ropovod

Výpadky proudů přerušily dodávku ruské ropy z Ukrajiny na Slovensko, do Česka dál teče

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko jsou kvůli výpadkům elektrického proudu přerušeny. Ve čtvrtek to uvedla Barbora Putzová ze společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba. Česko podle ní nyní čerpá z operativních zásob na Slovensku.

Tok ropy ukrajinskou částí ropovodu Družba se zastavil už během úterý, agentura TASS s odvoláním na ruského provozovatele ropovodů Transněfť následně ještě týž den večer uvedla, že se dodávky opět obnovily.

"Dle našich aktuálních informací jsou z důvodu výpadku elektrické energie přerušeny dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko. K přerušení čerpání do Česka nedošlo vzhledem k dostatečným operativním zásobám na Slovensku," uvedla ve čtvrtek odpoledne Putzová.

Zdroj: ČTK

Provoz ropovodu Družba na Ukrajině je zčásti zastaven, ropa do Česka ale teče

Provoz ropovodu Družba na Ukrajině je částečně zastaven. Ve středu o tom informovala agentura TASS. Dodávky do Maďarska jsou přerušeny, do Česka a na Slovensko ale ropa dál teče, řekl mluvčí ruské společnosti Transněfť, která zajišťuje provoz ropovodů.

"Ropovod Družba byl na Ukrajině podle našich partnerů zčásti zastaven," řekl mluvčí. Dodal, že dodávky do Česka a na Slovensko pokračují ze slovenské obce Budkovce, kde je uskladněno dostatečné množství ropy pro několikadenní provoz. Dodávky do Maďarska jsou podle něj pozastaveny už tři dny a pravděpodobně zůstanou pozastavené ještě týden.

Mluvčí rovněž uvedl, že pokračují dodávky ropovodem Družba směrem z Běloruska na Ukrajinu. Varoval nicméně, že tyto dodávky by se mohly během několika hodin zastavit, pokud Ukrajina neobnoví čerpání v některých sekcích ropovodu.

Ropovod Družba vede z Ruska do Běloruska, kde se dělí do dvou větví. Severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska. Ještě na ukrajinském území se ale jižní větev dál štěpí a ropa samostatně teče na Slovensko a do Česka.

Zdroj: ČTK

Ropovodem Družba znovu proudí ruská ropa, tvrdí maďarský ministr

Ropovodem Družba do Maďarska znovu proudí ruská ropa. Řekl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Potrubí ale po odstávce funguje zatím se sníženým tlakem. Družba přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky, kvůli raketovému útoku ale byla na ukrajinském území od úterního večera mimo provoz.

Zařízení bylo odstaveno z provozu kvůli zásahu transformátoru, který je pro fungování ropovodu nezbytný. Podle Ukrajinců zasáhla transformátor ruská raketa, samotné potrubí poškozeno nebylo. Slovensko ani Česká republika v souvislosti s odstávkou ropovodu žádné problémy nenaznamenaly. 

Ceny ropy na světových trzích se dopoledne začaly zvyšovat, podle analytiků to však byla spíše reakce na incident blízko ománských břehů. Tam byl projektilem zasažen ropný tanker, nikomu se ale nic nestalo a loď má pouze menší poškození trupu. Severomořská ropa Brent se kolem poledne prodávala za více než 94 dolarů za barel a vykazovala asi půlprocentní růst.

Zdroj: ČTK

Ropovod z Kazachstánu může obnovit činnost, uvedl ruský soud. Provozovateli ale udělil pokutu

Ruský soud v Krasnodarském kraji v pondělí podle agentury Reuters zrušil zákaz činnosti ropovodu Caspian Pipeline Consorcium, který přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře. Provozovateli ale udělil pokutu 200 tisíc rublů (79 tisíc korun).

Zmiňovaný ropovod patří k těm největším na světě. Přepravuje přibližně jedno procento světové ropy a je jediným ropovodem pro vývoz ropy na ruském území, který není plně vlastněn ruskou firmou Transněfť. Minulý týden mu soud nařídil pozastavit činnost na třicet dní. Rozhodnutí odůvodnil možností poškození životního prostředí.

Společnost Tengizchevroil, která provozuje největší ropné pole v Kazachstánu, uvedla, že dodávky ropy ropovodem nebyly přerušeny. Firma už dříve sdělila, že se musí rozhodnutím soudu řídit, ale hodlá se proti němu odvolat. Zároveň se odmítla vyjádřit ke své činnosti.

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium je v centru pozornosti od ruské invaze na Ukrajinu, která omezila ruský vývoz a způsobila prudký růst cen ropy. Spojené státy uvalily na ruskou ropu sankce, ale uvedly, že toky z Kazachstánu přes Rusko mohou dále fungovat bez přerušení.

Zdroj: ČTK

Ruská společnost opravila ropovod Družba, večer obnoví normální provoz

Ruská společnost Transněfť dokončila opravu části ropovodu Družba, která prochází přes území Běloruska. Ve večerních hodinách se tak vrátí tok suroviny k normálu. Ve čtvrtek to s odkazem na sdělení firmy uvedla agentura RIA Novosti. Transněfť má v Rusku monopol na provozování sítě ropovodů. Běloruská společnost Gomeltransněfť Družba, která je provozovatelem ropovodu na běloruském území, musela kvůli neplánované údržbě omezit dodávky ropy do Polska.

Ropovod začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu pak do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Kapacita ropovodu je až jeden milion barelů ropy denně.

Vztahy mezi Evropskou unií a Běloruskem jsou v poslední době napjaté. EU viní režim prezidenta Alexandra Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se tak podle Bruselu mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruští představitelé podobná obvinění odmítají. Na hranici mezi Běloruskem a Polskem a také na bělorusko-litevské hraniční linii táboří v mrazivých podmínkách tisíce migrantů, především z Blízkého východu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat