Dodávky ropovodem Družba do Česka jsou přerušeny, ruská raketa zasáhla transformátor

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2022 23:45
Dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly v úterý dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic. Uvádí to maďarská média a petrochemická společnost MOL. Transformátor podle společnosti napájel čerpací stanici ropovodu, která se tak ocitla bez proudu.
Foto: Ludvík Hradilek

Samotný ropovod poškozený není, uvedla maďarská veřejnoprávní televize M1. Společnost Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba uvedla, že situaci zatím prověřuje, ze Slovenska do Česka ale podle ní zatím ropa proudí. Maďarský premiér Viktor Orbán svolal kvůli přerušení dodávek bezpečnostní radu státu, řekl jeho mluvčí agentuře MTI. Přerušení dodávek potvrdila i slovenská společnost Transpetrol.

"Kvůli zásahu byly dočasně zastaveny dodávky ropy Družbou do Maďarska, Česka a na Slovensko," sdělil MOL zpravodajskému webu index.hu. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka.

Ukrajina oznámila ruské státní společnosti Transněfť, že dodávky ropy do Maďarska ropovodem Družba jsou dočasně pozastaveny, informovala ruská agentura RIA Novosti. Transněfť je monopolním provozovatelem ropovodů v Rusku. "Ukrajinská strana nás uvědomila, že pozastavila čerpání (ropy) směrem do Fényeslitke (v Maďarsku) kvůli poklesu napětí," uvedl za společnost Transněfť Igor Djomin.

"Situaci zatím prověřujeme," řekla mluvčí společnosti Mero Barbora Putzová. Ze Slovenska do Česka podle ní zatím ropa proudí tak, jak má.

"Důvod přerušení dodávek nebyl ukrajinskou stranou oficiálně potvrzen," cituje prohlášení společnosti Transpetrol agentura Reuters. Firma očekává, že dostane více informací o přerušení dodávek ve středu.

Družba ropou zásobuje jedinou maďarskou rafinerii ve městě Százhalombatta u Dunaje blízko Budapešti. Společnost MOL uvedla, že má dostatečné zásoby ropy na to, aby zařízení udržela v provozu, dokud se poškození neopraví. Firma "sleduje vývoj událostí" a "prověřuje podmínky opětovného spuštění ropovodu Družba společně s Evropskou komisí a se svými ukrajinskými partnery".

Rusko v úterý podle ukrajinských představitelů podniklo ještě silnější vzdušné útoky na ukrajinskou energetiku než 10. října, kdy Moskva podle prezidenta Vladimira Putina odpověděla na poškození Kerčského mostu, spojujícího ruskou pevninu s protiprávně anektovaným poloostrovem Krym.

Více než sedm milionů ukrajinských domácností je po dnešních ruských útocích na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu bez elektřiny, oznámil podle agentury Ukrinform zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Údery poškodily 15 energetických zařízení, výpadky proudu se týkají téměř 20 oblastí včetně metropole Kyjeva.

Při výbuchu na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou přišli v úterý odpoledne o život dva lidé. Podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb na místo dopadly ruské rakety, informuje agentura AP.

Polsko je členem Severoatlantické aliance, polský premiér Mateusz Morawiecki svolal krizové zasedání bezpečnostní rady. V úterý od 21:00 SEČ mimořádně zasedá polská vláda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy