Automatické hašení i plovoucí střechy. Tady Česko skladuje strategické zásoby ropy

Automatické hašení i plovoucí střechy. Tady Česko skladuje strategické zásoby ropy
Ropu odsud čerpají obě rafinerie na českém území. Závod v Litvínově zpracovává ruskou ropu, Kralupy naopak lehčí ropy původem z jiných zemí.
"Systém automatického hašení se dokáže nastartovat a zapěnit danou oblast v řádu minut. Je to nejrychlejší způsob hašení, ale nespoléháme jen na něj. Máme také smlouvu s hasiči z rafinerie, kteří v případě potřeby přijedou na tankoviště do deseti minut," říká Dundr.
Centrální tankoviště ropy nevzniklo v Nelahozevsi na Mělnicku náhodou.
Nastane-li jakýkoliv problém, situaci převezmou do svých rukou pracovníci dispečinku. Ti sedí tady ve velíně, kde provoz funguje 24 hodin sedm dní v týdnu. Dispečeři dělají na dvanáctihodinové směny a vždy tu sedí minimálně dva. Jeden kontroluje ropovody, druhý má na starosti tankoviště.
Foto: Blahoslav Baťa
Adéla Očenášková Jakub Plíhal Blahoslav Baťa Adéla Očenášková, Jakub Plíhal, Blahoslav Baťa
29. 7. 2022 7:54
Asi tři čtvrtě hodiny autem od Prahy u obce Nelahozeves leží rozlehlé tankoviště, kde státní firma Mero skladuje ropu. Zároveň sem ústí jediné dva ropovody, které se nachází na českém území - IKL a ruská Družba. Z té už ale ropa brzy nemusí téct. Podívejte se, jak ropné skladiště na Mělnicku vypadá. “Nechceme se chlubit, ale je nejmodernější v Evropě," říká zdejší vedoucí dispečinku Libor Penc.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy