Americký Guam se probudil do hrozby raketového útoku od KLDR. Občané se bojí, guvernér je uklidňuje

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
9. 8. 2017 13:56
Obyvatele amerického Guamu ve středu ráno šokovala zpráva, že Severní Korea právě zkoumá možnost raketového útoku na jejich ostrov ležící v Tichém oceánu. Nicméně místní vláda občany okamžitě ujistila, že "stupeň ohrožení ostrova se nijak nezměnil". Podle médií však mezi obyvateli panuje neklidná atmosféra. Severokorejská média vydala zprávu o možnosti raketového útoku na Guam poté, co americký prezident Donald Trump v úterý varoval, že v případě dalších hrozeb čeká Pchjongjang "ohnivá zloba, jakou svět ještě neviděl".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hagatna - Občany amerického tichomořského ostrova Guam ve středu ráno probudila zpráva, že Severní Korea právě zkoumá možnost raketového útoku na jejich domovy.

Guvernér ostrova Eddie Baza Calvo se okamžitě pokusil uklidnit své spoluobčany prostřednictvím videa zveřejněného na sociálních sítích.

"Vím, že jsme se vzbudili se zprávami, že Severní Korea mluví o odvetě Spojeným státům. Ale chtěl bych ujistit občany Guamu, že momentálně neexistuje žádné ohrožení pro náš ostrov ani celé souostroví Mariany," řekl Calvo.

Podle médií panuje mezi občany na Guamu napjatá atmosféra.

Jackie Hansonová, žijící na Guamu, řekla britskému deníku The Telegraph, že situace mezi lidmi je "velice neklidná".

"Guam je malý ostrov s omezenými zdroji a musíme se spoléhat na dovoz téměř všeho," řekla Hansonová. "Kdyby se něco zvrtlo, tak by to zmařilo zmařilo život všem obyvatelům ostrova," dodala.

Severokorejská média vydala zprávu o možnosti raketového útoku na Guam poté, co americký prezident Donald Trump v úterý varoval, že v případě dalších hrozeb čeká Pchjongjang "ohnivá zloba, jakou svět ještě neviděl".

Útok na Guam znamená útok na USA

Guvernér Calvo také ve středu ráno ujistil občany, že je v kontaktu s Bílým domem.

"Útok nebo výhrůžky Guamu znamenají zároveň i útok na Spojené státy. Bylo mi řečeno, že Amerika bude bráněna všude," uvedl Calvo.

Guvernér nicméně svolal mimořádnou schůzku vojenských a politických lídrů na ostrově, aby prodiskutovali připravenost místních sil a další kroky.

Jeho poradce pro vnitřní bezpečnost doplnil, že v tuto chvíli se stupeň ohrožení ostrova nijak nezměnil. Podle něj má Guam strategicky rozmístěnou obranu, která by jej měla v případě nutnosti ochránit.

Trumpovy výhrůžky Pchjongjangu si mezi politickými představiteli ostrova vysloužily kritiku. Delegátka Guamu ve Sněmovně reprezentantů Madeleine Bordallová označila prezidentova úterní slova za "znepokující a zbytečná".

Podle ní americký prezident nepředkládá žádnou jasnou strategii, jak bude na hrozby Severní Korey reagovat.

"Důrazně vyzývám Trumpa, aby se pokusil najít jakýkoliv způsob, jak vyřešit tuto situaci mírovou cestou a vyhnout se tak další zbytečné eskalaci," řekla deníku The Telegraph Bordallová.

Proč právě Guam?

Guam, nejjižnější ostrov souostroví Mariány v Tichém oceánu, je autonomním územím Spojených států. Ostrov s více než 160 tisíci obyvateli je od Severní Korey vzdálen více než 3000 kilometrů.

Na Guamu jsou letecké a námořní základny amerických ozbrojených sil a ostrov je také domovským přístavem amerických jaderných ponorek.

"Snad vždycky, když se ve světě něco šustne, Guam je toho součástí," řekl americkému deníku The Washington Post Robert Underwood, rektor univerzity na Guamu a bývalý guamský delegát v americké Sněmovně reprezentantů.

"Když žijete na Guamu, tak to je znepokojující, ale není to neobvyklé," dodal Underwood.

V leteckých a námořních základnách na ostrově je až kolem 6000 amerických vojáků.

Jejich počty podle deníku The Washington Post nicméně stále rostou s tím, jak se Spojené státy pokouší posílit svůj vliv v Tichém oceánu s ohledem na rostoucí dosah Číny a jaderný program Severní Korey.

Před třemi lety řekl v té době budoucí náměstek ministra obrany Robert Work, že podle něj by 60 % námořních i leteckých sil USA mělo být umístěno právě na Guamu.

"Guam vždycky byl jednou z hlavních součástí našich strategických plánů," řekl tehdy Work deníku The Washington Post.

Ostrov byl od roku 1565 španělskou kolonií a v roce 1898 se během španělsko-americké války stal americkým územím. Za druhé světové války ho na dva a půl roku obsadilo Japonsko. V roce 1950 byl prohlášen autonomním ostrovním územím Spojených států. Má omezenou vnitřní samosprávu, připomněla ČTK. Z ostrova se volí zástupce do Sněmovny reprezentantů USA, který tam ale nemá hlasovací právo. Obyvatelé ostrova mají americké občanství, ale neplatí daně a nemají právo volit prezidenta USA, ani Kongres USA.

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy