Nejedlý, Mynář a Kruliš z kanceláře prezidenta. Kandidátka SPO ve Zlínském kraji je plná zemanovců

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2016 15:19
Jedničkou pro volby do krajských zastupitelstev bude za Stranu práv občanů ve Zlínském kraji Vladimír Kruliš. Vystřídal tak Lubomíra Nečase, který SPO vedl do krajských voleb před čtyřmi lety. Dvojkou na kandidátce SPO je Lubomír Nečas a třetí je archeolog Luděk Galuška. SPO v posledních krajských volbách ještě pod názvem Strana práv občanů - zemanovci skončila se ziskem 7,21 procenta hlasů šestá. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má čtyři křesla.
Martin Nejedlý
Martin Nejedlý | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Čtyřiatřicetiletý Vladimír Kruliš z kanceláře prezidenta je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro volby do krajského zastupitelstva ve Zlínském kraji. Sdělil to hejtmanův náměstek Lubomír Nečas, který je na druhém místě kandidátky. Trojkou je archeolog Luděk Galuška. V posledních krajských volbách před čtyřmi lety byl lídrem Nečas, jeho nominace na lídra se očekávala i nyní. SPO je v krajské koalici spolu s ČSSD a komunisty.

"Nebylo nejdůležitější, kdo nás bude reprezentovat, ale co nabízíme občanům. V týmu máme vyváženost dravého mládí a zkušenost starších lidí," řekl novinářům krajský předseda strany Vratislav Mynář.

Kruliš pracuje jako protokolista prezidentské kanceláře, v minulosti byl také místopředsedou SPO. Do Zlína přišel před 14 lety, kdy zde začal studovat vysokou školu. "Mám zde většinu svých přátel. Chtěl bych kraji vrátit, co mi dal," uvedl Kruliš, podle kterého se mladí lidé do politiky příliš neženou. V Praze chce snížit svůj úvazek a zaměří se na kontaktní kampaň. Kandidovat bude i místopředseda strany a poradce prezidenta Martin Nejedlý, v první desítce však podle Nečase nebude.

Senátor František Čuba, který byl krajským radním a nedávno na tuto pozici rezignoval, kandidovat nebude, stranu však podporuje. Čuba při posledních krajských volbách kandidoval z posledního místa, díky 2530 preferenčním hlasům přeskočil i lídra kandidátky Nečase a získal nejvíce hlasů. Na posledním místě kandidátky bude nyní Mynář. Budou na ní také nezávislé osobnosti, například starostka Karolinky na Vsetínsku Marie Chovanečková či ředitel Barum Czech Rallye Miloslav Regner.

SPO v posledních krajských volbách ještě pod názvem Strana práv občanů - Zemanovci skončila se ziskem 7,21 procenta hlasů šestá. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má čtyři křesla. Vytvořila koalici s ČSSD a komunisty a obsadila dvě místa v radě. Dvě má i KSČM, pět ČSSD.

SPO zveřejnila svého lídra jako poslední ze subjektů, které jsou nyní v krajském zastupitelstvu. Již dříve však zveřejnila svůj program, v kampani prezentuje zejména svůj návrh, aby kraj platil za seniory koncesionářský poplatek České televizi. Strana také klade důraz na odmítnutí nelegální migrace.

Lídrem ČSSD je krajský radní Petr Navrátil. Komunisty povede stejně jako před čtyřmi lety hejtmanův náměstek Ivan Mařák. Lídrem STAN je zlínský primátor Miroslav Adámek, TOP 09 povede krajský předseda Vlastislav Navrátil. Lidovci zvolili lídrem senátora a starostu Vsetína Jiřího Čunka, ANO poslankyni Margitu Balaštíkovou. ODS vsadila na starostu Vlčnova Jana Pijáčka. Kandidátku zelených a pirátů vede vsetínský zastupitel Michal Berg. Společnou kandidátku Strany soukromníků a Strany svobodných občanů povede majitel loterijní společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy