Podvodníci vábí z britských poslanců citlivá data. Od dvou vymámili intimní fotky

ČTK ČTK
5. 4. 2024 15:16
Britskou politickou scénou otřásá skandál kolem podvodu, jehož možným cílem bylo získat osobní informace na lidi z britského parlamentu. Tváří aféry se stal poslanec vládní Konzervativní strany William Wragg. Řekl, že neznámé osobě poslal intimní fotografie. A po vydírání i telefonní čísla kolegů. Podezřelé zprávy dostali i další poslanci, poradci a novináři, uvádí web Politico.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Informace o možné snaze vymámit z politiků či jejich spolupracovníků citlivé materiály se začaly objevovat v úterý, kdy web Politico informoval o nevyžádaných zprávách. Dostalo je nejméně šest lidí působících v parlamentu. Autoři zpráv předstírali, že se s adresáty setkali. Poté jim posílali intimní fotografie a nabádali je, aby to opětovali.

Poslanec Wragg ve čtvrtek řekl listu The Times, že se do léčky chytil. "Kompromitující" fotografie poslal osobě, s níž si začal psát skrze aplikaci Grindr, což je seznamka určená pro gaye. Osoba pak začala požadovat telefonní čísla na jeho kolegy.

"Dal jsem jim nějaká čísla, ne všechna," řekl uvedenému listu. "Měli jsme se potkat na skleničku, ale nepotkali jsme se. Pak mě začal žádat o čísla lidí. Bál jsem se, protože na mě něco měl… Způsobil jsem lidem problémy, protože jsem byl slabý. Měl jsem strach," uvedl 36letý politik.

Podle Politico se terčem nevyžádaných zpráv nakonec stala nejméně desítka lidí včetně konzervativních i labouristických poslanců. The Times uvádí, že nejméně dva poslanci podvodníkům poslali intimní fotografie.

O skandálu se v tamních médiích mluví jako o "spear phishingu", což je termín pro kybernetické útoky zacílené na konkrétní skupinu. Podvodníci se při nich tváří jako důvěryhodné zdroje ve snaze zmocnit se citlivých informací.

Situací se zabývá policie, jakož i bezpečnostní oddělení parlamentu. Vláda podle agentury AP vyzvala všechny, kdo jsou do kauzy zapleteni, aby to nahlásili. Někteří zákonodárci spekulují o tom, že podvod mají na svědomí zahraniční špioni, žádné důkazy v tomto směru se však zatím neobjevily.

Britský ministr financí Jeremy Hunt řekl novinářům, že informace o podvodu cílícím na politické kruhy jsou znepokojivé. Zároveň ocenil "odvážnou" omluvu poslance Wragga a dodal, že případ by měl být ponaučením nejen pro politiky ohledně kybernetických hrozeb. "Je to něco, čemu všichni musíme ve svých životech čelit," citovala jej zpravodajská společnost BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy