vydírání

Státní zástupce obžaloval tři muže z vydírání, je mezi nimi i podnikatel Kočka

Státní zastupitelství pro Prahu 4 podalo obžalobu na tři lidi, kteří podle policie napadli sedmapadesátiletého muže a nutili ho k převodu firmy, sdělil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Mezi obžalovanými je podle dřívějších informací i pražský podnikatel Jan Kočka. Žalobce viní muže z vydírání, jednoho z nich i z ublížení na zdraví.

Trojice podle Cimbaly nutila muže k převodu společnosti. "Jeden z obviněných poškozeného též opakovaně udeřil, čímž mu ublížil na zdraví," uvedl mluvčí. Další z obviněných pak podle něj dal muži před obličej ostří odlamovacího nože.

Podle dřívějšího vyjádření státního zástupce Tomáše Sani musel muž po útoku vyhledat ošetření, ale nebyl hospitalizovaný. Dva z obviněných byli kvůli případu po určitou dobu ve vazbě. Kočkův advokát Vlastimil Rampula loni v červenci uvedl, že jeho klient považuje obvinění za nesmyslné.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila trojici, která lákala zámožné oběti na nezákonné obchody a poté je vydírala

Policie obvinila tři lidi z toho, že lákali své majetné oběti na fingované nezákonné obchody a následně je vydírali. Organizované skupině, která působila zejména na Jihlavsku, hrozí za podvod, vydírání a praní špinavých peněz až 12 let vězení.

Vyhlídnutým solventním lidem například slibovali ilegální obchody s možností rychlého a vysokého zisku. Poté předstírali různé situace, kvůli nimž ze smyšlených obchodů sešlo - včetně fingovaných vražd. Potom podvedeným lidem tvrdili, že je potřeba uplatit vysokými částkami policisty, aby se těmito vraždami nezabývali, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Dva ze tří obviněných policie minulý týden zadržela a soud je vzal do vazby. Podle závěru vyšetřovatelů způsobili škodu zhruba 29 milionů korun. Policisté také nově stíhají jednu firmu, a to kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. "Jedná se o pokračování kauzy, ve které již v září loňského roku došlo k zadržení celkem šesti osob," dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalovat člověka, který je stíhaný za vydírání Babiše

Policie navrhla obžalovat muže, který čelí stíhání za vydírání premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Předpokládá, že dozorový státní zástupce o návrhu rozhodne do konce tohoto týdne. Obviněnému hrozí podle dřívějších informací dva až osm let vězení.

Obviněný muž žil ve Španělsku, které ho do Česka předalo na základě evropského zatýkacího rozkazu. Český soud ho následně poslal do vazby, a to kvůli obavám z útěku nebo z opakování trestné činnosti.

Zdroj: ČTK
Pokračovat