když žijete na Guamu, tak to je znepokojující, ale není to neobvyklé," dodal Underwood.

V leteckých a námořních základnách na ostrově je až kolem 6000 amerických vojáků.

Jejich počty podle deníku The Washington Post nicméně stále rostou s tím, jak se Spojené státy pokouší posílit svůj vliv v Tichém oceánu s ohledem na rostoucí dosah Číny a jaderný program Severní Korey.

Před třemi lety řekl v té době budoucí náměstek ministra obrany Robert Work, že podle něj by 60 % námořních i leteckých sil USA mělo být umístěno právě na Guamu.

"Guam vždycky byl jednou z hlavních součástí našich strategických plánů," řekl tehdy Work deníku The Washington Post.

Ostrov byl od roku 1565 španělskou kolonií a v roce 1898 se během španělsko-americké války stal americkým územím. Za druhé světové války ho na dva a půl roku obsadilo Japonsko. V roce 1950 byl prohlášen autonomním ostrovním územím Spojených států. Má omezenou vnitřní samosprávu, připomněla ČTK. Z ostrova se volí zástupce do Sněmovny reprezentantů USA, který tam ale nemá hlasovací právo. Obyvatelé ostrova mají americké občanství, ale neplatí daně a nemají právo volit prezidenta USA, ani Kongres USA.

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy