New York - "Tak trochu jsme obsadily Trump Tower," ohlásily v úterý členky ruské radikální feministické skupiny Pussy Riot na svém Twitteru.
Rozvinutím velkého plakátu a rozhozením letáků chtěly připomenout osud uvězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova.
riot days in trump tower ✨ pic.twitter.com/ZsTNAi0Ix2
— Pussy Riot (@pussyrrriot) October 24, 2017
Ten si ve vězení na ruské Sibiři odpykává dvacetiletý trest za údajnou přípravu teroristických útoků na Kremlem obsazeném Krymu v roce 2014.
Tvrdý rozsudek ruského soudu v případě Sencova vyvolal ostrou kritiku ze zahraničí včetně řady světových režisérů a filmařů. Za režiséra se postavili například Pedro Almodóvar, Wim Wenders nebo Agnieszka Hollandová.
Případ ukrajinského režiséra označila za zmanipulovaný i mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Sencovův právník navíc upozorňuje na to, že jeho klient čelí v ruském vězení mučení a ponižujícímu zacházení.
Další protesty
Pussy Riot se případu vězněného ukrajinského režiséra věnují dlouhodobě.
Dvě jejich aktivistky nedávno rozvinuly v sibiřském Jakutsku velký plakát s výzvou k jeho osvobození. Podobný plakát měly jejich kolegyně i v pondělí v newyorské Trump Tower.
"Pokusily jsme se obsadit Trump Tower, abychom přitáhly pozornost k osudu politických vězňů," napsala skupina na Facebooku, kde zveřejnila video z celé akce.
Z něj je patrné, že ochranka budovy, která patří americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, rychle zasáhla proti několika dívkám v typických barevných maskách.
We remember when we were imprisoned, we received news about hundreds of activists around the world putting on balaclavas and going to the streets to support us. That was the moment we understood we are not alone. But we should not forget that even though we’ve come to the other side of the fence, there are still hundreds of political prisoners behind bars waiting for your support. We received a lot of letters, smiles, and noise from you. To continue we’re calling on you today to raise attention to two guys from Ukraine: film director Oleg Sentsov and anarchist Olexandr Kolchenko, who are in Russian prison right now. Sentsov got 20 years in prison, Kolchenko got 10 years. Because they, like you, did not sit by — they were fighting for their freedom in Crimea, which was annexed by Putin. During the investigation in Russia Oleg Sentsov was tortured and two months ago, after our action, he was transported to a penal colony with some of the cruelest conditions in Russia — “Polar Bear.” We decided to do an action right now, while we are in New York, with activists here because we believe there are no borders to our solidarity. We came to occupy Trump Tower to call attention to political prisoners. We believe that political prisoners and their protection are more important than the sexist bullshit that people have been focused on. Defending political prisoners is an issue that transcends borders. We are acting in solidarity against leaders like Putin, who has exercised authoritarian force and Trump, who is displaying authoritarian tendencies — because we all need to be fighting together on behalf of dissidents everywhere. We, Pussy Riot, invite you to join our fabulous and bold path: ask questions of your politicians who shake hands with Putin in international forums, support advocacy, go out into the streets. And put on your own political, public actions too.
Zveřejnil(a) PussyRiot dne 23. Říjen 2017
Pussy Riot je ruská feministická protestní skupina, která se proslavila řadou kontroverzních performancí s barevnými kuklami na hlavě i ostrou kritikou režimu Vladimira Putina.
Má variabilní počet členek ve věku od 20 do 31 let.
Mezi nejznámější akce skupiny patří protestní akce v moskevské pravoslavné katedrále Krista Spasitele z roku 2012, během níž několik členek Pussy Riot ostře kritizovalo prezidenta Putina a ruského pravoslavného patriarchu.
Tři z nich poté ruský soud potrestal dvouletým vězením za výtržnictví motivované náboženskou nenávistí.
Případ zvedl vlnu mezinárodní kritiky a solidarity s mladými ruskými performerkami.
Některé z nich po odpykání části trestu odjely z Ruska do zahraničí.
Kritika Zemana
V listopadu 2016 na Pussy Riot zaútočil český prezident Miloš Zeman a označil je za "pornografickou skupinku".
Zemanova charakteristika textů této skupiny "k.nda sem, k.unda tam" v rozhovoru pro Český rozhlas poté spustila vlnu kritiky a rádio kvůli těmto vulgarismům přerušilo s prezidentem nahrávání pravidelných rozhovorů.
"Tohleto je vydávání hloupých a neschopných holek, které mimochodem veřejně souložily v přírodovědném muzeu, za bojovnice za lidská práva. Opakuji ještě jednou: poloviční prostitutky se vydávají za bojovnice za lidská práva. A to není marginálie," uvedl později prezident během besedy s občany v Ústeckém kraji.
Členky Pussy Riot zaútočily na Donalda Trumpa osobně už během jeho prezidentské kampaně v USA v roce 2016.
Zveřejnily tehdy protestsong "Vagina je větší než Trump", ve kterém oslavují ženy a kritizují Trumpovo údajně šovinistické chování.
Video vzniklo v Los Angeles a reagovalo na ženy, které tvrdily, že je republikánský kandidát na prezidenta v minulosti fyzicky a slovně obtěžoval.