Přehledně o KLDR: Kim Čong-un už otestoval víc balistických střel než jeho otec a dědeček dohromady

ČTK ČTK
4. 7. 2017 14:44
Severní Korea oznámila, že v pondělí poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu. Otestovaná raketa doletěla do vzdálenosti více než 930 kilometrů, kde úspěšně zneškodnila plánovaný cíl. Mohla by tedy zasáhnout například území Spojených států. Kolik balistických střel má KLDR ve své výzbroji? A jak probíhají jejich testy? Projděte si přehledné otázky a odpovědi.
Mezikontinentální balistická střela Hwasong-14.
Mezikontinentální balistická střela Hwasong-14. | Foto: Reuters

Čím je výjimečný nejnovější test balistické střely?

Severní Korea vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu. Raketa Hwasong-14, kterou Severokorejci vypálili v úterý, letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů.

Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu této balistické střely sledovalo po dobu 37 minut.

Otestovaná raketa může být podle odborníků schopna zasáhnout Aljašku.

Kolik balistických střel má ve své výzbroji Severní Korea?

V letošním roce už KLDR vyslala 17 balistických střel při 11 raketových testech.

Přesné údaje o počtu balistických střel, kterými Severokorejci disponují, ale nejsou oficiálně známé. Podle odhadů z roku 2015 vlastní Korejská lidová armáda přes 1000 raket různého typu.

Co je balistická střela?

Balistická střela je strategická raketa, která je schopná dopravit s vysokou přesností na různou vzdálenost bojovou hlavici. Hlavice může nést konvenční výbušninu nebo častěji jadernou či termonukleární nálož.

Jaké typy balistických střel existují?

Tyto rakety se podle délky doletu dělí na balistické střely krátkého, středního a dlouhého doletu.

Střely krátkého doletu mají dosah maximálně 1000 kilometrů, ale často i jen několik set kilometrů. Naopak mezikontinentální střely dlouhého doletu mohou za určitých podmínek dosáhnout vzdálenosti kolem 6000 kilometrů.

Mezi typy raket, které letos KLDR vyslala, patří raketa krátkého doletu Scud, raketa středního doletu Pukguksong-2, raketa krátkého až středního doletu KN-17 a raketa středního až dlouhého doletu Hwasong-12 a Hwasong-14.

Jak probíhají testy těchto střel v KLDR?

Severní Korea několikrát neúspěšně testovala dvoustupňovou mezikontinentální balistickou raketu Tepodong-2. Ta má dolet přes 6000 kilometrů. Teoreticky by tak mohla ohrozit i americký stát Aljaška.

Při prvním testu v červenci 2006 letěla asi 40 vteřin a pak explodovala. V dubnu 2009 se neúspěšně pokusila vynést na oběžnou dráhu komunikační družici Kwangmjongsong-2. Letěla asi 3000 kilometrů, než spadla do moře.

V prosinci 2012 KLDR vypustila balistickou raketu Unha-3, což je verze rakety Tepodong-2. Unha-3 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda).

Spojené státy a jejich spojence ale nejvíce znepokojují rakety dlouhého doletu KN-14 a KN-08. Ty by se mohly dostat do vzdálenosti až 11 500 kilometrů.

Kolik testů v Severní Koreji zatím proběhlo?

Současný severokorejský vůdce Kim Čong-un otestoval za necelých šest let svého vládnutí přes 80 balistických střel. To je více, než kolik jich za dobu svého vládnutí vyslali jeho otec Kim Čong-il a dědeček Kim Ir-sen dohromady.

KLDR zatím provedla taky pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v roce 2016. Použila při nich nejspíše bomby z plutonia.

KLDR zveřejnila video z testu rakety. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy