Severní Korea už rakety s malými jadernými hlavicemi má, varuje Japonsko v nové zprávě

Martin Novák Martin Novák
8. 8. 2017 10:38
Severokorejský režim se nepodařilo přimět k odzbrojení ani sankcemi, ani jednáním. Zbývá třetí možnost - válka? Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky bezpečnosti H. R. McMaster říká, že Washington i toto zvažuje.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Manila - Severní Korea platí za dvě červencové zkoušky mezikontinentálních balistických raket. Nesmí vyvážet uhlí, železnou rudu, dělníky ani mořské plody.

Rada bezpečnosti OSN se o víkendu shodla na tvrdších sankcích vůči severokorejskému režimu. Pro byly i Čína a Rusko. Země, které vždy zastávají vůči Pchjongjangu umírněnější postoj než Spojené státy nebo Japonsko.

Vůdce KLDR Kim Čong-un se tak ocitá v ještě hlubší izolaci. Ale stále ne takové, která by ohrožovala jeho existenci. Režim sice nové sankce z dlouhodobého hlediska zasáhnou, ale dovozu paliva z Číny se netýkají.

Podle analýzy Organizace spojených národů Severní Korea utrží ročně za vývoz uhlí 400 milionů dolarů, za export železné rudy čtvrt miliardy dolarů a za prodej mořských plodů 295 milionů dolarů.

Přežívá i díky Číně

Čína, na kterou připadá 90 procent veškerého severokorejského obchodu, ale už letos v únoru nákup uhlí z KLDR zastavila.

"Režim Kim Čong-una může přežívat, dokud má zajištěny dodávky ropy z Číny. Zkolaboval by během tří týdnů, pokud by je Peking zastavil. Ale ani Čína, ani Rusko si nepřejí takový kolaps," řekl listu Korea Times An Čan-il, ředitel Světového institutu severokorejských studií v Soulu a uprchlík ze severu.

Sankce zakazují zaměstnávání Severokorejců v zahraničí. Pracuje jich tam nejméně padesát tisíc, z toho většina v Číně, Rusku nebo zemích kolem Perského zálivu.

Režim část jejich výplat zabavuje, čímž si v roce 2015 přišel na částku nejméně 1,2 miliardy dolarů, ale možná přesahující dvě miliardy dolarů, uvedla ve své zprávě Komise OSN pro lidská práva.

Sankce také nařizují zmrazení účtů severokorejské banky Foreign Trade Bank, přes kterou režim získává prostředky v zahraničních měnách.

Jednání k výsledkům zatím nevedla

Japonské ministerstvo obrany vydalo v úterý pětisetstránkový dokument, ve  kterém s odvoláním na nové zpravodajské informace označuje severokorejský program atomových zbraní a raket dlouhého doletu za mnohem pokročilejší, než se okolní svět domnívá.

Pchjongjang podle něj v posledních měsících  učinil velký pokrok ve výzbroji a jejím otestování. Je schopen namontoval malou jadernou hlavici na střelu středního nebo dlouhého doletu.

"Od loňského roku, kdy KLDR provedla dvě jaderné zkoušky a odpálila více než dvacet balistických raket, se hrozba zvýšila," uvádí ministerstvo.

Severokorejský režim se dosud nepodařilo k zastavení jaderného zbrojení či vývoje balistických raket přimět ani sankcemi, ani diplomatickým jednáním.

Od prvního pokusného atomového výbuchu v roce 2006 Organizace spojených národů přijala několikrát sankce vůči Pchjongjangu. Spojené státy a další země uzavřely s KLDR dohody o ekonomické pomoci výměnou za odzbrojení.

K výsledku to ale nevedlo. Pchjongjang argumentuje tím, že musí mít potenciální odstrašující prostředky pro případ, že se ho Spojené státy nebo jimi vedená koalice pokusí svrhnout.

Poukazuje na Irák nebo Libyi, kde diktátoři Saddám Husajn a Muammar Kaddáfí neměli zbraně hromadného ničení a nezabránili svému pádu (Libye pod dohledem OSN zlikvidovala svůj jaderný program v roce 2003 - pozn. red.).

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-hoa v pondělí na summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Manile potvrdil neústupnost své vlády.

"Korejská lidově demokratická republika je připravena dát Spojeným státům tvrdou lekci strategickými jadernými silami, pokud se na ni rozhodnou zaútočit. Náš atomový program a naše rakety nepoložíme na jednací stůl," uvedl ministr v prohlášení.

Mezikontinentální balistická střela, odpálená Severokorejci letos v červenci, by podle propočtu amerických expertů dokázala zasáhnout i velká města v USA, jako jsou Los Angeles nebo Chicago. I s jadernou hlavicí.

Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost H. R. McMaster uvedl, že Donald Trump nevylučuje preventivní vojenský úder na Severní Koreu.

"Pakliže mají jaderné zbraně, kterými mohou ohrožovat Spojené státy, je to pro prezidenta nepřijatelné. Takže budeme zvažovat všechny možnosti, včetně vojenských," uvedl McMaster.

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 52 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy